Marek Jerzy Moszyński był wybitnym polskim rzeźbiarzem, który pozostawił po sobie niezatarte ślady w polskiej sztuce. Urodził się 12 marca 1937 roku w Radomiu, gdzie rozpoczął swoją artystyczną i edukacyjną drogę.
Musiał przeżył wiele, a jego niezwykłe talenty zyskały uznanie w szerszym świecie sztuki. Niestety, zmarł 7 października 2010 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek twórczy oraz liczne wspomnienia w sercach swoich uczniów i miłośników sztuki.
Życiorys
W 1964 roku, Marek Jerzy Moszyński ukończył z bardzo dobrym wynikiem Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie jego mentorem był prof. Marian Wnuk. Był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), co podkreśla jego zaangażowanie w środowisko artystyczne.
Jego twórczość obejmowała różnorodne formy ekspresji artystycznej, od rzeźby po malarstwo. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, festiwalach sztuki, a także w konkursach dotyczących rzeźb i projektów znaczków pocztowych.
Oprócz aktywności twórczej, Moszyński poświęcił się również pracy dydaktyczno-wychowawczej. Tworzył i prowadził autorskie pracownie rysunku oraz malarstwa, skupiając się na młodzieży zainteresowanej rozwijaniem swoich zdolności artystycznych i twórczych pasji. W latach 1971-1986 był związany z Młodzieżowym Domem Kultury im. Wł. Broniewskiego, a następnie pracował również w Państwowym Ognisku Artystycznym w Warszawie w latach 1988-1990 oraz w Młodzieżowym Domu Kultury „Muranów” im. C. K. Norwida w latach 1990-2005. W okresie 1986-1988 był zatrudniony w Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie prowadził regularne konsultacje dla młodzieży.
W 2005 roku zakończył swoją działalność dydaktyczną, jednak jego twórczość nie zakończyła się z chwilą przejścia na emeryturę. W 2011 roku, pośmiertnie wydano książkę napisaną przez niego w 1989 roku, zatytułowaną Asocjacje ’89, w której w elokwentny sposób nawiązał do słów Dziadów Adama Mickiewicza. Książka ta posiada ISBN 978-83-932597-0-0 i została wzbogacona ilustracjami samego autora. Rok później, w 2012 roku, opublikowano jego następną książkę pt. Parafraza Hamleta Szekspira, również z numeremISBN 978-83-932597-1-7.
Nagrody i wyróżnienia
W uznaniu za znaczące osiągnięcia w dziedzinie pedagogiki, Marek Jerzy Moszyński został wyróżniony licznymi nagrodami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- 1979 – Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania,
- 1982 – Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” przyznana przez Ministra Kultury i Sztuki (leg. nr 4265-5-82),
- 2002 – „Medal Komisji Edukacji Narodowej” przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (leg. nr 81422).
Wybrane prace
Marek Jerzy Moszyński, znany ze swojej twórczości artystycznej, pozostawił po sobie wiele znaczących dzieł. Do jego wyróżniających się prac należą:
- Frasobliwy z Hiroszimy (1962),
- Światowid (1966) – rzeźba w drzewie, stworzona dla statku m/s „Radom”,
- cykle obrazów Pożegnania i Warszawska Ballada (1970–1972) – dzieła te były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych oraz festiwalach sztuki organizowanych przez ZPAP,
- tablica poświęcona prof. Kazimierzowi Kumanieckiemu (1977) – umieszczona w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 1.
W zakresie rzeźby plenerowej, jego istotne realizacje obejmują:
- Herkules walczący z Anteuszem (1979), wykonany z wapienia, zlokalizowany w Warszawie, Ursynów, ul. Koncertowa 9,
- Lwy (1979), rzeźba z wapienia, również w Warszawie, Ursynów, ul. Puszczyka 6,
- Głowa Franciszka Liszta (1976), stworzona z piaskowca, usytuowana w Nyiregyhaza na Węgrzech, będąca częścią pleneru organizowanego przez ZPAP oraz Związek Plastyków Węgierskich,
- Głowa Ludwiga van Beethovena (1977), rzeźba z piaskowca, powstała w trakcie pleneru organizowanego przez ZPAP oraz Związek Plastyków NRD, po ukończeniu eksponowana w Treptow Park w Berlinie,
- Stojąca z dzieckiem (1979), z piaskowca, również stworzona w ramach pleneru ZPAP oraz Związku Plastyków NRD, a po zakończeniu wystawiana w Usti nad Łabą,
- Alegoria Polski Walczącej dla Rodzin Zakroczymskich, z marmuru sławniowickiego, odsłonięta 15 listopada 2009 roku, na Rondzie Rodzina Zakroczymska w Zakroczymiu.
Artysta był także pomysłodawcą projektu pomnika Janusza Korczaka dla Warszawy, który powstał w 1979 roku.
Przypisy
- zdjęcie w NAC przy pracy nad Lwem
- Biografia
- nekrolog w Gazecie Wyborczej
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maciej Borniński | Jan Krugier | Rajmund Ziemski | Andrzej Przedworski | Bernard Gotfryd | Maciej Starnawski | Leszek Jastrzębiowski | Jolanta Piętek-Górecka | Wiesław Grabek | Antoni Jahołkowski | Jehoszua Perle | Dorota Chotecka | Wioletta Chodowicz | Aleksander Olszewski | Anna Lisowska-Niepokólczycka | Zbigniew Kruszyński (pisarz) | Edward Kruk | Wiktor Władysław Puszczyński | Stanisława Domagalska | TPS (raper)Oceń: Marek Jerzy Moszyński