IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia dra Tytusa Chałubińskiego to szkoła ogólnokształcąca o długiej tradycji, znajdująca się w Radomiu. Jest to jedna z najstarszych instytucji edukacyjnych w Polsce, która od lat kształci młodzież na wysokim poziomie.
Wiedza oraz umiejętności, jakie zdobywają uczniowie, są efektem pasji i zaangażowania zarówno kadry pedagogicznej, jak i samych uczniów. Liceum oferuje różnorodne programy nauczania, co przyciąga wielu kandydatów każdego roku.
Historia
W roku 1905 z inicjatywy Prospera Jarzyńskiego, który był pierwszym dyrektorem męskiego gimnazjum im. św. Stanisława Kostki, powołano do życia Szkołę Handlową Siedmioklasową Miejską w Radomiu. Ta instytucja edukacyjna na przestrzeni lat kilkukrotnie zmieniała swoją nazwę oraz adres. W latach 1917–1922 znana była jako „Ośmioklasowa Szkoła Realna Miejska w Radomiu”. Następnie, w roku 1923, funkcjonowała pod nazwą „Ośmioklasowe Gimnazjum Miejskie w Radomiu”. W 1924 roku została przekształcona w „Gimnazjum Męskie Magistratu m. Radomia”. Od 1 grudnia 1925 do 1 maja 1927 nosiła natomiast nazwę „Państwowe Gimnazjum im. J. Kochanowskiego w Radomiu – Oddziały matematyczno-przyrodnicze”.
Zarządzeniem wydanym przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w 1937 roku powstało „I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu”. Była to państwowa szkoła średnia ogólnokształcąca, składająca się z czteroletniego gimnazjum oraz dwuletniego liceum. Po wprowadzeniu tzw. reformy jędrzejewiczowskiej, placówka miała charakter męski, a wydział liceum ogólnokształcącego był zorganizowany w typie matematycznym i przyrodniczym.
W okresie od 1905 do 1939 roku, szkoła miała swoją siedzibę w budynku przy dzisiejszej ulicy Traugutta 61. W czasie II wojny światowej odbywały się tam tajne nauczanie, a po wojnie liceum przeprowadziło się do gmachu dawnego Kolegium Pijarów, znajdującego się na Rynku, gdzie pozostawało do 1972 roku. Ostateczna przeprowadzka była wymuszona złą kondycją zajmowanego obiektu, a nowym adresem stała się ulica Mariacka 25, gdzie szkoła funkcjonuje do dnia dzisiejszego. IV Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce oraz członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce.
Absolwenci
Lista absolwentów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu jest imponująca i obejmuje wiele znaczących osobistości, które przyczyniły się do różnych dziedzin życia społecznego, politycznego oraz kulturalnego. Wśród nich znajduje się:
- Stanisław Grzmot-Skotnicki – generał brygady Wojska Polskiego,
- Edward Kossoy – prawnik,
- Jan Wojciech Piekarski – dyplomata,
- Jerzy Rakowski – ułan Legionów Polskich, kawaler Virtuti Militari,
- Marek Ruszkowski – językoznawca,
- Ludwik Sendek – wojskowy,
- Stefan Siczek – ksiądz, biskup pomocniczy radomski,
- Zygmunt Siedlecki – lekkoatleta,
- Anna Smołowik – aktorka filmowa i teatralna,
- Tadeusz Sołtyk – konstruktor lotniczy,
- Krzysztof Staniec – siatkarz, zdobywca Pucharu Polski w 1999 z Czarnymi Radom,
- Ziemowit Szczerek – dziennikarz, pisarz, tłumacz,
- Janusz Szlanta – wojewoda radomski 1993–1994, prezes Stoczni Gdynia 1997–2003,
- ks. bp. dr hab. Piotr Turzyński – biskup pomocniczy radomski,
- Jan Tworkowski – szeregowy 2 Pułku Piechoty, poległy 29 października 1914 roku w bitwie pod Mołotkowem,
- Władysław Tworkowski – ułan Legionów Polskich, kawaler Virtuti Militari,
- Stefan Witkowski – urbanista, nauczyciel akademicki, założyciel Radomskiego Towarzystwa Naukowego, działacz społeczny i kulturalny,
- Stanisław Werner – działacz niepodległościowy i socjalistyczny,
- Paweł Zagumny – siatkarz, reprezentant Polski, olimpijczyk i mistrz Europy 2009,
- Zenon Jarkowski – pułkownik dypl. nawigator pilot, dowódca dywizjonu 300, kawaler Virtuti Militari, dwukrotnie odznaczony brytyjskim DFC.
Przypisy
- I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie – I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie [online] [dostęp 21.11.2024 r.]
- a b Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”, Nr 8, s. 266-267, 31.10.1938 r.
- Handlówka 1936, s. 24.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
V Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Radomiu | VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu | Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu | Budynek Miejskiej Szkoły Rzemiosł w Radomiu | I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu | II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu | III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego w RadomiuOceń: IV Liceum Ogólnokształcące im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu