I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu to renomowana szkoła średnia, która została założona w 1930 roku.
Od swojego powstania, instytucja ta odgrywa znaczącą rolę w lokalnym systemie edukacyjny, kształcąc kolejne pokolenia młodych ludzi.
Historia szkoły
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu zostało założone w 1930 roku jako oddziały żeńskie przy Państwowym Gimnazjum Męskim im. Tytusa Chałubińskiego. W wyniku zarządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 roku powstało „III Państwowe Liceum i Gimnazjum w Radomiu”. Była to ogólnokształcąca szkoła średnia, składająca się z czteroletniego gimnazjum oraz dwuletniego liceum.
Wówczas, po wprowadzeniu reformy jędrzejewiczowskiej, placówka przyjęła charakter żeński, a wydział liceum ogólnokształcącego programowo ukierunkowany był na typ humanistyczny. Na przełomie lat 30. XX wieku szkoła ulokowała się przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 1.
W czasie II wojny światowej instytucja zachowała swoją działalność, tajnie funkcjonując w Radomiu oraz Garbatce. W lutym 1940 roku Mieczysława Pietrusewicz, nauczycielka szkoły, objęła przewodnictwo Tajnej Komisji Porozumiewawczej Dyrektorów. Jej celem było zorganizowanie w mieście potajemnego nauczania na poziomie średnim ogólnokształcącym.
Po wojnie, 12 lutego 1945 roku, placówka wznowiła działalność w obecnym budynku, usytuowanym na rogu ulic Żeromskiego i Traugutta. Z dniem 1 września 1959 roku szkoła przyjęła nazwę I Liceum Ogólnokształcące. Po dziewięciu latach, w 1968 roku, przekształciła się w placówkę koedukacyjną. Dnia 16 kwietnia 1972 roku otrzymała patrona – Mikołaja Kopernika oraz nowy sztandar. Od 2007 roku dyrektorem szkoły jest mgr Agnieszka Ścieglińska.
Absolwenci
Wśród absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu znajdują się znane osobistości, które zasłynęły w różnych dziedzinach.
- Maria Fołtyn – wybitna śpiewaczka, która z pasją promowała twórczość Stanisława Moniuszki,
- Andrzej Konopka – utalentowany aktor, który zdobył uznanie w świecie sztuki,
- Marian Popis – poseł Stronnictwa Demokratycznego, nauczyciel oraz znacząca postać w polityce lewicy,
- Krzysztof Tadej – dokumentalista oraz dziennikarz związany z TVP, który przyczynił się do wielu ważnych projektów medialnych.
Przypisy
- Kontakt. 1lo.samorzad.pl. [dostęp 11.05.2024 r.]
- a b Nauczyciele. 1lo.samorzad.pl. [dostęp 11.05.2024 r.]
- a b c d Historia szkoły. 1lo.samorzad.pl. [dostęp 11.05.2024 r.]
- Złoci absolwenci. lo.samorzad.pl. [dostęp 11.05.2024 r.]
- a b Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”. Nr 8, s. 268-269, 31.10.1938 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu | III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu | IV Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu | V Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Radomiu | VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu | Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu | Budynek Miejskiej Szkoły Rzemiosł w RadomiuOceń: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu