Pomnik Katyński w Radomiu


Pomnik Katyński w Radomiu to niezwykle istotny zabytek, który wzniesiony został w dwóch fazach. W latach 1981–1990 stanowił brzozowy krzyż, symbolizujący pamięć o tragicznych wydarzeniach związanych z Katyniem. Od 1990 roku przyjął formę granitowego monumentu, który zyskał na znaczeniu w lokalnej historii i kulturze.

Pomnik ten znajduje się w głównej alei cmentarza rzymskokatolickiego w Radomiu i jest usytuowany w sąsiedztwie innych istotnych pomników. Jego lokalizacja jest szczególnie symboliczna, gdyż mieści się nieopodal rzeźby „Anioła Ciszy,” która upamiętnia Konstantego Mireckiego. Dla odwiedzających, Pomnik Katyński jest nie tylko miejscem refleksji, ale także punktem zbiegu ważnych dla miasta upamiętnień, takich jak Pomnik Pamięci Radomian Pomordowanych w Hitlerowskich Obozach Koncentracyjnych i Pomnik Pamięci Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Sybiraków.

Historia

W nocy z 30 października na 1 listopada 1981 roku, z inicjatywy lidera KPN oraz wiceprzewodniczącego NSZZ „Solidarność”, Jacka Jerza, członkowie radomskiej Konfederacji Polski Niepodległej stworzyli wyjątkowy symbol pamięci. Ustawili w głównej alei na cmentarzu rzymskokatolickim krzyż wykonany z konarów brzozowych, odzwierciedlający bowiem brzozowe lasy w miejscach straceń. Na tym krzyżu umieszczono tablicę z wymownym napisem:

SUMIENIE ŚWIATA WOŁA O SPRAWIEDLIWĄ PRAWDĘ Ś+P OFIARY KATYNIA KWIECIEŃ – MAJ 1940 R.

Obok, po lewej stronie, zainstalowano blaszaną tabliczkę informującą:

PAMIĘĆ, MODLITWA I CZEŚĆ LUDZIOM POMORDOWANYM W KATYNIE

W odróżnieniu od wielu podobnych inicjatyw w innych miastach, które szybko zniknęły z powodu działań Służby Bezpieczeństwa, jak miało to miejsce z krzyżem postawionym przez ks. Stefana Niedzielaka na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, radomski Krzyż Katyński przetrwał. Został wzniesiony w chłodnej aurze stanu wojennego i cały okres PRL, co zawdzięcza między innymi dobrze dobranej lokalizacji oraz dacie ustawienia, kiedy to tłumy radomian odwiedzały cmentarz w dniu Wszystkich Świętych.

Wiadomość o powstaniu krzyża szybko obiegła całe miasto, a w jego okolicy zaczęto regularnie zapalać tysiące zniczy. Obok Pomnika Czerwca ’76, w latach ’80 krzyż stał się jednym z kluczowych miejsc pamięci w Radomiu, uzyskując zaszczytne miejsce w centrum radomskiej nekropolii. W 1990 roku krzyż zastąpił granitowy pomnik, którego projekt stworzył architekt Jacek Kapusta, a wykonanie zlecił zakład kamieniarski Szczepana Kowalskiego. Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 17 września 1990 roku, w dniu 51. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę w 1939 roku.

Opis

Monument w Radomiu, znany z potężnego fundamentu, którego głównym elementem jest ogromny głaz polny, wznosi się z imponującymi trzema kolumnami wykonanymi z szarego granitu. Na każdej z kolumn wyryto istotne inskrypcje, które brzmią: „OSTASZKÓW”, „KOZIELSK” oraz „STAROBIELSK”. Ponadto, na tych kolumnach spoczywa mniejszy, granitowy głaz, który jest wykończony w sposób nieregularny, a na jego powierzchni znajduje się poziomy napis „KATYŃ”.

Cała kompozycja pomnika wieńczą trzy wyraziste elementy. W centralnej części umieszczono granitowy krzyż, a po jego bokach stoją kolumny, które również wykonane są z granitu. Po lewej stronie znajduje się mosiężne godło Polski, z kolei po prawej stronie umieszczono krzyż, w który wpisano znak Polski Walczącej. Te symboliczne szczegóły podkreślają znaczenie tego miejsca.

Na umieszczonym na fundamencie pomnika głazie, znajduje się mosiężna tablica, która głosi pamięć o tragicznych losach polskich oficerów i żołnierzy. Napis brzmi:

PAMIĘCI OFICERÓW I ŻOŁNIERZY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ HANIEBNIE ZAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD W KATYNIU I INNYCH OBOZACH W LATACH 1939-1941 ORAZ WSZYSTKIM POLAKOM ZAMĘCZONYM NA TERENIE ZSRRŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJSOLIDARNOŚĆ ZIEMI RADOMSKIEJSPOŁECZEŃSTWO M. RADOMIARADOM DN. 17.09.1990

W późniejszym okresie przed pomnikiem dodano granitową tablicę, na której umieszczono kolejny ważny napis:

PAMIĘCI OFICERÓW WOJSKA POLSKIEGO I POLICJI PAŃSTWOWEJ Z OBOZÓW KOZIELSKA, OSTASZKOWA, STAROBIELSKA, ORAZ Z WIĘZIEŃ ZACHODNIEJ BIAŁORUSI I UKRAINY ZAMORDOWANYCH PRZEZ NKWD WIOSNĄ 1940 ROKU SPOCZYWAJĄCYCH W KATYNIU, MIEDNOJE, CHARKOWIE I INNYCH MIEJSCACH KAŻNICIERPIENIU – PRAWDĘUMARŁYM – MODLITWĘW OBLICZU BOGA WSZECHMOGĄCEGORODZINA KATYŃSKA W RADOMIU

Przypisy

  1. Zdjęcia Krzyża Katyńskiego wykonane po jego ustawieniu, listopad 1981 – Portal Jacek.Jerz.org.
  2. Notatki służbowe SB z zasobów archiwalnych IPN opisujące ustawienie brzozowego Krzyża Katyńskiego w Radomiu.
  3. a b c d Paweł Puton, Pomnik Katyński w Radomiu, miesięcznik Kongregacji Św. Filipa Neri "Królowa Świata" nr 4(66)/19, s. 8-11.
  4. Pomnik Katyński - Retropedia Radomia

Oceń: Pomnik Katyński w Radomiu

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:7