Tadeusz Jan Gaworski, znany również pod pseudonimami takimi jak Anila Lawa oraz Tadziunio, to postać o niezwykle bogatej i dramatycznej historii. Urodził się 25 grudnia 1916 roku w Radomiu, a swoje życie zakończył 5 kwietnia 1963 roku w Londynie.
Był kapitanem piechoty w Wojsku Polskim, a także w Polskich Siłach Zbrojnych. Jego losy były nierozerwalnie związane z Armią Krajową, a jego bohaterstwo uwidoczniło się w trakcie Powstania Warszawskiego, w którym brał czynny udział. Gaworski był również jednym z tzw. cichociemnych, żołnierzy, którzy zostali wyszkoleni w Wielkiej Brytanii do prowadzenia działań w okupowanej Polsce, co czyniło go osobą o niezwykłych umiejętnościach i odwadze.
Po wojnie, z powodu politycznych represji, został uznany za żołnierza wyklętego – jednego z wielu, którzy walczyli o wolność Polski po zakończeniu II wojny światowej, a mimo to zostali zapomniani przez historię.
Tadeusz Gaworski był także biegłym użytkownikiem języka niemieckiego, co dawało mu dodatkowe atuty w jego służbie. Otrzymał wiele odznaczeń, w tym Zwykły Znak Spadochronowy o numerze 0064 oraz Bojowy Znak Spadochronowy nr 2018, co świadczy o jego umiejętnościach w zakresie działań z użyciem spadochronu.
Życiorys
Tadeusz Gaworski, pochodzący z Lwowa, rozpoczął swoje życie edukacyjne w roku 1921, uczęszczając do szkoły powszechnej, a później kontynuując naukę w V Gimnazjum Humanistycznym. W 1937 roku z sukcesem zdał egzamin dojrzałości. W okresie 1933-1937 zaangażował się w prace Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Polskiego Związku Narciarskiego, co dobrze obrazowało jego aktywną postawę i zainteresowania.
W dniu 20 września 1937 roku rozpoczął naukę w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Stanisławowie, a po ukończeniu tego kursu podjął dalsze kształcenie w Szkole Podchorążych w Ostrowi-Komarowie od 15 września 1938 roku. Od 1 czerwca 1939 roku pracował jako zastępca dowódcy plutonu w 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich, a następnie, od 1 sierpnia, jako zastępca dowódcy plutonu w 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa. Awans na stopień podporucznika uzyskał 1 września 1939 roku.
W okresie kampanii wrześniowej 1939 roku, od 2 września, dowodził plutonem Ośrodka Zapasowego „Cytadela” 10 Pułku Piechoty 5. Dywizji Piechoty i brał udział w obronie Lwowa. Niestety, 23 września 1939 roku został aresztowany przez Sowietów i osadzony w więzieniu we Lwowie, a później w Skolimiu. Udało mu się jednak uwolnić – 18 grudnia przekroczył polsko-węgierską granicę, a następnie został internowany w cytadeli w Budapeszcie. Z tego miejsca zdołał uciec, przemierzając przez Jugosławię i Włochy, gdzie dotarł do Francji 25 lutego 1940 roku.
Gaworski wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, a od 28 lutego 1940 roku dowodził plutonem w Szkole Podchorążych Piechoty w Camp de Coëtquidan. Po klęsce Francji ewakuowany został 20 czerwca 1940 roku z St. Jean de Luz, docierając 28 czerwca do Plymouth w Wielkiej Brytanii. Tam wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem brytyjskim, gdzie przydzielono go jako dowódcę plutonu 7 batalionu 3 Brygady Kadrowej Strzelców.
Od 3 czerwca 1941 roku był związany z 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową, a od 13 listopada do 23 grudnia 1941 roku uczęszczał na kurs łączności dla oficerów 1 SBS. Gdy zgłosił się do służby w kraju, przeszedł przeszkolenie w dywersji w ramach kursów specjalnych dla cichociemnych, ucząc się nie tylko prowadzenia pojazdów, lecz także technik spadochronowych.
Zaprzysiężony na rotę ZWZ/AK 14 stycznia 1942 roku w Londynie, przydzielono go do Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza. Awansował na porucznika 21 listopada 1942 roku. Czekając na desant w Polsce, uczestniczył ochotniczo w operacjach brytyjskich komandosów na francuskim wybrzeżu.
Gaworski skoczył do okupowanej Polski w nocy 25/26 stycznia 1943 roku w ramach operacji „Intonacja”, z samolotu Halifax DT-727 „K” (138 Dywizjon RAF), lądował w rejonie Białobrzegów, gdzie skoczył z innymi spadochroniarzami, w tym por. Ignacym Batorczykiem oraz płk. Romanem Rudkowskim, którego historia życia można znaleźć pod tym linkiem: Romana Rudkowskiego.
Po aklimatyzacji do warunków okupacyjnych, początkowo trafił do Okręgu Wołyń AK. Kiedy Okręg ten został cofnięty w marcu 1943 roku, otrzymał przydział do Wydziału Lotnictwa Oddziału III Operacyjnego Komendy Głównej AK jako dowódca specjalnego plutonu lotniczego. W czerwcu 1944 roku został przeniesiony do warszawskiej „Bazy Lotniczej” i był uczestnikiem licznych akcji, w tym ataku na niemiecki pociąg urlopowy pod Szymanowem i akcji „Polowanie” w rejonie Starej Miłosnej.
W powstaniu warszawskim stał na czele specjalnego plutonu, planując atak na gmach Dowództwa Lotnictwa przy ul. Puławskiej oraz na Lotnisko Okęcie, jednak ostatecznie zrezygnowano z ataku. Od 1 sierpnia 1944 roku organizował zasadzkę w lasach w rejonie Wólki Praskiej. Biorąc udział w kolejnych starciach, m.in. pod Małocicami, w czasie bitwy pod Jaktorowem, pułk „Palmiry-Młociny” został rozbity, ale Gaworski zdołał wyprowadzić swoją kompanię z okrążenia. Na początku października, po rannej kontuzji, na krótko rozwiązał kompanię, co zakończyło jego działania w tym okresie.
Do grudnia 1945 roku przebywał na leczeniu szpitalnym, a następnie na zlecenie Dowódcy Lotnictwa AK, cichociemnego płk Janem Gorazdowskim. Awansował na kapitana 15 stycznia 1945 roku, ale już 11 maja 1945 roku został aresztowany w Gdyni. Po zwolnieniu, kontynuował działalność w konspiracji, nawiązując kontakty z różnymi osobami związanymi z ruchem oporu aż do września tego samego roku.
W dniu 25 września 1945 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Na czas podróży opiekował się rodziną gen. Tadeusza Komorowskiego. W październiku 1945 roku zameldował się w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Po demobilizacji, Gaworski zaangażował się w opracowanie projektów kotłów dla statków i jachtów. Zmarł 5 kwietnia 1963 roku w Londynie, a jego grób znajduje się na cmentarzu Gap Road Cemetery w Wimbledon.
Jego wspomnienia zostały opublikowane w książce pt. „Z dziennika” w „Drogach cichociemnych” (Londyn 1972, Warszawa 1993, 2008). Obecnie jego pistolet Colt M1911 jest częścią zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Awanse
Tadeusz Gaworski otrzymał kilka istotnych awansów wojskowych podczas swojej kariery. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz jego stopni wojskowych:
- podporucznik – 1 września 1939,
- porucznik – 21 listopada 1942,
- kapitan – 15 stycznia 1945.
Odznaczenia
Tadeusz Gaworski został odznaczony wieloma prestiżowymi medalami za swoje bohaterskie czyny podczas wojny.
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari – otrzymany dwukrotnie, po raz pierwszy 15 stycznia 1945 roku, a następnie 18 maja 1946 roku,
- Krzyż Walecznych – przyznany 17 stycznia 1946 roku.
Życie rodzinne
Tadeusz Gaworski był synem Andrzeja, który był właścicielem garbarni, oraz Ewy, z domu Gembczyk. W 1942 roku związał się małżeństwem z Aliną Mazurkiewicz, urodzoną w 1923 roku. Para doczekała się dwóch synów: Andrzeja, urodzonego w 1950 roku, oraz Marka, który przyszedł na świat w 1953 roku.
Przypisy
- Cichociemni - rekrutacja [online], Cichociemni elita dywersji [dostęp 19.01.2024 r.]
- Cichociemni - nazwa, przysięga, znak [online], Cichociemni elita dywersji [dostęp 19.01.2024 r.]
- Pamięć [online], Cichociemni elita dywersji [dostęp 19.01.2024 r.]
- a b c d e f g h i j k Teka personalna, 1941–1946, s. 3-6, w zbiorach Studium Polski Podziemnej w Londynie, sygn. Kol.023.0053.
- KajetanK. Bieniecki KajetanK., Lotnicze wsparcie Armii Krajowej, Kraków: Arcana, 1994, s. 56-57.
- Andrzej Brzozowski: Pamięć.pl. Biuletyn IPN 7/2012. [dostęp 19.10.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Józef Marjański | Artur Ziętek | Józef Piotrowski (chorąży) | Sergiusz Papliński | Januariusz Cichowicz | Leonard Brzeziński-Dunin | Tadeusz Jarzyński | Marcin Andziak | Wanda Piekarska | Jerzy Sadurski | Wacław Zbrowski | Marian Janicki (żołnierz) | Józef Szyszko | Wacław Janaszek | Jerzy Fryczyński | Jan Kulza | Teofil Pożyczka | Zenon Bosak-Pakowski | Jerzy Skrabek | Seweryn KuleszaOceń: Tadeusz Gaworski