Jerzy Ziółko


Jerzy Maciej Ziółko był wybitnym polskim inżynierem budownictwa lądowego, który przyszedł na świat 29 listopada 1934 roku w Radomiu. Jego wkład w dziedzinę inżynierii budowlanej oraz osiągnięcia naukowe zyskały mu uznanie w środowisku akademickim.

Niestety, 13 lipca 2020 roku, Jerzy Ziółko odszedł z tego świata, pozostawiając za sobą bogaty dorobek oraz wielu uczniów, którzy będą kontynuować jego dziedzictwo.

Życiorys

Jerzy Ziółko był wybitnym przedstawicielem nauk technicznych, który swoją karierę rozpoczął po ukończeniu studiów budownictwa w 1957 roku na Politechnice Gdańskiej. Po obronie pracy doktorskiej, uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1971 roku nadano mu tytuł profesora. Jego działalność akademicka związana była głównie z Katedrą Konstrukcji Metalowych i Zarządzania w Budownictwie na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Znaczna część jego kariery obejmowała również pracę jako profesor nadzwyczajny w Katedrze Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Jako kierownik w Katedrze Konstrukcji Metalowych brał aktywny udział w kształceniu przyszłych inżynierów.

Jerzy Ziółko był także profesorem zwyczajnym w tej samej katedrze, a jednocześnie członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej przy IV Wydziale Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo, aktywnie uczestniczył w pracach Sekcji VI – Nauk Technicznych Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Po długiej i owocnej karierze, zmarł 13 lipca 2020 roku. Jego ciało spoczywa na cmentarzu Srebrzysko, w rejonie I na tarasie II.

Odznaczenia i wyróżnienia

W ciągu swojej kariery Jerzy Ziółko został uhonorowany wieloma zaszczytnymi odznaczeniami oraz wyróżnieniami, które podkreślają jego osiągnięcia oraz wkład w dziedzinie edukacji i kultury. Oto niektóre z najważniejszych z nich:

  • medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złote i Srebrne Odznaki PZITB oraz NOT,
  • odznaka honorowa „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”,
  • nagroda im. prof. Wacława Żenczykowskiego (1979),
  • medal im. prof. Stefana Kaufmana (2000).

Przypisy

  1. Medal im. prof. Bryły i prof. Żenczykowskiego. zgpzitb.org.pl. [dostęp 03.02.2024 r.]
  2. Jerzy Maciej Ziółko. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 20.07.2022 r.]
  3. Stefan Pyrak. O patronach i laureatach medali Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. „Inżynieria i Budownictwo”, 09.2020 r., s. 452-460. [dostęp 18.12.2023 r.]
  4. a b c d e f g h i Prof. dr hab. inż. Jerzy Maciej Ziółko (nie żyje), [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.07.2020 r.]
  5. a b c d e f g h i Jerzy Ziółko. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 22.07.2020 r.]
  6. Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny (redaktor naukowy Janusz Kapuścik), tom IV: S-Ż, Warszawa 2002 r., s. 876.

Oceń: Jerzy Ziółko

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:24