Pomnik Ofiar Getta w Radomiu


Pomnik Ofiar Getta w Radomiu to niezwykle ważny symbol pamięci, który upamiętnia tragiczny los mieszkańców radomskiego getta. Pomnik ten znajduje się w malowniczej lokalizacji, na skwerze usytuowanym u zbiegu ulic, takich jak Anielewicza, Bóżnicznej i Podwalnej.

To miejsce stanowi nie tylko punkt odniesienia historycznego, ale także przestrzeń do refleksji nad okrutnymi wydarzeniami z przeszłości, które miały miejsce w naszym mieście.

Historia i lokalizacja

Pomnik Ofiar Getta w Radomiu znajduje się w historycznym obszarze dawnej dzielnicy żydowskiej, której początki sięgają roku 1789. Wówczas władzę przyznano społeczności żydowskiej, zezwalając jej na osiedlenie się na terenach radomskiego Podzamcza. W wyniku realizacji planu regulacyjnego, który nakreślił nowe granice urbanistyczne Radomia w 1822 roku, wytyczono siatkę ulic, a na jednym z placów w 1844 roku zbudowano synagogę.

W czasie II wojny światowej ów teren stał się częścią tzw. dużego getta, które było jedną z zamkniętych dzielnic żydowskich w Radomiu. Niemieckie władze okupacyjne ustanowiły ją 3 kwietnia 1941 roku. Okres ten był wyjątkowo tragiczny, bo w latach 1942–1943 Niemcy przeprowadzili brutalną likwidację getta. Wówczas wielu mieszkańców zostało wymordowanych lub deportowanych do obozów zagłady, a znaczna część zabudowy została zniszczona.

Synagoga, symbol lokalnej kultury i wspólnoty, została zniszczona poprzez pożar, a w 1945 roku miasto podjęło decyzję o zburzeniu pozostałych ruin. Przez następnych kilka lat miejsce po bóżnicy pozostawało niezagospodarowane, aż do 1950 roku, kiedy to zdecydowano o budowie pomnika, który miał uczcić pamięć ofiar getta.

Monument, zaprojektowany przez Jakuba Zajdensznira, został odsłonięty 17 sierpnia 1950 roku. To wydarzenie zbiegło się z 7. rocznicą likwidacji żydowskiej dzielnicy w Radomiu, upamiętniając w ten sposób tragiczne wydarzenia i życie jej mieszkańców.

Opis

Pomnik Ofiar Getta w Radomiu to monumentalne dzieło o wysokości 5 metrów. Na jego froncie widnieje figura kobiety, która ucieleśnia wołanie o sprawiedliwość. W dolnej części obelisku znajdują się dwie tablice, na których zamieszczono teksty w dwóch językach: polskim oraz jidysz, a mianowicie:

  • ŻYDOM RADOMIA,
  • OFIAROM ZBRODNI HITLEROWSKICH,
  • ראדאמער יידען,
  • קרבנות פין בארבא,
  • רישען היטלעריזם.

Interesującym aspektem jest to, że do budowy tego pomnika wykorzystano gruz z zburzonej synagogi oraz fragmenty połamanych macew pochodzących z radomskiego kirkutu. Dodatkowo, na placu, który otacza pomnik, ustawione są bazy czterech kolumn, które niegdyś należały do dawnej bóżnicy.

Przypisy

  1. red. M. Olifirowicz, Encyklopedia Radomia, Radom 2009 r., s. 259
  2. red. M. Olifirowicz, Encyklopedia Radomia, Radom 2009 r., s. 195
  3. red. M. Olifirowicz, Encyklopedia Radomia, Radom 2009 r., s. 71
  4. red. M. Olifirowicz, Encyklopedia Radomia, Radom 2009 r., s. 54
  5. a b c Izabela Szary: Radom. W miejscu dawnej synagogi. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. [dostęp 26.11.2015 r.]

Oceń: Pomnik Ofiar Getta w Radomiu

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:17