Plac 72 Pułku Piechoty w Radomiu


Plac 72 Pułku Piechoty w Radomiu jest jednym z najważniejszych punktów w tej urokliwej części miasta. Znajduje się on w kwartale ograniczonym ulicami ul. Jacka Malczewskiego (od wschodu), ul. Stanisława Wernera (od północy), oraz ul. Koszarową i ul. Warzywną (od południowego zachodu).

Historycznie, teren ten niegdyś służył jako koszary wojsk rosyjskich, które utraciły znaczenie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Został on przekształcony w lokalizację dla 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego, co świadczy o jego ważnym znaczeniu w historii wojskowości.

W centralnym punkcie tego placu znajduje się Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego, które pierwotnie usytuowane było na skwerze przed kościołem O.O. Bernardynów. Na czterech ścianach pomnika można odnaleźć nazwy miejscowości, które były związane z bitwami dowodzonymi przez pułkownika. Miejsce to stanowi również tło dla rocznicowych uroczystości organizowanych przez władze lokalne.

W bezpośrednim sąsiedztwie placu znajduje się przystanek komunikacji miejskiej wzdłuż ul. Malczewskiego, z którego kursuje m.in. linia autobusowa nr 9. Warto zauważyć, że część powierzchni placu zagospodarowana jest także jako skwer zieleni, co sprzyja rekreacji mieszkańców i turystów.

W okolicy plasuje się również Hala Targowa "Korej" oraz zabytkowa rogatka miejska, w której swoją twórczość prezentują studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Miejsce to staje się zatem nie tylko przestrzenią historyczną, ale także kulturalnym centrum życia społecznego Radomia.

Literatura

W literaturze można znaleźć szereg interesujących publikacji dotyczących 72 Pułku Piechoty w Radomiu oraz jego kontekstu historycznego.

  • Elżbieta Orzechowska, Aresztowania wśród duchowieństwa Diecezji Radomskiej w dobie powstania styczniowego (1863-1866), w: Studia Sandomierskie nr 7 (1997-2000), Sandomierz 2000, ISBN 83-7300-032-1,
  • Sebastian Piątkowski, Radom – zarys dziejów miasta, Radom 2000, ISBN 83-914-912-0-X,
  • Stanisław Przybyszewski, 72 Pułk Piechoty im. Pułkownika Dionizego Czachowskiego (Seria: Zarys historii wojennej pułków w kampanii wrześniowej), wyd. Ajaks, 2003, ISBN 83-88773-88-7.

Oceń: Plac 72 Pułku Piechoty w Radomiu

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:15