Leonard Brzeziński-Dunin


Leonard Brzeziński-Dunin, urodzony w Radomiu 13 września 1862 roku, to postać, która zapisała się w historii Polski jako generał brygady Wojska Polskiego. Jego życie zakończyło się w Krakowie, gdzie zmarł 5 kwietnia 1941 roku.

Kariera Brzezińskiego-Dunina ilustruje dążenie do służby dla ojczyzny oraz zaangażowanie w rozwój polskiego wojska, co czyni go znaczącą postacią w historii militarnej Polski.

Życiorys

Leonard Brzeziński-Dunin był absolwentem progimnazjum o profilu wojskowym znajdującego się w Moskwie oraz Szkoły Junkrów w Odessie. Po rozpoczęciu służby w armii carskiej, która miała miejsce od 6 grudnia 1878 roku, aż do 23 października 1917 roku, awansował na stanowisko pułkownika w Armii Imperium Rosyjskiego. Jego heroiczne działania obejmowały uczestnictwo w wojnie rosyjsko-japońskiej, a także w I wojnie światowej.

W grudniu 1918 roku objął dowództwo nad Odrębnym Batalionem Kadrowym w 5 Dywizji Strzelców Polskich. Niestety, podczas konfliktu dostał się do niewoli bolszewickiej. Po powrocie do Polski, od 24 grudnia 1921 roku, pozostawał w rezerwie oficerów sztabowych Okręgu Korpusu VIII w Toruniu. W 1922 roku, po przeniesieniu w stan spoczynku, osiedlił się na stałe w tym mieście. W uznaniu jego zasług został odznaczony Krzyżem Walecznych.

1 lipca 1928 roku, Brzeziński-Dunin został wybrany jako członek sądu koleżeńskiego, który został założony przy Związku Sybiraków. Jego życie zakończyło się, a ciało zostało pochowane na Cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie (kwatera 5 woj.-płd.-8). W 2021 roku grobowiec Leonarda Brzezińskiego-Dunina został odnowiony przez Instytut Pamięci Narodowej, co stanowi wyraz szacunku wobec jego zasług i pamięci.

Przypisy

  1. a b Krakowski IPN odnowił grób gen. Leonarda Dunin-Brzezińskiego [online], Instytut Pamięci Narodowej - Kraków [dostęp 29.01.2023 r.]
  2. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Internetowy lokalizator grobów. Adolf Humeniuk. rakowice.eu. [dostęp 22.08.2018 r.]
  3. Ze zjazdu sybiraków. „Kurier Warszawski”. Nr 181, s. 4, 02.07.1928 r.

Oceń: Leonard Brzeziński-Dunin

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:16