Andrzej Kidyba


Andrzej Kidyba, urodzony 25 marca 1957 roku w Radomiu, to uznawany w Polsce prawnik oraz ekspert w dziedzinie prawa handlowego. Jego doświadczenie i wiedza w tej branży potwierdzają jego status jako wybitnego nawiasu w świecie prawa.

Od wielu lat, pełni funkcję radcy prawnego, oferując swoje usługi w obszarze doradztwa prawnego, co czyni go osobą cenioną wśród klientów i współpracowników. Dodatkowo, jest profesorem nauk prawnych, a jego osiągnięcia akademickie są nieocenione w kształtowaniu przyszłych pokoleń prawników w Polsce.

W nadchodzących latach, do 2024 roku, jego wykłady na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) będą miały istotne znaczenie dla studentów, którzy pragną zgłębić tajniki prawa handlowego oraz zdobyć praktyczną wiedzę niezbędną w tej dziedzinie.

Życiorys

Andrzej Kidyba uzyskał wykształcenie prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie zakończył studia w 1980 roku. W 1989 roku obronił pracę doktorską na temat „Dyrektor jako organ przedsiębiorstwa państwowego”, która została doceniona w konkursie na najlepsze prace naukowe. W 1998 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego za rozprawę zatytułowaną „Status prawny komandytariusza”. Równolegle, w 1982 roku, ukończył aplikację sędziowską, a dwa lata później zdał egzamin na radcę prawnego, co pozwoliło mu być wpisanym na listę radców prawnych.

Od 2000 roku pełni funkcję profesora na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a od 2005 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Niestety, w 2024 roku został zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków z powodu licznych skarg studentów dotyczących jego niewłaściwego zachowania. Zarzuty obejmowały używanie wulgaryzmów podczas wykładów oraz formułowanie obraźliwych i seksistowskich uwag wobec studentek. Po ujawnieniu tych faktów w mediach, postanowił udać się na zwolnienie lekarskie i nie komentował sprawy dla mediów.

Od 1999 roku zarządza Lubelską Fundacją Rozwoju, co stanowi istotny element jego kariery zawodowej. W latach 2006-2018 kierował Katedrą Prawa Gospodarczego i Handlowego UMCS. W poprzednich latach (1999-2005) pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji. Ponadto organizował Szkołę Prawa Niemieckiego w ramach tego Wydziału, co znacząco wpłynęło na rozwój wiedzy prawniczej w tym zakresie.

Andrzej Kidyba ma na swoim koncie promotorskie wsparcie dla około 10 prac doktorskich, a także pełnił rolę recenzenta w 21 przewodach doktorskich oraz 15 habilitacyjnych. Dodatkowo oceniał 8 postępowań o nadanie tytułu profesora oraz 2 dotyczące nadania tytułu Doktora Honoris Causa. Jako promotor napisał i ocenił blisko 800 prac magisterskich oraz licencjackich, a także ponad 100 prac w ramach studiów podyplomowych.

Od 2007 roku pełni również rolę Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie. Został wyróżniony licznymi odznaczeniami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi (2003), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2004), Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę (2013) oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, który otrzymał od Prezydenta Federalnego Franka-Waltera Steinmeiera w 2018 roku.

Oprócz pracy akademickiej, Kidyba pełni funkcje arbitra w wielu instytucjach, w tym:

  • Sądzie Arbitrażowym przy Komisji Nadzoru Finansowego,
  • Sądzie Arbitrażowym Międzynarodowej Izby Handlowej w Zurychu,
  • Instytucie Arbitrażowym przy Izbie Handlowej w Sztokholmie (SCC),
  • Centrum Mediacyjnym i Arbitrażowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Genewie,
  • Sądzie Arbitrażowym Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu (ICC),
  • Sądzie Polubownym przy Związku Banków Polskich,
  • Sądzie Arbitrażowym Krajowej Izby Gospodarczej oraz w licznych sądach polubownych Ad Hoc w Polsce,
  • Krajowej Konfederacji Pracodawców „Lewiatan”,
  • Centrali Arbitrażu federalnych Izb Gospodarczych w Wiedniu.

Jest autorem, współautorem oraz redaktorem więcej niż 300 publikacji naukowych, w tym około 50 opracowań książkowych, przeszło 170 artykułów naukowych, a także części w pracach zbiorowych. Oprócz tego zrecenzował 10 prac oraz 5 glos. Brał udział w projekcie zmian w Kodeksie Spółek Handlowych oraz współpracował przy tworzeniu ustawy „O swobodzie działalności gospodarczej”.

Wybrane publikacje

Oto zestawienie wybranych publikacji Andrzeja Kidyby, które podkreślają jego znaczący wkład w dziedzinę prawa handlowego:

  • Status prawny komandytariusza,
  • Atypowe spółki handlowe,
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komentarz,
  • Kodeks Spółek Handlowych. Objaśnienia,
  • Kodeks Spółek Handlowych – Komentarz (t. I i II),
  • Prawo handlowe,
  • Prawo Spółek Handlowych,
  • Handlowe spółki osobowe,
  • Kodeks cywilny. Komentarz – redaktor,
  • 100/60. Setką na sześćdziesiątkę. Felietony, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2017 ISBN 978-83-8124-009-3.

Przypisy

  1. "Okazaliście się bandą głupoli". Jak znany profesor prawa zwraca się do studentów? Dotarliśmy do nagrań [online], www.tokfm.pl [dostęp 31.05.2024 r.]
  2. Znany profesor prawa prof. Andrzej Kidyba odsunięty od prowadzenia zajęć na UMCS [online], Rzeczpospolita [dostęp 21.05.2024 r.]

Oceń: Andrzej Kidyba

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:18