Krzysztof Bińkowski


Krzysztof Antoni Bińkowski, urodzony 5 lipca 1958 roku w Radomiu, jest znanym działaczem opozycyjnym oraz niepodległościowym. Jego zaangażowanie w ruchy społeczne rozpoczęło się w 1980 roku, kiedy to przystąpił do NSZZ „Solidarność”. W rok później, w 1981 roku, stał się współzałożycielem radomskiej Konfederacji Polski Niepodległej, oraz Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania.

Od 1982 roku Bińkowski aktywnie uczestniczył w działalności podziemnej „Solidarności” oraz zajmował się kolportażem wydawnictw, które nie były zgodne z linią partii rządzącej. W 1984 roku wziął udział w reaktywowaniu Konfederacji Polski Niepodległej, gdzie pełnił funkcję Szefa Okręgu Radomskiego.

Niestety, jego działalność nie pozostała bez konsekwencji. Krzysztof Bińkowski był internowany, więziony oraz represjonowany za swoje przekonania. W uznaniu jego poświęcenia i walki o wolność, został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, a także Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Działalność opozycyjna w PRL

Od sierpnia 1980 roku, Krzysztof Bińkowski regularnie uczestniczył w wiecach i strajkach protestacyjnych, co wyznaczało początek jego intensywnej działalności opozycyjnej. Już we wrześniu tego samego roku, z jego inicjatywy, powstał Komitet Założycielski. Bińkowski stał się członkiem Komisji Wydziałowej NSZZ „Solidarność” w Radomskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Skórzanego (RZPS) „Radoskór” oraz pełnił rolę delegata na zjeździe plenarnym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego (MKZ) NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.

W lipcu 1981 roku, w duchu aktywności społecznej, współtworzył radomskie struktury Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania oraz Konfederacji Polski Niepodległej. Jego działalność była kontynuowana poprzez kolportaż pism KPN, a wśród publikacji, które rozpowszechniał, znajdowały się takie czasopisma jak „Gazeta Polska”, „Droga” i „Opinia”. Ponadto, 21-22 listopada 1981 roku, wziął udział w dwudniowych obradach Ogólnopolskiego Zjazdu Komitetów Obrony Więzionych za Przekonania, który odbył się w Radomiu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, już 14 grudnia 1981 roku, Bińkowski podjął nieudane próby zorganizowania protestu strajkowego w RZPS „Radoskór”, co skutkowało jego internowaniem oraz późniejszym aresztowaniem i skazaniem. Od grudnia 1982 roku, jego działalność przeniosła się w sferę podziemia, gdzie zajął się drukiem i kolportażem niezależnych wydawnictw, takich jak „Wolny Robotnik”, „PWA. Przegląd Wiadomości Agencyjnych”, „Gazeta Polska”, „Niepodległość” oraz „Tygodnik Mazowsze”. W 1983 roku, stał się członkiem podziemnej Tymczasowej Komisji Międzyzakładowej „Solidarność” Ziemia Radomska.

W roku 1984, wspólnie z Dariuszem Sońtą, reaktywował radomską Konfederację Polski Niepodległej, obejmując oczywiście rolę szefa Okręgu Radomskiego KPN, na której czołowej pozycji pozostał aż do 1993 roku. Dodatkowo, w latach 1988-1989, angażował się jako współorganizator happeningów Pomarańczowej Alternatywy.

W drugiej połowie lat 80., wykorzystując swoje umiejętności związane z poligrafią oraz doświadczenie w kolportażu, Bińkowski stworzył Radomską Oficynę Wydawniczą im. Jacka Jerza przy radomskiej KPN. Oficyna ta przez niemal dekadę wydawała prasę oraz literaturę środowisk niepodległościowych w Radomiu, stając się istotnym elementem opozycyjnej sceny wydawniczej tamtych czasów.

Aktywność społeczna i polityczna w III RP

Krzysztof Bińkowski to postać, która odegrała istotną rolę w strukturach społecznych i politycznych III Rzeczypospolitej. Był jednym z liderów radomskich struktur KPN, co oznacza że znacząco wpłynął na rozwój tego ruchu. W latach 1990-1993 aktywnie działał w Towarzystwie Pamięci Józefa Piłsudskiego, a także był członkiem Związku Strzeleckiego „Strzelec”, czego nie można zignorować, biorąc pod uwagę jego zaangażowanie w sprawy narodowe.

Od 2008 roku cieszy się tytułem honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, co podkreśla jego wkład w popularyzację pamięci historycznej. Bińkowski jest również inicjatorem wielu upamiętnień oraz twórcą miejsc pamięci narodowej, w tym m.in. postawienia krzyża w miejscu zbrodni, który upamiętnia śmierć żołnierza antykomunistycznego podziemia zbrojnego, por. Aleksandra Młyńskiego, ps. Drągal. To właśnie jego działania mają za zadanie przekazać przyszłym pokoleniom pamięć o heroicznych czynach tych, którzy walczyli o wolność.

W latach 2006–2007 pełnił funkcję wiceprezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Ustronie, co świadczy o jego zaangażowaniu nie tylko w sprawy historyczne, ale także w lokalne inicjatywy. Dodatkowo bierze udział w działalności Stowarzyszenia „Związek Piłsudczyków Radom”, co potwierdza jego programową chęć kultywowania tradycji narodowych.

Represje

W dniu 14 grudnia 1981 r. po licznych próbach zorganizowania strajku, RZPS Radoskór doświadczył brutalnych represji. Pracownik tej instytucji został zatrzymany i internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach. Już 18 grudnia 1981 r. przewieziono go do Aresztu Śledczego w Radomiu, a następnie, 23 grudnia 1982 r., zapadł wyrok Sądu Wojewódzkiego w Radomiu, który skazał go na 1 rok więzienia.

Osadzony został w Zakładzie Karnym nr 2 w Łodzi, a następnie przeniesiono go do Łęczycy oraz Hrubieszowa, gdzie brał udział w strajkach głodowych, protestując przeciwko panującemu reżimowi. Ostatecznie, po rok od uwięzienia, 14 grudnia 1982 r., odzyskał wolność. W trakcie swojego uwięzienia, w marcu 1982 r., został usunięty z miejsca pracy.

Od 1983 r. jego życie stało się nieustannym cyklem zatrzymań, aresztowań oraz przesłuchań. W 1984 r. został tymczasowo aresztowany na ponad 2 miesiące z powodu działalności w podziemnych strukturach „Solidarności”. Zarzucano mu również druk i kolportaż ulotek, co przyczyniło się do jego dalszego prześladowania. Do kolejnych nieprzyjemności doszło w 1986 r., gdy skazano go przez kolegium ds. wykroczeń.

Odznaczenia

Krzysztof Bińkowski cieszy się wieloma odznaczeniami, które podkreślają jego wkład w działalność opozycyjną oraz kulturę. Jako osoba o statusie działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych, otrzymał ten zaszczytny tytuł z rąk Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W ramach tego tytułu przyznano mu także Odznakę honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”. Jego zaangażowanie w działalność kulturową zostało docenione w 2000 r., kiedy to otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

W ciągu swojej kariery Bińkowski był wielokrotnie nagradzany. W 2006 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta RP, co stanowiło dla niego znaczące wyróżnienie. Kolejnym ważnym momentem w jego życiu było uhonorowanie go Krzyżem Wolności i Solidarności w 2015 r. oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości w 2021 r.

Przypisy

  1. Wręczenie odznaczeń państwowych, 03.12.2021 r., Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
  2. Uroczyste rozdanie odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności w Radomiu – 24.06.2015 r., Instytut Pamięci Narodowej
  3. Postanowienie Prezydenta RP z dnia 20.05.2015 r. nr rej. 181/2015 o nadaniu odznaczeń, Monitor Polski 2015 poz. 623.
  4. Postanowienie Prezydenta RP z dnia 03.05.2006 r. nr rej. 35/2006 o nadaniu orderów, Monitor Polski 2006.43.460.
  5. Encyklopedia Solidarności, Biogram Krzysztofa Bińkowskiego
  6. Biuletyn Informacji Publicznej IPN, Katalog osób rozpracowywanych, Krzysztof Bińkowski
  7. Jawnie i w podziemiu. Wspomnienia ludzi "Solidarności" regionu radomskiego (1980-1989), Instytut Pamięci Narodowej, Lublin 2010
  8. Wolny Robotnik (Radom). encysol.pl, Encyklopedia Solidarności
  9. Region NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska w latach 1981-1989. 13grudnia81.pl, Portal Instytutu Pamięci Narodowej 13grudnia81.pl
  10. Bińkowski nie bał się, że go rozstrzelają, Piotr Kutkowski, Echo Dnia, 13.12.2007 r.
  11. Stowarzyszenie „Związek Piłsudczyków Radom”
  12. Zachowane wydawnictwa Radomskiej Oficyny Wydawniczej im. Jacka Jerza w zbiorach Radomskiej Biblioteki Cyfrowej
  13. Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe w dniu Święta Narodowego 3 Maja – Archiwum wydarzeń w serwisie Prezydent.pl
  14. Encyklopedia KPN, Obszar I

Oceń: Krzysztof Bińkowski

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:18