Tomasz Paweł Karolak, ur. 21 czerwca 1971 w Radomiu, to wielowymiarowy polski artysta, który zyskał uznanie w różnych dziedzinach sztuki. Jest nie tylko aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, ale także muzykiem, lektorem, reżyserem teatralnym oraz stand uperem. Jego kariera obfituje w różnorodne osiągnięcia, a talent artystyczny sprawia, że jego prace są szeroko doceniane przez publiczność.
Karolak to również uzdolniony przedsiębiorca oraz satyryk, a także piosenkarz. Jest wokalistą zespołu Pączki w Tłuszczu, który współtworzy ze swoim kolegą Bartoszem Miecznikowskim. Ich muzyka łączy w sobie humor z refleksją nad stanem współczesnej kultury.
Jako założyciel i dyrektor artystycznyTeatru IMKA, Karolak odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu polskiej sceny teatralnej. Jego działania przyczyniają się do promocji świeżych talentów oraz angażowania widzów w nowoczesne i kreatywne formy sztuki teatralnej.
Rodzina i edukacja
Tomasz Karolak, znany polski aktor, przyszedł na świat w Radomiu. Jego rodzice, Hanna oraz Andrzej Karolakowie, pełnili w czasach PRL służbę jako oficerowie Ludowego Wojska Polskiego, pracując w Pułku Lotniczym oraz Dywizjonie Rakietowym. W trakcie swojego życia mieszkał w różnych miejscach, w tym w Ustroniu Morskim, Warszawie oraz Mińsku Mazowieckim, gdzie aktywnie angażował się w działalność kółka teatralnego.
Po nieudanym podejściu do egzaminu wstępnego na warszawską szkołę teatralną, Tomasz postanowił rozpocząć studia na kierunku resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Jego determinacja przyniosła ostatecznie efekty, gdy za czwartym razem udało mu się dostać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą z powodzeniem ukończył w 1997 roku.
Warto również zaznaczyć, że Tomasz obronił pracę magisterską w 2016 roku, co było związane z jego ubieganiem się o stanowisko dyrektora Teatru Ateneum w Warszawie. Jego ścieżka edukacyjna ukazuje niezłomną wolę i pasję do sztuki teatralnej, które są znakami rozpoznawczymi jego kariery.
Kariera
16 grudnia 1995 roku, Tomasz Karolak zadebiutował na scenie teatralnej, występując jako mistrz ceremonii w spektaklu „Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych”, opartym na powieści „Biesy” Fiodora Dostojewskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W późniejszych latach, jego kariery teatrze obejmowała występy w znanych krakowskich teatrach, takich jak im. Juliusza Słowackiego (1997–1999) oraz Scena STU (1997–1999). Ponadto, był aktorem w Nowym Teatrze w Łodzi (1999–2003, 2005) oraz teatrów warszawskich, w tym Montownia (2002), Narodowy (2003–2004) i Rozmaitości (2005), a także w Centrum Artystycznym M25 [Mińska 25] (2006).
Karolak zdobył uznanie podczas XXVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w 2003 roku, otrzymując nagrodę aktorską za rolę Drania w spektaklu „Kurka wodna” Witkacego, który odbył się w Teatrze Nowym w Łodzi. Jego debiut filmowy miał miejsce w 2000 roku, kiedy zagrał posterunkowego w filmie „Duże zwierzę”. Jednak prawdziwą popularność zyskał rolą starszego aspiranta Szczepana Żałodę w serialu telewizyjnym TVN „Kryminalni” (2004–2008). Był również główną postacią Dariusza Jankowskiego w trzech sezonach serialu „39 i pół”, a także zagrał Ludwika Bożskiego w popularnym serialu TVP „Rodzinka.pl”. W 2020 roku jego talent został doceniony nominacją do Telekamery „TeleTygodnia” w kategorii „aktor”.
W marcu 2010 roku, Tomasz Karolak założył Teatr Imka, gdzie rozwijał swoje artystyczne wizje, prezentując m.in. spektakle takie jak „Opis obyczajów III”, „Dzienniki”, „Operetka”, „Kwartet” oraz „Bielska. Boczarska. Grabowski. Karolak”, wszystkie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, a także „Król dramatu” w reżyserii Łukasza Kosa oraz „Henryk Sienkiewicz. Greatest hits” w reżyserii Krzysztofa Materny. Dodatkowo, jest autorem i szefem Festiwalu „Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny”, a w 2015 roku wyreżyserował bajkę dla dzieci pt. „Momotaro”.
W 2014 roku, jego osiągnięcia zostały dostrzegane przez minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Małgorzatę Omilanowską, która odznaczyła go Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Karolak był również członkiem zespołu muzycznego Pączki w Tłuszczu, który wspólnie z Bartoszem Miecznikowskim wydali debiutancki singiel „Tylko bądź” dnia 1 lutego 2013 roku. Tekst piosenki napisał Paweł Kukiz, a utwór znalazł się w walentynkowym odcinku serialu „Rodzinka.pl”. Dodatkowo, wziął udział w rozrywkowym programie TVN „Ameryka Express” (2018) i był jurorem w programie Polsatu „Tylko nas dwoje” (2010), a także wystąpił w jednym z odcinków programu „Big Brother”. W 2021 roku, jego wszechstronność została doceniona, gdy został ambasadorem oferty na kartę sieci Plus, odgrywając trzy różne rolę w spocie reklamowym.
Życie prywatne
Artysta jest ojcem dwójki dzieci – córki Leny, która przyszła na świat 5 listopada 2007 roku oraz syna Leona, urodzonego 20 lutego 2013 roku. Dzieci pochodzą z jego związku z modelką Violettą Kołakowską.
Tomasz Karolak miał również swoje miejsce w polskiej polityce. W 2010 roku był aktywnym członkiem komitetu wspierającego Bronisława Komorowskiego, co miało miejsce przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi. Kontynuował swoje wsparcie w 2015 roku, kiedy to ponownie angażował się w kampanię wyborczą.
W 2023 roku artysta podjął decyzję o odejściu z Kościoła katolickiego i przeszedł na protestantyzm, co oczywiście wywołało pewne zainteresowanie mediów oraz publiczności.
Filmografia
Filmy kinowe
Tomasz Karolak zadebiutował w filmie w roku 2000, grając rolę Posterunkowego II w obrazie reżyserowanym przez Jerzego Stuhra. W 2003 roku zagrał Emila Karpatkę, znanego jako „Goldi” w filmie „Ciało”, pod reżyserią Tomasza Koneckiego oraz Andrzeja Saramonowicza.
W kolejnych latach, artysta wystąpił w wielu znaczących filmach, takich jak „Nasza ulica” z 2004 roku, gdzie zagrał oficera niemieckiego w reżyserii Łukasza Palkowskiego. W 2006 roku, Karolak wcielił się w postać Michała w „Pod powierzchnią”, reżyserowanym przez Marek Gajczak, a w tym samym roku zagrał Ludwika w romantycznej komedii „Tylko mnie kochaj” w reżyserii Ryszarda Zatorskiego.
Rok 2007 przyniósł mu szereg ról, w tym w filmie „Kilka prostych słów”, gdzie wcielił się w postać „Rambo” pod reżyserią Anny Kazejak. Dodatkowo, zagrał Mirka w „Lekcjach pana Kuki” (Dariusz Gajewski) oraz Ryszarda w „Rezerwacie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego.
Karolak nieprzerwanie rozwijał swoją karierę, biorąc udział w produkcjach jak „Testosteron” (2007), „Drzazgi” (2008, Maciej Pieprzyca), czy „Lejdis” (2008, Krzysztof Lang). Jego talent był także zauważany w filmach takich jak „M jak Miłość” w roku 2009, a także „Ciacho” i „Milion dolarów” w 2010 roku.
W ciągu swojej kariery otrzymał wiele ról w sequelach, w tym „Listy do M.” w różnych odcieniach, w których grał Melchiora „Mel Gibsona”. W ostatnich latach zagościł na ekranach w projektach takich jak „Jak zostać gwiazdą” (2020, reż. Anna Wieczur-Bluszcz) oraz „Listy do M. 5” (2022, reż. Łukasz Jaworski).
Seriale
W świecie seriali, Karolak zadebiutował w 2003 roku w produkcji „Bao-Bab, czyli zielono mi” jako Pilaszko. W tym samym roku wystąpił również w „Glinie” jako Jacek Sysiak, znany jako „Kajtek”. Jego umiejętności aktorskie zostały docenione w serialach takich jak „Bulionerzy”, gdzie przez cztery lata wcielał się w rolę portiera Wiechu.
Karolak był również częścią znanego serialu „Rodzinka.pl”, gdzie grał Ludwika Boskiego od 2011 do 2020 roku. Równocześnie występował w „Przepis na życie” jako kucharz Mateo oraz „Piąty Stadion” w roli Aleksa Szmita. Z radością wracał do swoich postaci w kontynuacjach „39 i pół” oraz „Ojca Mateusza”.
W ostatnich latach kontynuował swoją działalność w telewizji, występując w takich produkcjach jak „Lepsza połowa” (2020) oraz „Kuchnia” (2021) jako Wiktor. Jego obecność w polskim świecie serialowym z pewnością nie umknęła widzom, a różnorodność ról przyczyniła się do jego renomowanej pozycji.
Polski dubbing
Tomasz Karolak również rozszerzył swoje umiejętności aktorskie w obszarze dubbingu, użyczając głosu wielu postaciom. W 2007 roku wystąpił jako Emile w „Ratatuj”. Rok później, w „Na fali” podjął rolę Glen.
W swoim dorobku ma również dubbing w filmach takich jak „Piorun” (2008, Atylla) oraz „Mój przyjaciel szczur” (2008, również Emile).
W latach 2009-2010 miał okazję pracować nad „Załogą G” jako Hurley oraz „Prawdziwą historią Kota w Butach” jako Doc Marcel. Karolak potrafił tchnąć życie w wiele postaci, a jego charyzma przyczyniła się do sukcesu wielu filmów animowanych, czyniąc go nie tylko utalentowanym aktorem teatralnym i filmowym, ale także znakomitym lektorem dubbingowym.
Teatr
Teatry w Polsce są miejscami, gdzie sztuka i emocje spotykają się w niezwykły sposób. W Krakowie znajduje się Teatr im. Juliusza Słowackiego, który przyciąga miłośników kultury dzięki wielu fascynującym przedstawieniom. Do najnotabilniejszych z nich należą:
- Mary Stuart w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego,
- Obywatel Pekoś w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Wielka magia w reżyserii Bogdana Hussakowskiego,
- Rzeźnia Sławomira Mrożka w reżyserii Remigiusza Brzyka.
Warto również wspomnieć o Krakowskiej PWST, gdzie odbywają się spektakle takie jak:
- Prorok Ilja w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Tak jest, jak się Państwu zdaje w reżyserii Bogdana Hussakowskiego.
Innym znanym miejscem jest Krakowski Teatr Scena STU, który oferuje emocjonujące przedstawienia, m.in.:
- Kto się boi Virginii Woolf? w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Go-Go, czyli neurotyczna… w reżyserii Łukasza Kosa.
W Łodzi możemy odwiedzić Teatr Nowy, w którym czekają na nas inscenizacje takie jak:
- Prorok Ilja w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Król Lear w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Królowa i Szekspir w reżyserii Grażyny Dyląg,
- Głód w reżyserii Pawła Miśkiewicza,
- Robinson Cruzoe w reżyserii Ondreja Spisaka,
- Sen pluskwy w reżyserii Kazimierza Dejmka,
- Kurka Wodna w reżyserii Łukasza Kosa.
Nie można pominąć również Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie w ramach różnorodnych wydarzeń wystawiana jest m.in. sztuka Merlin. Inna historia, w reżyserii Ondreja Spisaka, oraz Teatru Rozmaitości, który w 2007 roku przygotował inscenizację Makbeta.
W Warszawie mamy też wiele innych opcji, takich jak:
- Teatr Komedia,
- Teatr Polonia,
- Laboratorium Dramatu oraz Teatr Imka, w którym możemy zobaczyć:
- Opis obyczajów III w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Dzienniki w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Operetka w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Kwartet w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Bielska. Boczarska. Grabowski. Karolak. w reżyserii Mikołaja Grabowskiego,
- Król dramatu w reżyserii Łukasza Kosa,
- Henryk Sienkiewicz. Greatest hits w reżyserii Krzysztofa Materna.
Dyskografia
W dorobku artystycznym Tomka Karolaka znajduje się interesująca kolekcja singli oraz gościnnych występów, które z pewnością przypadną do gustu fanom jego twórczości. Jednym z nich jest singiel „Tylko bądź”, który powstał w 2013 roku we współpracy z zespołem Pączki w Tłuszczu.
Warto również zwrócić uwagę na występy gościnne, w których artysta miał okazję zaprezentować swoje umiejętności. Poniższa tabela przedstawia szczegóły jego gościnnych występów oraz singli.
Utwór | Rok | Album | Źródło |
---|---|---|---|
„Dirty Track (Skit)” | 2009 | Afromental – Playing with Pop | _ |
„Jeż” | 2013 | Różni wykonawcy – Zwierzaki – Faceci dla dzieci | _ |
„Przybieżeli do Betlejem” | Różni wykonawcy – Dar serca – kolędy z gwiazdami | _ | |
„Gdy śliczna Panna” | _ | ||
„Co w nas śpi” | 2015 | Różni wykonawcy – Tatusianki Kołysanki | _ |
Nagrody i wyróżnienia
Tomasz Karolak, znany z licznych osiągnięć w świecie sztuki i rozrywki, zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień, które podkreślają jego talent i osiągnięcia. Oto niektóre z nich:
- nagroda IX Festiwalu Dobrego Humoru w kategorii Gwiazda Uśmiechu,
- nagroda X Festiwalu Dobrego Humoru w kategorii Gwiazda Uśmiechu,
- nagroda Telekamery 2009 w kategorii Aktor,
- nagroda Świry (plebiscyt Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej) w kategorii Aktor (2009),
- zdobycie tytułu Mężczyzna Roku „Glamour” (2009),
- nagroda Gwiazda „Party” w kategorii Najlepszy Aktor (2009),
- nagroda „Vivat! NIEnajpiękniejsi” (2010),
- nagroda aktorska za rolę Drania w spektaklu „Kurka wodna” w Teatrze Nowym w Łodzi na XXVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2003).
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jan Kasprzykowski | Stanisław Trzebiński (malarz) | Danuta Urbanowicz | Marcin Kędzierski | Piotr Sujka | Szymon Tarkowski | Mieczysław Krauze (aktor) | Wojciech Owczarek (perkusista) | Elżbieta Wiśniewska (malarka) | Oktawia Kawęcka | Lech Owron | Maria Fołtyn | Michel Schwalbé | Jerzy Blaszyński | Michał Ichnowski | Marcel Pajestka | Jakub Zucker | Dariusz Kozłowski | Henryk Rydzewski | Roman TurczynowiczOceń: Tomasz Karolak