Neogotycki budynek Miejskiej Szkoły Rzemiosł w Radomiu stanowi fascynujący element architektury z początku XX wieku. Znajduje się on przy ul. 25 Czerwca 66. Jego historia sięga roku 1904, kiedy to wydano zezwolenie na budowę nowego gmachu Miejskiej Szkoły Rzemieślniczej, a prace budowlane zakończono w 1906 roku. Warto jednak zauważyć, że wpis w rejestrze zabytków podaje datę powstania budynku na 1902 rok.
Jak na tamte czasy, budynek ten charakteryzował się nowoczesnymi rozwiązaniami – wyposażony był w centralne ogrzewanie, a także oferował mieszkania dla dyrektora oraz woźnego, a także specjalistyczne warsztaty szkolne dla uczniów. Niestety, podczas I wojny światowej, gmach uległ poważnemu zniszczeniu z rąk niemieckich wojsk stacjonujących w obiekcie.
Jednakże, w 1919 roku szkoła została otwarta na nowo w wyremontowanym budynku. Niestety, również podczas II wojny światowej, budynek doznał kolejnych szkód. Po wojnie, zespół uczelni przekształcił się, i obecnie w tym samym miejscu znajduje się Zespół Szkół Samochodowych.
Budynek cieszy się szczególnym statusie – jest wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod numerem 334/A/86 z dnia 3.04.1986, co potwierdza jego historyczne znaczenie oraz wartość architektoniczną.
Przypisy
- a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 31.10.2019 r.]
- a b c d e f Historia szkoły. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu. [dostęp 31.10.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu | II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu | III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu | IV Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu | V Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Radomiu | VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu | Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w RadomiuOceń: Budynek Miejskiej Szkoły Rzemiosł w Radomiu