Zbigniew Kruszyński (pisarz)


Zbigniew Kruszyński, urodzony 29 sierpnia 1957 roku w Radomiu, to znany polski pisarz, którego twórczość przyciąga uwagę wielu miłośników literatury.

Choć jego biografia jest stosunkowo krótka, jego wkład w polską literaturę jest niezaprzeczalny.

Życiorys

Zbigniew Kruszyński jest postacią, której życie związane jest z wieloma zawirowaniami historycznymi. Działalność w Solidarności okupowała jego młodość, a lata 1982–1984 spędził w więzieniu. Po odzyskaniu wolności zdecydował się na emigrację do Szwecji. Tam jego doświadczenia stały się podstawą dla debiutanckiej powieści pt. Schwedenkräuter, wydanej w 1995 roku. Tematyka jego działań opozycyjnych została podjęta w zbiorze opowiadań Na lądach i morzach, który opublikował w 1999 roku, a także w Powrocie Aleksandra z 2006 roku, traktującym o powrocie emigranta do ojczyzny.

Twórczość Kruszyńskiego wyróżnia się na tle polskiej literatury dzięki zaskakującym skojarzeniom oraz grze słów. Używa niekonwencjonalnych zestawień, jak choćby w stwierdzeniu, że „owady pracowały w pocie czułek”. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz wykładał w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W 2007 roku Kruszyński zdobył Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za swój zbiór opowiadań Powrót Aleksandra. Kolejnym istotnym momentem w jego twórczości był 18 maja 2015 roku, kiedy to otrzymał Poznańską Nagrodę Literacką im. Adama Mickiewicza.

Nagroda im. Adama Mickiewicza nie jest nagrodą za dorobek, za zasługi, za wiek, ale nagrodą literacką, za piękne, mądre i ważne pisanie – powiedziała w imieniu kapituły Bogumiła Kaniewska.
Nagrodziliśmy Zbigniewa Kruszyńskiego za twórczy stosunek do językowej materii, za odkrywczy sposób opowiadania, za artyzm prozy, która nie ucieka od języka brutalnego, służącego i dobru i złu, ale nigdy nie przekracza granic dobrego smaku – Bogumiła Kaniewska.

Dorobek literacki

Twórczość Zbigniewa Kruszyńskiego obejmuje wiele interesujących dzieł, które na trwałe wpisały się w literacki krajobraz Polski. Jego publikacje to nie tylko powieści, ale także opisy i opowiadania, które przyciągają uwagę czytelników.

  • Schwedenkräuter, Kraków: Oficyna Literacka, 1995,
  • Szkice historyczne: powieść, Gdynia: Faust, 1996,
  • Na lądach i morzach: opisy i opowiadania, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 1999,
  • Powrót Aleksandra, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2006,
  • Ostatni raport, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2009,
  • Kurator, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2014.

Każda z tych książek ukazuje różnorodność literackiego stylu autora oraz jego zainteresowania tematyczne, które inspirują i zachęcają do dalszego odkrywania jego dorobku.

Przekłady

Oto kilka interesujących tłumaczeń, które oddają literacki dorobek Zbigniewa Kruszyńskiego:

  • – Lars Gustafsson: Dziwne dobre przedmioty: wybór wierszy (tłum. ze szwedzkiego), Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2012,
  • – Marie Lundquist: Pisane na kamieniach (tłum. ze szwedzkiego), Warszawa: Fundacja Zeszytów Literackich, 2015.

Przypisy

  1. Poznańska Nagroda Literacka 2015. [dostęp 21.06.2015 r.]
  2. Nagroda Nike 2007. nike.org.pl. [dostęp 20.07.2015 r.]
  3. Nagroda Nike 2000. nike.org.pl. [dostęp 20.08.2015 r.]
  4. Nagroda Nike 1997. nike.org.pl. [dostęp 20.07.2015 r.]

Oceń: Zbigniew Kruszyński (pisarz)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:21