Radomskie Towarzystwo Naukowe, w skrócie RTN (łac. Societas Scientiarum Radomiensis), to regionalna instytucja naukowa, która ma na celu inspirowanie, organizowanie oraz prowadzenie badań naukowych, szczególnie tych związanych z obszarem Radomia. Ponadto, Towarzystwo angażuje się w upowszechnianie wyników swoich badań.
Obecnie aktywne Towarzystwo nawiązuje do bogatej tradycji Radomskiego Towarzystwa Naukowego, które zostało założone w 1827 roku dzięki inicjatywie ks. Kazimierza Kłaczyńskiego. Istotnym krokiem w rozwoju społeczności naukowej Radomia było powołanie do życia Instytutu Naukowo-Społecznego, który funkcjonował w latach 1945–1948. Wiele osób związanych z tym instytutem miało później wpływ na utworzenie RTN.
Pierwsza próba odbudowy Radomskiego Towarzystwa Naukowego miała miejsce w 1959, niestety zakończyła się niepowodzeniem. Ostatecznie, działań związanych z utworzeniem nowego Towarzystwa podjęto się 23 października 1969 roku. Wśród inicjatorów znaleźli się lokalni działacze, tacy jak mec. Maria Gajewiczowa, Wacław Telus oraz doc. dr hab. Stefan Witkowski, który objął stanowisko pierwszego prezesa Towarzystwa.
RTN jest także odpowiedzialne za publikację wielu monografii o charakterze historycznym i etnograficznym, a od 1964 r. także za wydawanie „Biuletynu Kwartalnego RTN”. W IV kwartale 2022 roku, zainaugurowano nowy periodyk naukowy pod nazwą RTN Scientiae Radices, który z pewnością wzbogaci ofertę badawczą i publikacyjną Towarzystwa.
Siedziba i skład Zarządu
„Siedziba Radomskiego Towarzystwa Naukowego znajduje się w Radomiu przy ul. Kościuszki 5a. Obecnie na czołowej pozycji stoi dr Łukasz Zaborowski, pełniący funkcję prezesa, a wsparcie w pracach Zarządu zapewniają wiceprezesi: mgr Róża Domańska oraz prof. dr hab. inż. Radomir Jasiński.
W historii Towarzystwa można dostrzec wielu znakomitych prezesów, którzy pełnili tę funkcję kolejno: doc. dr hab. Stefan Witkowski w latach 1963–1971, dr Jan Boniecki od 1971 do 1975 roku, Marian Sołtyk w latach 1975–1977, dr Stanisław Ośko od 1977 do 1989 roku, dr Krzysztof Orzechowski, który był prezesem od 1989 do 1998 roku, dr Grażyna Łuszkiewicz-Dzierżawska w latach 1998–2001, dr Sebastian Piątkowski od 2001 do 2007, dr Adam Duszyk w latach 2007–2010 oraz mgr Marcin Kępa, który pełnił tę rolę przez dziewięć lat, od 2010 do 2019 roku.
Warto również wspomnieć o dr Helenie Kisiel, która przez długi czas, bo od 1963 do 2001 roku, obejmowała funkcję sekretarza, przyczyniając się w znaczący sposób do działalności Towarzystwa.
Członkowie
W skład Radomskiego Towarzystwa Naukowego wchodzą wybitne osobistości, w tym:
- doc. dr hab. Stefan Witkowski,
- prof. dr hab. Jan Bednarczyk,
- prof. dr hab. Ryszard Brykowski,
- prof. dr hab. Piotr Paweł Gach,
- prof. dr hab. inż Radomir Jasiński,
- prof. Leszek Kołakowski,
- prof. dr hab. Stanisława Zamkowska,
- prof. dr hab. Bożena Wyrozumska,
- prof. dr hab. Wacław Urban,
- prof. dr hab. Wiesław Wasilewski,
- prof. dr hab. Ryszard Szczygieł,
- prof. dr hab. Andrzej Skrzypek,
- prof. dr hab. Witold Rakowski,
- prof. dr hab. Kazimierz Ortyński,
- prof. dr hab. Józef Nita,
- prof. dr hab. Tomasz Mazur,
- prof. dr hab. Adam Massalski,
- prof. dr hab. Marianna Kotowska-Jelonek,
- prof. dr hab. Andrzej Kowalewicz,
- prof. dr hab. Waldemar Kowalski,
- mgr inż. Karol Semik.
Przypisy
- StanisławS. Ośko, Działalność Radomskiego Towarzystwa Naukowego w latach 1963-1983. Zarys historyczny, „Biuletyn Kwartalny RTN”, 19 (z. 3-4), 1982 r.
- Czesław TadeuszC.T. Zwolski, Instytut Naukowo-Społeczny w Radomiu w latach 1945-1948, „Biuletyn Kwartalny RTN”, 13 (z. 3-4), 1975 r., s. 27-54.
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
Radio Plus Radom | Radio Radom | Radio Rekord | Radio Eska RadomOceń: Radomskie Towarzystwo Naukowe