Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu to miejsce o niezwykłym znaczeniu dla diecezji radomskiej w Kościele rzymskokatolickim. Stanowi ono ośrodek formacji duchowej dla przyszłych kapłanów, gdzie młodzi mężczyźni przygotowują się do sakramentu kapłaństwa.
Seminarium to jest nie tylko instytucją edukacyjną, ale także duchowym domem, w którym formacja intelektualna oraz duchowa idą w parze, przygotowując alumnów do pełnienia misji duszpasterskiej.
Historia
Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu jest instytucją stosunkowo młodą, więc jego tradycje nie są zbyt rozbudowane. Można zauważyć, że jego korzenie sięgają diecezji sandomierskiej, z której wywodzi się pierwsze pokolenie księży nowej diecezji radomskiej.
W 1981 roku, po objęciu diecezji sandomierskiej przez Biskupa Edwarda Materskiego, rozpoczęły się starania o uzyskanie zgody od władz państwowych na budowę gmachu seminaryjnego w Radomiu. W 1983 roku Biskup Materski podjął decyzję o tym, że począwszy od roku akademickiego 1983/1984 alumni ostatniego roku będą mieszkać w budynku „Centrum Katechetycznego” przy ulicy Sienkiewicza 13 w Radomiu. W ten sposób zainaugurowano działalność tzw. „radomskiego skrzydła seminaryjnego”.
Dnia 11 grudnia 1987 roku władze wojewódzkie zadecydowały o budowie nowego seminarium na terenie, który od 1930 roku był własnością diecezji, przy ulicy Młyńskiej w Radomiu. Następnie, podczas wizyty w Radomiu w dniu 4 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II poświęcił nowy budynek Wyższego Seminarium Duchownego, nadając mu tym samym ważne znaczenie w historii tej instytucji.
Zarząd
W skład zarządu wyższego seminarium duchownego w Radomiu wchodzą niezwykle kompetentne osoby, które odgrywają kluczowe role w kształtowaniu przyszłych duchownych. Rektor instytucji to ks. kan. dr Marek Adamczyk, który, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, prowadzi seminarium ku pomyślności i duchowemu postępowi.
W szeregu ważnych funkcji znajduje się również wicerektor, którym jest ks. prał. dr Jacek Mizak, wspierający rektora w codziennych obowiązkach. Pomagają mu w tym prefekci seminarium, w tym ks. dr Sławomir Czajka, który odpowiada za sprawy wychowawcze i dydaktyczne.
Dodatkowo, w skład zarządu wchodzą ojcowie duchowni, ks. dr Grzegorz Lipiec i ks. dr Karol Kowalczyk, którzy oferują duchowe wsparcie dla studentów. Rolę zarządzającą sprawy ekonomiczne objął dyrektor ds. ekonomicznych, ks. mgr Rafał Widuliński, który czuwa nad finansami seminarium.
Źródło: Portal Diecezji Radomskiej.
Rektorzy
Prześledźmy sylwetki rektorów, którzy pełnili swoją posługę w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu na przestrzeni lat. W okresie od 1992 do 2006 roku funkcję rektora sprawował ks. prał. dr Wacław Depo, który obecnie pełni zaszczytną rolę metropolity częstochowskiego.
Następnym rektorem był ks. prał. dr Jarosław Wojtkun, który kierował seminarium od 2006 do 2021 roku.
Obecnie, od 2021 roku, funkcję tę sprawuje ks. kan. dr Marek Adamczyk, kontynuując tradycję formacyjnej działalności seminarium.
Przypisy
- Statystyka (zeszyt 4). W: Sławomir Wilewski: Posłani w pokoju Chrystusa. Tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego (8–12.05.2022 r.). Radom: Krajowe Centrum Powołaniowe • Wydawnictwo Diecezji Radomskiej AVE, 2022 r., s. 4. ISBN 978-83-67205-01-6.
- Ks Stanisław K.S. Piekielnik, Wyższe Seminarium Duchowne [online], Portal Diecezji Radomskiej, 22.06.2017 r. [dostęp 02.10.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Instytut Teologiczny w Radomiu | Radomska Szkoła Wyższa | Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego | Kolegium Pijarów w Radomiu | Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu | Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu | Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu | Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w RadomiuOceń: Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu