Pomnik Leszka Kołakowskiego w Radomiu to niezwykle istotny obiekt, który znajduje się w wschodniej częściPlacu Konstytucji 3 Maja. Jego lokalizacja w tym centralnym punkcie miasta nadaje mu szczególne znaczenie w kontekście kulturowym i społecznym Radomia.
Ten pomnik upamiętnia wielkiego filozofa oraz myśliciela, Leszka Kołakowskiego, którego prace miały ogromny wpływ na myślenie o społeczeństwie i polityce w Polsce oraz na świecie. Jego myśli wciąż inspirują kolejne pokolenia, a pomnik jest symbolem tego dziedzictwa.
Historia
Inicjatywa upamiętnienia Leszka Kołakowskiego, znanego filozofa i Honorowego Obywatela Radomia, po raz pierwszy pojawiła się w 1927 roku w Radomiu. Propozycja budowy pomnika została zgłoszona do jednej z wczesnych edycji radomskiego budżetu partycypacyjnego. Niestety, wówczas oraz w następnych edycjach projekt nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, co skłoniło magistrat do zdecydowania o pokryciu kosztów tej inwestycji z budżetu miasta.
W połowie 2015 roku ogłoszono konkurs, który przyciągnął osiem różnych propozycji. Ostatecznie komisja konkursowa wybrała projekt autorstwa profesora z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Karola Badyny. Rzeźba została ustawiona na placu Konstytucji 3 Maja pod koniec września 2016 roku, a jej oficjalne odsłonięcie miało miejsce 23 października tego samego roku. W wydarzeniu brała udział córka Kołakowskiego, Agnieszka Kołakowska.
Oprócz pomnika, w Radomiu istnieje także tablica pamiątkowa, która została umieszczona na ścianie domu, w którym niegdyś mieszkał Leszek Kołakowski, przy ulicy Niedziałkowskiego 26. Warto podkreślić, że był on honorowym członkiem Radomskiego Towarzystwa Naukowego oraz odznaczonym medalem Bene Merenti – Civitas Radomiensis.
Opis
Pomnik ten ukazuje Leszka Kołakowskiego, chociaż z pewnym dystansem, na którym opiera się na lasce, siedzącego przy kawiarnianym stoliku. Na tym stole znajduje się kapelusz oraz charakterystyczny napis:
LESZEK KOŁAKOWSKI
1927–2009
FILOZOF
Obok umieszczono dodatkowe, puste krzesło, co symbolizuje otwartość i zaprasza do refleksji oraz rozmowy o jego myśli i dziełach.
Przypisy
- Katarzyna M.K.M. Wiśniewska, Stolik prof. Kołakowskiego odsłonięty. „Najmądrzejsi ludzie pochodzą z Radomia” [online], Wyborcza.pl, 23.10.2016 r.
- W centrum Radomia stanęła rzeźba upamiętniająca Leszka Kołakowskiego [online], Onet.pl, 01.10.2016 r.
- Miasto wybrało projekt na stolik Kołakowskiego [online], Wyborcza.pl, 11.05.2016 r.
- Rzeźba prof. Leszka Kołakowskiego w Radomiu. Wpłynęło osiem prac [online], Radom24.pl, 05.05.2016 r.
- a b Rzeźba upamiętniająca Leszka Kołakowskiego w centrum Radomia [online], Polskie Radio RDC, 01.10.2016 r.
- Leszek Kołakowski odebrał w Radomiu medal Bene Merenti [online], Polska Agencja Prasowa, 30.10.2007 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik 72 Pułku Piechoty w Radomiu | Pomnik Jana Kochanowskiego w Radomiu | Grób Nieznanego Żołnierza w Radomiu | Pomnik Katyński w Radomiu | Pomnik Tadeusza Kościuszki w Radomiu | Pomnik Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni w Radomiu | Pomnik Jacka Malczewskiego w Radomiu | Pomnik Ofiar Getta w Radomiu | Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w RadomiuOceń: Pomnik Leszka Kołakowskiego w Radomiu