Edward Emil Arnekker, urodzony 19 lutego 1898 roku w Radomiu, to postać, która zyskała uznanie w polskiej nauce jako socjolog i ekonomista. Jego praca akademicka pozostawiła trwały ślad w dziedzinach, którymi się zajmował.
Oprócz działań w sferze naukowej, Arnekker pełnił także rolę wykładowcy, dzieląc się swoją wiedzą z młodszymi pokoleniami. Jego zaangażowanie w edukację stanowiło istotną część jego kariery.
Nie można także zapomnieć o jego służbie wojskowej; był on porucznikiem intendentem w Wojsku Polskim. Niestety, jego życie zostało przerwane tragicznie w wiosną 1940 roku w Charkowie, gdzie zginął jako ofiara zbrodni katyńskiej, co dodaje smutnego wymiaru do jego biografii.
Życiorys
Edward Arnekker przyszedł na świat jako syn Ryszarda oraz Aurelii z d. Gessner. Przed wybuchem I wojny światowej pełnił funkcję drużynowego w Drużynie Harcerzy im. Waleriana Łukasińskiego, która miała siedzibę w Łodzi. W 1918 roku ukończył wydział handlowy Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie. Po uczeniu się we wcześniejszych latach, zgodnie z zaistniałą sytuacją polityczną, wstąpił do Wojska Polskiego i brał aktywny udział w wojnie polsko-bolszewickiej, walcząc w szeregach 2 Pułku Ułanów Grochowskich oraz 9 Dywizjonu Artylerii Konnej.
W okresie między 1920 a 1923 rokiem kształcił się w Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił swoją pracę dyplomową pt. „O systemie nakładczym w krawiectwie Brzezin”. W późniejszym czasie studiował przez kolejne cztery semestry na Uniwersytecie Columbia oraz równocześnie rozpoczął studiowanie prawa, również przez cztery semestry w Uniwersytecie Warszawskim. W czasie swojej edukacji podjął pracę w swej macierzystej uczelni, przy Katedrze Socjologii i Historycznych Nauk Ekonomicznych oraz Katedrze Nauk Ekonomicznych Historycznych.
W Głównym Urzędzie Statystycznym GUS pracował w sumie na przestrzeni lat w kilku zakresach: od października 1922 do września 1924, następnie od lipca 1929 do lipca 1933 oraz od sierpnia 1935 do września 1935. Jego prace obejmowały m.in. opracowywanie spisów urzędników państwowych, udział w przygotowaniach do spisów ludności oraz rolnych, a także analizowanie struktury drobnego przemysłu, rzemiosła i chałupnictwa. Dodatkowo pracował w Urzędzie Rady Ministrów.
Edward Arnekker wykładał także w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Jego artykuły publikowane były m.in. w czasopismach takich jak Statystyka Pracy oraz Ekonomista, a również w wydaniach Instytutu Gospodarstwa Społecznego. Aktywnie działał w Towarzystwie Ekonomistów i Statystyków Polskich i był członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Statystycznego w latach 1938 i 1939.
W 1925 roku Edward Arnekker uzyskał awans do stopnia podporucznika rezerwy w korpusie oficerów intendentów, z datą senioratu na 1 lipca tegoż roku, a jego przydział obejmował Powiatową Komendę Uzupełnień Warszawa Miasto III. W 1936 roku, uzyskując kolejne awanse, został mianowany porucznikiem rezerwy, z senioratem przypadającym na 1 stycznia oraz zajmował 16. lokatę w korpusie oficerów intendentów.
W trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku, po inwazji ZSRR na Polskę, jego losy uległy nagłemu zwrotowi, bowiem w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do obozu w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie. Jego ciało zostało potajemnie pogrzebane w anonimowej mogile zbiorowej w Piatichatkach, gdzie od 17 czerwca 2000 roku znajduje się oficjalny Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Edward Arnekker widnieje na Liście Starobielskiej NKWD pod numerem 10.
Upamiętnienie
W dniu 5 października 2007 roku, minister obrony narodowej, Aleksander Szczygło, pośmiertnie awansował Edwarda Arnekkera na stopień kapitana. Uroczyste ogłoszenie tego awansu miało miejsce 9 listopada 2007, w stolicy, Warszawie, podczas ceremonii „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
Akcja „Katyń… pamiętamy” oraz jej kontynuacja „Katyń… Ocalić od zapomnienia” przyniosły także inne formy upamiętnienia. 26 kwietnia 2009 roku przy Zespole Szkół Publicznych im. Kard. S. Wyszyńskiego w Wierzchowinach został zasadzony Dąb Pamięci, honorujący Edwarda Arnekkera.
Publikacje
Edward Arnekker to autor licznych publikacji, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju wiedzy w obszarach przemysłu, rzemiosła i społecznych aspektów ekonomii. Oto niektóre z jego prac:
- Produkcja przemysłowa a zatrudnienie i zarobki w 1930 roku (1932),
- Chałupnictwo sitarskie w Biłgorajskiem (1933),
- Przejawy kryzysu w rzemiośle i chałupnictwie (1934),
- Drobny przemysł i chałupnictwo (1934, współautorzy: Zygmunt Kusociński, Antoni Kuroczycki, Ludwik Krzywicki, Zofia Brzózy),
- La petite industrie et l’industrie à domicile. Tom 2,
- O kontrolowanej obserwacji porównawczej, jako metodzie badania struktury i właściwości zespołów społecznych (studium socjologiczne) (1935),
- Zagadnienia psychologii społecznej w odniesieniu do życia społecznego wojska (1937),
- Ubezpieczenia społeczne zagranicą (1938),
- Badanie stosunków społecznych i gospodarczych dla celów szkolnych (1938),
- System nakładowy w krawiectwie Brzezin. Le travail à domicile dans la confection des habits à Porgeziny,
- Inne – Syndykaty przemysłowe (1930, autor: Stanisław Piotrowski, przygotowanie do druku).
Wszystkie te publikacje świadczą o wszechstronnych zainteresowaniach Arnekera oraz jego zaangażowaniu w badania nad rzeczywistością społeczną i gospodarczą swojej epoki.
Przypisy
- Lista osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie. [online], web.archive.org, s. 71 [dostęp 17.10.2024 r.]
- Zbrodnia katyńska, miedzy prawdą i kłamstwem [online], edukacja.ipn.gov.pl, 2008, s. 215 [dostęp 17.09.2024 r.]
- Prezydent RP wziął udział w uroczystościach „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów” [online], prezydent.pl [dostęp 26.08.2024 r.]
- Harmonogram odczytywania nazwisk osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie [online], policja.pl, s. 1-4 [dostęp 28.08.2024 r.]
- „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”. Portal polskiej Policji. [dostęp 15.09.2023 r.]
- Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 października 2007 w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
- Historia 2 Łódzkiej Drużyny Harcerzy im. Waleriana Łukasińskiego 1912 – 2002. s. 6, 44. [dostęp 05.03.2015 r.]
- I Rajd Katyński w PSP Bierwce. pspbierwce.pl, 6.05.2014 r. [dostęp 05.03.2015 r.]
- Polskie Towarzystwo Statystyczne 1912–2012. Warszawa: Polskie Towarzystwo Statystyczne, 2012, s. 275, 278.
- Chałupnictwo w Polsce a kryzys gospodarczy. „Orędownik Wrzesiński”, s. 3, nr 135 z 22.11.1930 r.
- a b c d e f g h Słownik biograficzny statystyków polskich, wyd. Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne, Warszawa 1998, s. 21-22.
- a b Rybka i Stepan 2021, s. 627.
- a b Księga Cmentarna Charkowa 2003, s. 7.
- Księga Cmentarna Charkowa 2003, s. LXXIV.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Henryk Drzazga | Saturnin Zawadzki | Benedykt Konowalski | Waldemar Zillinger | Piotr Czub | Piotr Juliusz Kurzątkowski | Czesław Paschalski | Halina Kurkowska | Aleksandra Korwin-Szymanowska | Rafał Kochański | Maria Romanowska (ekonomista) | Longin Kaczanowski | Zofia Sekuła | Piotr Dominiak | Konstanty Fanti | Daniel Wójcik | Jerzy Skowronek | August Wrześniowski | Maciej Kawecki | Stanisław ŚwidwińskiOceń: Edward Arnekker