Kazimierz Załęski, znany również pod pseudonimem „Bończa”, to postać o bogatej i wielowymiarowej historii, której życie wypełniały niezwykłe wydarzenia i zaangażowanie w sprawy narodu. Urodził się 24 stycznia 1919 roku w Radomiu, a swoje życie zakończył 10 listopada 2009 roku w Kielcach.
Był on generałem brygady Wojska Polskiego, jak również pełnił funkcje dowódcze w oddziałach partyzanckich, zarówno Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), jak i Armii Krajowej (AK). W trakcie swojego życia Zaczął funkcjonować w trudnym okresie stalinowskim, co doprowadziło do jego uwięzienia. Po wielu latach przeszedł na zasłużoną emeryturę, gdzie zyskał szereg zaszczytów, a wśród nich był honorowym prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz prezesem honorowym Stowarzyszenia Orląt Armii Krajowej w Kielcach.
Interesującym aspektem biografii Kazimierza Załęskiego jest jego dziedzictwo rodzinne. Był wnukiem Kazimierza Konrada Błaszczyńskiego, znanego pod pseudonimem „Bogdan Bończa”, który był pułkownikiem w czasie powstania styczniowego. Ta ważna linia genealogiczna odzwierciedla tradycję walki o niepodległość, która towarzyszyła jego rodzinie przez pokolenia.
Życiorys
Kazimierz Załęski to postać o bogatej historii wojskowej, który ukończył Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Po mobilizacji, w sierpniu 1939 roku, dowodził plutonem wyposażonym w dwie haubice kal. 100 mm oraz 28 pułkiem artylerii lekkiej. Jego jednostka została skierowana nad rzekę Prosnę, w okolicach ówczesnej granicy z Niemcami.
W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku walczył z determinacją. Po kapitulacji Warszawy znalazł się w konspiracji w Radomiu. Obawiając się aresztowania, postanowił uciec do lasu. Tam dołączył do oddziału NSZ „Kamień”, z którym dotarł w okolice Piotrkowa. Jego umiejętności przywódcze sprawiły, że namówił swoich towarzyszy do przystąpienia do Armii Krajowej.
Załęski objął dowództwo nad Oddziałem Partyzanckim Bończa, a później dowodził 2 kompanią 25 pp AK. Jego taktyka przyniosła sukces podczas zasadzki, która rozpoczęła słynną bitwę pod Diablą Górą. Był cenionym i lubianym dowódcą wśród swoich podwładnych.
Po zakończeniu wojny Kazimierz Załęski spędził ponad pięć lat w więzieniu, a następnie doświadczył represji. Pomimo trudnych doświadczeń, angażował się w organizacje kombatanckie i charytatywne. Jego starania w zakresie upamiętniania żołnierzy Armii Krajowej obejmowały stawianie tablic pamiątkowych i obelisków w regionie piotrkowskim oraz opoczyńskim.
W 2007 roku został Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego. Dnia 24 kwietnia 2008 roku, Prezydent RP, Lech Kaczyński, nadał mu stopień wojskowy generała brygady. Załęski był również autorem wspomnień, które zostały opublikowane w czasopiśmie KurieR – Kultura i Rzeczywistość.
Kazimierz Załęski po zakończeniu swojego życia został pochowany 26 listopada 2009 roku w Kwaterze partyzantów 25 pułku piechoty Armii Krajowej na cmentarzu w Żarnowie.
Odznaczenia i wyróżnienia
Kazimierz Załęski, wybitny bohater narodowy, został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami, które świadczą o jego niezwykłej odwadze i poświęceniu. Wśród jego osiągnięć znajdują się:
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2008),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Walecznych (otrzymany trzykrotnie),
- Krzyż Armii Krajowej,
- Krzyż Partyzancki,
- Krzyż Kampanii Wrześniowej,
- Medal Wojska,
- Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”,
- Złoty Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”,
- Odznaka za Rany i Kontuzje,
- Odznaka pamiątkowa Akcji „Burza”,
- Krzyż Więźnia Politycznego,
- Honorowy tytuł obywatela Piotrkowa Trybunalskiego,
- Honorowy tytuł obywatela Przysuchy,
- Honorowy tytuł obywatela Żarnowa,
- Nagroda Kongresu Polonii w Szwecji,
- Tytuł Zasłużonego Dla Powiatu Opoczyńskiego,
- Nagroda Miasta Kielce (przyznana w 2004 roku),
- Medal Bene Merenti Civitas Radomiensis.
Te wszystkie wyróżnienia świadczą o wyjątkowej służbie Kazimierza Załęskiego dla swojego kraju i lokalnych społeczności.
Przypisy
- a b c d e f g h i Święto Niepodległości 2011. Wspomnienie o gen. Kazimierzu Załęskim ps. „Bończa” (1919–2009). zarnow.eu. 25.10.2011 r. [dostęp 25.08.2017 r.]
- Odszedł Kazimierz Załęski „Bończa”, echodnia.eu, 11.11.2009 r.
- Żegnamy generała Kazimierza Załęskiego. 24.11.2009 r. [dostęp 25.08.2017 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 01.10.2008 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2009 r. nr 25, poz. 333)
- Marcin Sztandera. Kazimierz Załęski jednego rozkazu nie wypełnił. „Gazeta Wyborcza”, 31.08.2004 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Czesław Mierzejewski (1896–1963) | Jan Borowski (pilot) | Stanisław Sadowski (pułkownik) | Stanisław Rewoliński | Seweryn Kulesza | Jerzy Skrabek | Zenon Bosak-Pakowski | Teofil Pożyczka | Jan Kulza | Jerzy Fryczyński | Wiktor Eichler | Aleksander Hertel | Marian Skierczyński | Julian Ptaszyński | Kazimierz Hertel | Władysław Bortnowski | Edmund Heldut-Tarnasiewicz | Maria Herdin | Władysław Flont | Stefan SzletyńskiOceń: Kazimierz Załęski