Longin Kaczanowski


Longin Damian Kaczanowski, który przyszedł na świat 2 stycznia 1947 roku w Radomiu, jest znaną postacią w polskiej historiografii oraz dziennikarstwie.

Jego działalność obejmuje zarówno badania historyczne, jak i pisanie artykułów, co czyni go wszechstronnym ekspertem w swoim zawodzie.

Życiorys

Longin Kaczanowski jest wybitną postacią w dziedzinie historii i dziennikarstwa. Tytuł zawodowy magistra historii uzyskał w 1970 roku na Uniwersytecie Warszawskim. W kolejnym etapie kształcenia, w 1974 roku, ukończył podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Karierę zawodową rozpoczął w 1972 roku, kiedy to nawiązał współpracę z „Słowem Ludu”, gazeta z Kielc. W latach 1983–1989 pełnił funkcję sekretarza redakcji oraz starszego publicysty w miesięczniku „Przemiany”. Jego osiągnięciem było również założenie pisma „Ikar. Informator kulturalno-artystyczny Kielecczyzny”, w którym sprawował funkcję redaktora naczelnego od 1993 do 1997 roku. Ponadto, pisał do „Tygodnika Kulturalnego” i był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL w latach 1983–1990.

Warto podkreślić również, że Longin Kaczanowski przez pewien czas pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Wałczu w 1971 roku. W latach 1971–1983 kierował biurem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach. Jego działalność obejmowała także prace w Komisji Historycznej wojewódzkiego zarządu ZBoWiD oraz współpracę z Wojewódzkim Komitetem Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, a także z Komisją Historyczną KW PZPR od 1978 roku, kiedy to wstąpił do partii.

Jako specjalista w zakresie historii niemieckiej okupacji ziem Kielecczyzny, Kaczanowski badał też zbrodnie wojenne, w tym pacyfikację Michniowa. Jego badania zaowocowały publikacją dwukrotnie wznawianej pracy pt. „Zagłada Michniowa”. Jego wysiłki i wkład w badania historyczne zostały docenione poprzez liczne odznaczenia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi oraz medal „Za Zasługi dla Kielecczyzny”.

Wybrane publikacje

Longin Kaczanowski to autor, którego dokonania literackie mają duże znaczenie w analizie historii II wojny światowej oraz problematyki Holokaustu. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje, które warto znać.

  • Zagłada Michniowa, Warszawa 1980,
  • Hitlerowskie fabryki śmierci na Kielecczyźnie, Warszawa 1984 (Biblioteka Pamięci Pokoleń),
  • Miejsca pamięci narodowej w województwie kieleckim. 1939–1945, Kielce 1989 (współautor Bogusław Paprocki),
  • Zagłada Michniowa, wyd. 3 popr. i uzup., Warszawa 2013.

Oceń: Longin Kaczanowski

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:16