UWAGA! Dołącz do nowej grupy Radom - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

August Wrześniowski


August Oktawian Wrześniowski urodził się 22 marca 1836 roku w Radomiu, a zmarł 16 maja 1892 roku w Warszawie. Był to znakomity polski zoolog oraz prawnik, który znacząco przyczynił się do popularyzacji teorii ewolucji Charlesa Darwina. Jako twórca polskiej protozoologii, Wrześniowski odegrał kluczową rolę w rozwoju tej dziedziny naukowej w Polsce.

W latach 1864–1889 pełnił stanowisko profesora w Szkoły Głównej Warszawskiej, a później również na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, gdzie miał znaczący wpływ na kształtowanie się myśli naukowej w zakresie zoologii. Jego prace oraz wykłady nawiązywały do fundamentalnych zagadnień teorii ewolucji, co czyniło go jednym z pionierów tego podejścia w polskiej nauce.

Wrześniowski był członkiem wielu towarzystw naukowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Warto także zaznaczyć, że należał do Towarzystwa Tatrzańskiego, co świadczy o jego zainteresowaniach również poza dziedziną zoologii.

W artystycznym komentarzu do jego działalności, Józef Nusbaum zauważył, że August Wrześniowski był jednym z pierwszych nauczycieli w Polsce, którzy na forum akademickim otwarcie mówili o zasadach ewolucjonizmu. Stwierdzał, że prowadził wykłady zwięzłe, jasne i krytyczne, które przybliżały studentom podstawy tej przełomowej teorii.

Publikacje

August Wrześniowski był niezwykle płodnym autorem, który opublikował ponad 200 prac oraz artykułów, koncentrując się na takich tematach jak fauna wymoczków i skorupiaków polskich, antropologia górali tatrzańskich oraz etnografia Podhala.

Do jego najważniejszych publikacji należą:

  • Wykłady zoologii, miane w Szkole Głównej Warszawskiej (kurs litografowany; pierwsze informacje o darwinizmie w Polsce), 1863,
  • Karol Darwin, w: Wszechświat, 1882,
  • Przyczyny dziedziczności i zmienności u roślin i u zwierząt, w: Ateneum, 1887,
  • Podręcznik Zasady zoologii, 1888.

Wrześniowski zajął się również tłumaczeniem dzieł wybitnych naukowców, takich jak Eduard Oscar Schmidt, Alfred Russell Wallace i Thomas Henry Huxley, co miało istotny wpływ na rozwój wiedzy w Polsce.

W roli działacza Towarzystwa Tatrzańskiego, W wydanej przez warszawskie Ateneum w 1881 roku pracy Tatry i Podhalanie, która została przedrukowana rok później w „Pamiętniku Towarzystwa Tatrzańskiego”, August Wrześniowski wspomniał o góralskich pieśniach, dostarczając ich przykłady.

Po śmierci został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 178-1-9/10).

Przypisy

  1. Wrześniowski August, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 24.11.2020 r.]
  2. Cmentarz Stare Powązki: Tadzio Wrześniowski, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 14.06.2020 r.]
  3. AugustA. Wrześniowski AugustA., Zasady zoologii [online], polona.pl [dostęp 25.07.2019 r.]
  4. nekrolog w Kurierze Warszawskim R. 72, 1892, nr 137, s.2

Oceń: August Wrześniowski

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:22