Marian Popis


Marian Popis, urodzony 25 grudnia 1953 roku w Radomiu, jest uznawanym polskim politykiem oraz nauczycielem. Jego kariera polityczna obejmuje bycie posłem na Sejm w X kadencji, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy publiczne i życie polityczne kraju.

Dotychczasowe osiągnięcia oraz doświadczenia zawodowe Mariana Popisa ukazują jego wkład w rozwój społeczny i edukacyjny regionu, który reprezentuje, a także jego aktywną rolę w polskich instytucjach demokratycznych.

Życiorys

Marian Popis, w pełni zaangażowany w życie kulturalne i edukacyjne swojego regionu, ukończył w 1972 roku I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Następnie, w 1977 roku, zyskał tytuł magistra filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1979 roku, kiedy to rozpoczął pracę w Wojewódzkim Domu Kultury w Radomiu jako instruktor, a później objął stanowisko kierownika działu.

W okresie późniejszym Pan Popis zdobył doświadczenie jako nauczyciel języka polskiego w różnych szkołach. W latach 1992–2002 pełnił funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Jego wpływ na system edukacji wzrastał również dzięki pracy jako mazowiecki wicekurator oświaty.

W 2007 roku awansował na dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wierzbicy. Zaangażowany w działalność różnych organizacji, był członkiem m.in. Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Młodzieży Demokratycznej, Ochotniczych Hufców Pracy i Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Specjalnie dla społeczności działał również jako społeczny kurator sądowy dla dorosłych przy Sądzie Rejonowym w Radomiu.

Pana Popisa cechuje także aktywność polityczna. Był członkiem Stronnictwa Demokratycznego, a w latach 1980–1984 zasiadał w prezydium i pełnił rolę wiceprzewodniczącego Miejskiego Komitetu SD w Radomiu. W kolejnych latach uczestniczył w działalności MK SD oraz zasiadał w Miejskiej Radzie Narodowej jako radny.

W okresie 1989–1991 sprawował mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu radomskiego, gdzie także pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego klubu poselskiego SD. Próbował także zdobyć mandat z ramienia Unii Pracy w 1993 roku jako przedstawiciel SD, a następnie przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W latach 1998–2002 zasiadał jako radny sejmiku województwa mazowieckiego. Nieudanie ubiegał się o mandat radnego Radomia w 2002 oraz w 2006 roku, kiedy to startował z listy Porozumienia Lewicy. Stanowił lidera struktur SLD w Radomiu, a w wyborach w 2010 roku starał się o mandat radnego województwa mazowieckiego z listy Krajowej Wspólnoty Samorządowej.

Odznaczenia

Marian Popis zdobył liczne wyróżnienia i odznaczenia, które potwierdzają jego wkład w działalność społeczną oraz edukacyjną. W jego dorobku znajdują się m.in.:

  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Brązowy Krzyż Zasługi,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Medal „Za Szczególne Zasługi dla OHP”,
  • Złota Odznaka ZNP,
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
  • Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”,
  • Srebrna Odznaka „Zasłużony Popularyzator Wiedzy TWP”.

Te nagrody świadczą o jego zaangażowaniu oraz pasji w pracy na rzecz kultury i nauki.

Przypisy

  1. Historia Szkoły. 1lo.radom.pl.pl. [dostęp 17.11.2010 r.]
  2. Serwis PKW – Wybory 2010. [dostęp 17.11.2010 r.]
  3. Serwis PKW – Wybory 2006. [dostęp 17.11.2010 r.]
  4. Serwis PKW – Wybory 2002. [dostęp 17.11.2010 r.]
  5. Wyniki wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 19 września 1993 r. Cz. 1: Wyniki głosowania w okręgach wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza, Warszawa 1993, s. 312

Oceń: Marian Popis

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:22