VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu


VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu jest szkołą ponadpodstawową, która została założona w 1912 roku. Wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6, co dodatnio wpływa na jej renomę. Często określa się ją mianem "kuźni olimpijczyków", co symbolizuje jej znakomite wyniki w edukacji i osiągnięcia uczniów w olimpiadach przedmiotowych.

Na czele tej placówki stoi dyrektor, mgr Anna Kołodziejska, która swoją wizją oraz zaangażowaniem prowadzi szkołę ku dalszym sukcesom. Wspierają ją zastępcy dyrektora: mgr Łucja Banaszkiewicz oraz mgr Agnieszka Król, którzy także odgrywają istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu szkoły.

Historia szkoły

Dwudziestolecie międzywojenne

Historia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego swoją genezę ma w roku 1912, kiedy to Jan Wojciechowicz miał odwagę założyć czteroletnie Męskie Progimnazjum Filologiczne. W tym czasie Radom był pod zaborami, co wpływało na skład kadry nauczycielskiej, wśród której przeważali Rosjanie, aczkolwiek swe miejsce znajdowali tam również Polacy, tacy jak Stanisław Egiejman, Leokadia Sluchanska-Krzymowska oraz ksiądz Bronisław Ekiert. Szkoła wykładała różne przedmioty, w tym język polski oraz rosyjski, jak również historię i geografię. W 1913 roku edukacja zyskała formalny charakter, kiedy to placówka otrzymała prawa rządowe. Już w 1914 roku jednakże, z powodu wybuchu I wojny światowej, szkołę dotknęły poważne perturbacje związane z brakiem nauczycieli rosyjskich. Mimo tych przeciwności, dzięki lokalnym pedagogom, nauka trwała.

W 1916 roku Stanisław Egiejman, nazwany przez wielu jej twórcą, objął stanowisko kierownicze w 6-klasowym progimnazjum. W kolejnych latach, w 1918/1919 liczba klas wzrosła do ośmiu. Po wojnie polsko-bolszewickiej, instytucja powróciła na ścieżkę normalności, uruchamiając różne koła naukowe, takie jak literackie czy fizyczne, a także organizując życie uczniów w ramach „Filarecji”, która w 1935 roku przekształciła się w Samorząd Uczniowski. Po organizacji uroczystości z okazji 400-lecia urodzin Jana Kochanowskiego, uczniowie wyrażali swoją twórczość poprzez referaty i wystawiane sztuki, w tym „Odprawę posłów greckich”. Kluczową rolę w kształtowaniu charakteru uczniów pełnił Regulamin szkolny, który ustanawiał zasady dyscypliny i moralności.

Pod dyrekcją Józefa Dąbrowskiego i Mieczysława Chojny, w latach 1932-1939, doszło do przekształceń, które w roku 1937/38 przyniosły rewizję struktury szkoły. Ośmioklasowe gimnazjum przekształcono w czteroletnie (mala matura) oraz dwuletnie liceum (duża matura). Szkoła zyskała wtedy nazwę Gimnazjum i Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, przekształcając się w cenioną instytucję o nowoczesnej organizacji.

Zarządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 roku formalizowało powstanie „II Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu”, które było szkołą średnią o profilu męskim, a jego wydział liceum kształcił w typie humanistycznym. W końcu lat 30. placówka działała już przy ulicy 1 Maja 60, jednak nadchodziły ciężkie czasy.

II wojna światowa

Wybuch II wojny światowej naznaczył radomski liceum szczytem próby patriotyzmu i oddania dla wartości narodowych. Uczniowie i nauczyciele, znani jako „Kochanowszczacy”, angażowali się w działaniach wojennych, z wieloma oddającymi swoje życie na frontach walki o wolną Polskę. Zaraz po wybuchu wojny, nauka została przerwana, jednak już w październiku 1939 roku rozpoczęto organizację tajnego nauczania, które prowadził prof. Michał Małuja. Po jego aresztowaniu dyrekcja tajnych kompletów zostaje powierzona polonistce Elżbiecie Galeckiej.

Wojna przyniosła wiele strat, zabierając absolwentów, uczniów oraz nauczycieli, którzy walczyli w obronie kraju. Wielu „Kochanowszaczków” działało w konspiracji, broniąc polskości w trudnych czasach.

Lata powojenne

Natychmiast po ustąpieniu Niemców z Radomia szkoła wznowiła działalność, a nowym dyrektorem został Jan Ciach. Nauczyciele oraz uczniowie radośnie przystąpili do organizacji przestrzeni w nowym lokalu. W 1952 roku liceum rozpoczęło swoją olimpijską historię od momentu, gdy uczeń Antoniego Tomaszewskiego, dyrektora Wawrzyńca Słomskiego, zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej. Sukcesy na poziomie krajowym nie ograniczały się tylko do matematyki, bowiem w późniejszych latach uczniowie prof. Z. Jaworskiego zdobyli nagrody w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Chemicznej.

Okres pod dyrekcją Stanisława Zapały przyniósł ze sobą jeszcze więcej osiągnięć – przez 48 lat szkoła wykształciła 843 finalistów oraz 232 laureatów, w tym 20 uczestników olimpiad na arenie międzynarodowej. W 1956 roku liceum znalazło nową siedzibę przy ul. Kilińskiego 25/27, gdzie edukacja trwa do dziś. W dniu 6 marca 1965 roku placówka miała zaszczyt dołączyć do Szkół Stowarzyszonych UNESCO, co umożliwiło wprowadzenie tematów międzynarodowych do procesu nauczania oraz intensyfikację nauki języków obcych.

Olimpijskie sukcesy kontynuowane są do dzisiaj, szczególnie w przedmiotach takich jak chemia i fizyka. Uczniowie stawali się aktywnymi uczestnikami w 20 różnych olimpiadach przedmiotowych. W 1987 roku VI Liceum Ogólnokształcące stało się członkiem założycielskim Klubu Szkół Przodujących, a następnie dołączyło do Towarzystwa Szkół Twórczych. W momencie, kiedy liceum zorganizowano zgodnie z aktualnymi przepisami, liczba uczniów wynosiła 902, a wśród 54 nauczycieli 47 z nich posiadało wyższe wykształcenie.

W 1994 roku rozpoczęto działalność Liceum Bilingwalnego oferującego program nauczania w języku niemieckim, z zajęciami prowadzonymi przez wybitnych nauczycieli krajowych oraz niemieckich. Po zakończeniu nauki, uczniowie nie tylko zdają egzamin maturalny, ale przystępują także do DSD II, certyfikatu odpowiadającego angielskiemu Certificate in Advanced English (CAE), co otwiera im drogę do studiowania w Niemczech.

W latach późniejszych przy szkole powstało Publiczne Gimnazjum nr 23, które oferowało profil matematyczno-przyrodniczy. Uczniowie mieli możliwość przystąpienia do egzaminu DSD I pod koniec gimnazjum. Uroczyste jubileusze istnienia szkoły były organizowane m.in. w roku 1992, 2012 oraz 2022.

Rankingi

Dzięki systematycznej pracy i wysokim osiągnięciom, VI Liceum znajduje się w czołówce ogólnopolskich rankingów szkół ponadgimnazjalnych, przygotowywanych przez takie publikacje jak miesięcznik „Perspektywy” oraz „Rzeczpospolitą”. W latach 2012–2023 liceum zajmowało wzorowe miejsca, kolejno: 19, 18, 19, 28, 15, 20, 14, 16, 15, 31, 38 oraz 55.

Dyrektorzy

Historia dyrektorów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu jest niezwykle interesująca, odzwierciedlając ewolucję tej instytucji edukacyjnej w różnych okresach jej działalności.

  • W latach 1912-1916 na czele szkoły stał Jan Wojciechowicz,
  • po nim, od 1916 do 1932, dyrektorem był Stanisław Egiejman (1881-1947),
  • w okresie 1939-1941 kierownikiem placówki był prof. Michał Małuja,
  • następnie, od 1941 roku, dyrektorem została Elżbieta Gałecka (1902-1976),
  • w latach powojennych, od 1945 do nieokreślonego czasu, funkcję dyrektora pełnił Jan Ciach (1899-1987),
  • około lat 1952-1956, na stanowisku dyrektora znajdował się Wawrzyniec Słomski (1904-1985),
  • w następnych latach, od 1956 do 1972, dyrekcję objął Stanisław Zapała (1902-1982),
  • od 1972 do 1991 roku, nazwa dyrektora pozostaje nieznana,
  • natomiast w latach 1991-2007 funkcję tę pełnił Karol Semik,
  • od 2007 do 2023 roku dyrektorem był Romuald Lis,
  • a od roku 2023 dyrekcję sprawuje Anna Kołodziejska.

Nauczyciele

W VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu pracuje zespół wyjątkowych nauczycieli, którzy przyczyniają się do kształcenia młodzieży. Poniżej przedstawiamy sylwetki naszych nauczycieli:

  • dr Stanisław Banaszkiewicz – nauczyciel chemii,
  • dr Adam Duszyk – nauczyciel historii,
  • Marek Golka – nauczyciel fizyki, profesor oświaty, Nauczyciel Roku 2010,
  • bł. Kazimierz Grelewski – prefekt,
  • bł. Stefan Grelewski – prefekt,
  • Karol Semik – nauczyciel fizyki,
  • dr Adrian Szary – nauczyciel języka polskiego.

Absolwenci

Wśród wybitnych absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu znajduje się wiele znakomitych osobistości, które osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach. Oto niektórzy z nich:

  • Dorota Chotecka – znana aktorka, będąca małżonką aktora Radosława Pazury,
  • Anna Czarnecka – prestiżowa modelka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna,
  • Paweł Domagała – polski aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny,
  • Janusz Ekiert – ceniony krytyk muzyczny,
  • Łukasz Foltyn – twórca Foltyn Commandera oraz programu Gadu-Gadu,
  • Małgorzata Foremniak – znana aktorka teatralna i telewizyjna,
  • Piotr Gołębiowski – biskup sandomierski,
  • Jerzy Grabarczyk – profesor Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej,
  • Ksawery Jasieński – spiker,
  • Stanisław Zbigniew Kamieński – artysta plastyk, wykładowca akademicki, profesor Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu,
  • Andrzej Kidyba – profesor Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie,
  • Dariusz Kozłowski – architekt oraz pracownik naukowy,
  • Roman Lewicki – profesor Instytutu Filologii Rosyjskiej UMCS,
  • Roman Loth – polonista, profesor nauk humanistycznych,
  • Elżbieta Malinowska – profesor Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej oraz dyrektor Instytutu Biotechnologii,
  • Marian Mazur – twórca polskiej cybernetyki,
  • Marek Modzelewski – lekarz, scenarzysta i dramaturg,
  • Zbigniew Orzeł – renomowany adwokat,
  • Antoni Pietrzykowski – profesor Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej,
  • Maciej Pisarski – ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Pakistanu,
  • Nikodem Popławski – fizyk teoretyczny, wykładowca na Indiana University w Bloomington (USA),
  • Maciej Skorża – trener piłkarski, były mistrz Polski w piłce nożnej,
  • Stanisław Sołtys – cichociemny, który przed zdaniem matury przeniósł się do Katowic,
  • Dariusz Sońta – poseł na Sejm RP,
  • Elżbieta Szychta – dziekan Wydziału Transportu i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu,
  • Leszek Wajda – rektor ASP w Krakowie, brat Andrzeja,
  • Maria Wasiak – były wicewojewoda radomski, pełniąca obowiązki prezesa PKP S.A.,
  • Sławomir T. Wierzchoń – profesor zwyczajny w Instytucie Podstaw Informatyki PAN,
  • Radosław Witkowski – poseł na Sejm RP,
  • Hanna Wojdała-Markowska – profesor Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu,
  • Grzegorz Wrochna – fizyk, dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana,
  • Krzysztof Zaremba – profesor Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,
  • Marian Zimałek – biskup pomocniczy sandomierski.

Przypisy

  1. Dyrekcja – VI Liceum Ogólnokształcące [online], iq.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
  2. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Mazowieckie: 100-lecie VI Liceum im. J. Kochanowskiego w Radomiu [online], www.money.pl [dostęp 25.02.2023 r.]
  3. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2023
  4. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2022
  5. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2021
  6. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2020
  7. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2019
  8. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2018
  9. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2017
  10. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2016
  11. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2015
  12. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2014
  13. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2013
  14. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2012
  15. Zmarł profesor Roman Loth, wybitny polonista, edytor, pracownik Instytutu Badań Literackich. echodnia.eu, 02.12.2019 r. [dostęp 06.01.2020 r.]
  16. Nie żyje znany radomski adwokat Zbigniew Orzeł. radom.wyborcza.pl. [dostęp 01.07.2019 r.]
  17. https://radioradom.pl/portrety-radomian-elzbieta-galecka-jackiewiczowa/
  18. http://wietrzykowski.net/Bero.Marek_Stanislaw.Egiejman.pdf
  19. https://radom.naszemiasto.pl/uroczyste-obchody-110-lecia-liceum-imienia-jana/ar/c5-9032199
  20. https://radom.naszemiasto.pl/110-lat-ma-vi-liceum-ogolnoksztalcace-im-jana/ar/c5-9019863
  21. https://echodnia.eu/radomskie/wystawa-artystow-na-110lecie-vi-liceum-ogolnoksztalcacego-imienia-jana-kochanowskiego-w-radomiu/ar/c5-16943785
  22. a b Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”. Nr 8, s. 268-269, 31.10.1938 r.

Oceń: VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:10