Dariusz Milczarek to współczesny artysta malarz, którego prace zyskały uznanie na polskiej scenie artystycznej. Urodził się 18 maja 1985 roku w Radomiu, co miało wpływ na jego późniejszą twórczość.
Milczarek nie tylko maluje obrazy, ale również jest autorem wielu murali, które zdobią przestrzeń publiczną i przyciągają uwagę mieszkańców oraz turystów.
Życiorys
Dariusz Milczarek przyszedł na świat w 1985 roku w Radomiu. W 2011 roku obronił swoją pracę magisterską na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Adama Wsiołkowskiego. Pod kierunkiem tego samego pedagoga, w 2017 roku, uzyskał tytuł doktora. Jego działalność artystyczna obejmuje malarstwo, murale oraz fotografię, a także organizację wydarzeń kulturalnych. Pełni funkcję kierownika Galerii Pryzmat i jest założycielem kreatywnej przestrzeni Kąt Kultury.
Prace Dariusza Milczarka znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w prywatnych zbiorach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród jego kluczowych cykli artystycznych wyróżniają się „Międzyprzestrzeń” oraz „Światłoczułe”.
Dariusz jest aktywnie zaangażowany w organizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych, zarówno w Krakowie, jak i poza jego granicami. Był kuratorem wielu wystaw, w tym: „Rezonans” w Galerii Pryzmat w Krakowie (2019), „Punkt wyjścia” w ramach KSA w Galerii Białej NCK w Krakowie (2019), oraz „Młodzi” w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2017). Inne jego projekty to: „Wiedza niewiedzy” w Galerii ASP w Krakowie (2014), „Cube” w Galerii MD_S we Wrocławiu (2013), „M5” w Galerii Floriańska 22 w Krakowie (2012), a także „Osobiste” w Galerii Pryzmat w Krakowie (2012).
Dariusz Milczarek obecnie mieszka i tworzy w Krakowie.
Krytyka artystyczna
Dariusz Milczarek zajmuje czołową pozycję w respektowanym zestawieniu „Kompas Sztuki Młodych”.
Wystawy i nagrody
Wystawy indywidualne
W roku 2020 miała miejsce znacząca wystawa zatytułowana Geometria światła, zorganizowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Zaledwie rok wcześniej, czyli w 2019, artysta zaprezentował cykl Stanów Przejściowych w Galerii Stalowej w Warszawie, gdzie można było podziwiać jego najnowsze malarski dokonania.
Również w 2019 roku odbyła się niewątpliwie interesująca wystawa Dialog z Martą Kawiorską podczas Krakowskich Spotkań Artystycznych, szczególnie doceniana w Spółdzielni Ogniwo w Krakowie. W 2018 roku w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy miała miejsce wystawa pod nazwą Poczekalnie, a także prezentacja Poza obrazem w ramach KRAKERS Cracow Gallery Weekend w Zofii Weiss Gallery w Krakowie.
Wszystkie te wystawy były ukierunkowane na przedstawienie różnorodnych tematów i eksplorację form malarskich, co podkreśla ich różnorodność. Kolejne wydarzenia, takie jak Poczekalnia w Galerii Artemis w Krakowie oraz Prześwit w Kawiarnia Rio, Polskę umocniły jako centrum sztuki.
W roku 2013 Dariusz Milczarek zaprezentował swoją twórczość na wystawie Wyłonieni światłem w Galerii Attis w Krakowie, a wcześniej, w 2012 roku, jego prace można było zobaczyć na wystawie Wizerunek w Galerii Fundacji Sztuki Współczesnej w Warszawie.
W 2011 roku artysta zrobił furorę na wystawie Portret Światła w Galerii Onamato w Krakowie, a dwa lata wcześniej, w 2010 roku, zafascynował widzów projektem Między światłem, a cieniem, który odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Nagrody i wyróżnienia
Warty uwagi był rok 2020, kiedy to artysta zdobył I miejsce w konkursie im. Leona Wyczółkowskiego zorganizowanym przez Galerię Miejską BWA w Bydgoszczy. W 2018 roku Milczarek otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także II miejsce w ogólnopolskim konkursie malarskim Triennale z martwą naturą.
W tym samym roku uhonorowano go wyróżnieniem w konkursie im. Leona Wyczółkowskiego oraz nominacją do nagrody na 45 Salonie Zimowym w Radomiu. W roku 2017 zdobył stypendium Ministra Kultury Austrii, uczestnicząc w programie Artists in Residence w Wiedniu.
Artysta był także laureatem I nagrody w konkursie na mural, gdzie jego projekt Awangarda, między kulturą a naturą zrealizowano w Krakowie. W 2016 roku brał udział w międzynarodowym festiwalu murali Monumental Art w Gdańsku.
W roku 2013 otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa, a także stypendium Grazella. W 2012 roku zdobył Grand Prix na ogólnopolskim konkursie malarskim im. Franciszki Eibisch oraz Dyplom Przyjaciół Sztuki za swoją pracę dyplomową pt. Portret Światła.
Milczarek był również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyniki w nauce, a jego osiągnięcia w 2010 roku były docenione poprzez przyznanie stypendium Janiny Kraupe-Świderskiej oraz nagrody ZPAP okręgu Katowice na Biennale Plakatu Polskiego.
Wystawy zbiorowe
W 2019 roku Milczarek uczestniczył w zbiorowej wystawie Rezonans w Galerii Pryzmat w Krakowie. Również w tym roku miał okazję zaprezentować swoje prace w ramach wydarzenia Punkt wyjścia podczas Krakowskich Spotkań Artystycznych w Nowohuckim Centrum Kultury.
Artysta brał również udział w wystawie Młode malarstwo polskie w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a jego talent doceniono na zbiorowej wystawie 7 krzyżyk w Galerii Pryzmat, gdzie zaprezentowano prace absolwentów pracowni prof. A. Wsiołkowskiego.
W 2018 roku był widoczny na 45 Salonie Zimowym w Muzeum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu oraz w pokonkursowej wystawie malarstwa Triennale z martwą naturą w BWA, Sieradz.
Swoje prace prezentował w numerous exhibitions like Konkurs im. Leona Wyczółkowskiego, Mały Salon Zimowy w Zofii Weiss Gallery, oraz Międzynarodowym Biennale Obrazu Quadro-Art w Łodzi.
Milczarek brał także udział w licznych wydarzeniach artystycznych, takich jak IV Bożonarodzeniowy Salon ZPAP OK w Pałacu Sztuki w Krakowie, czy wystawa Młodzi w ramach Krakowskich Spotkań Artystycznych 2017 w Galerii Bunkier Sztuki.
W bliskim roku 2017 artysta uczestniczył w międzynarodowym projekcie Kafka – przełamywanie granic, który odbył się w Galerii Sztuki współczesnej Elektrownia w Czeladzi, oraz w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Jego wystawy w 2016 roku obejmowały Cube, polsko-niemiecki projekt artystyczny w Krakowie oraz Exercise, wystawę profesorów oraz doktorantów krakowskiej ASP w Londynie.
Obserwacje artystyczne dalszych lat ukazane były na Pokonkursowej wystawie Fundacji im. Franciszki Eibisch, w 2012 roku, a także na międzynarodowej wystawie Contraddizione Continua w Galerii La Mediterranea Arte w Neapolu.
Milczarek prezentował swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach, w tym na temat plakatu w Paryżu oraz ogólnopolskim Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach.
Nieocenione znaczenie miała dla niego również wystawa Wystawa malarstwa pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego, która odbyła się w Konsulacie Generalnym Republiki Niemiec w Krakowie.
Milczarek to artysta o bogatym dorobku, którego prace uświetniają wiele wydarzeń artystycznych w Polsce i za granicą.
Przypisy
- Dariusz Milczarek zwycięzcą konkursu na ekomural! – Magiczny Kraków [dostęp 07.10.2020 r.]
- KRAKOWSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE 2019 – DIALOGI. Sztuka młodych. Punkt wyjścia [online], Galeria CENTRUM, 12.06.2019 r. [dostęp 07.10.2020 r.]
- KRAKOWSKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE 2019 – DIALOGI [online], KuKulturze.pl, 24.05.2019 r. [dostęp 07.10.2020 r.]
- MCK Bydgoszcz: „Poczekalnie” – wernisaż wystawy malarstwa Dariusza Milczarka [20.09] – pulsBydgoszczy [dostęp 07.10.2020 r.]
- Dariusz Milczarek „Poczekalnia” – Artemis – Galeria Sztuki Współczesnej w Krakowie [online], www.artemis.art.pl [dostęp 07.10.2020 r.]
- Zofia Weiss Gallery | Cracow Gallery Weekend [online], cracowgalleryweekend.pl [dostęp 07.10.2020 r.]
- Geometria światła [online], www.rajska.info [dostęp 07.10.2020 r.]
- Kompas Sztuki [online], www.kompasmlodejsztuki.pl [dostęp 10.10.2020 r.]
- WIEDZA NIEWIEDZY [online], Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu [dostęp 07.10.2020 r.]
- Nowy sezon w Galerii MD_S [online], Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu [dostęp 07.10.2020 r.]
- EwelinaE. Sienko EwelinaE., Wystawa „Projekt M5" | Praktyczny Przewodnik po Polsce [online] [dostęp 07.10.2020 r.]
- Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2013- Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa – BIP MK [online], www.bip.krakow.pl [dostęp 07.10.2020 r.]
- Beatrix Cenci – Spektakl, przedstawienie – Teatr im. J. Słowackiego, Kraków – Opis, Recenzje, Obsada, Bilety [online], dlaStudenta.pl [dostęp 07.10.2020 r.]
- FUNDACJA IM. FRANCISZKI EIBISCH – EUGENIUSZ EIBISCH- OFICJALNA STRONA [online] [dostęp 07.10.2020 r.]
- Związek Polskie Artystów Plastyków [online], zpapkrakow.pl [dostęp 07.10.2020 r.]
- Ogólnopolskie Biennale Sztuki 45. Salon Zimowy (09.12.2019 r. - 22.01.2020 r.) – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu [online], www.mcswelektrownia.pl [dostęp 07.10.2020 r.]
- W Galerii Miejskiej bwa świat roślin oraz najlepsze prace III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego – expressbydgoski.pl [dostęp 07.10.2020 r.]
- ART o SZTUCE, Kraków. PRZEŚWIT Dariusza Milczarka [online], Nasze Miasto, 20.06.2017 r. [dostęp 07.10.2020 r.]
- Bunkier Sztuki » Krakowskie Spotkania Artystyczne 2017 KONFIGURACJE [online], bunkier.art.pl [dostęp 06.10.2020 r.]
- KulturKontakt Austria | Seite 12 [online] [dostęp 07.10.2020 r.] [zarchiwizowane 14.10.2020 r.]
- Dariusz Milczarek [online], Murale Gdańsk Zaspa [dostęp 07.10.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Iga Cembrzyńska | Franciszek Masłowski (organista) | Przemysław Barański | Mariusz Parlicki | Konrad Ratyński | Olga Cerkaska | Szczepan Kurzeja | Sławomir Żukowski (aktor) | KęKę | Łukasz Zawada | Jacek Malczewski | Wanda Jakubińska | Jan Kurzątkowski | Kazimiera Dąbrowska | Zofia Romanowiczowa | Ryszard Tomczyk (malarz) | Oktawia Kawęcka | Elżbieta Wiśniewska (malarka) | Wojciech Owczarek (perkusista) | Mieczysław Krauze (aktor)Oceń: Dariusz Milczarek (malarz)