Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu


Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu jest znaną niepaństwową uczelnią wyższą, która rozpoczęła swoją działalność w 1993 roku, dzięki zaangażowaniu Zofii Czempińskiej-Świtalskiej oraz Krzysztofa Ostrowskiego.

W ofercie edukacyjnej szkoły znajdują się studia na dwóch poziomach: pierwszym, na którym absolwenci uzyskują tytuł inżyniera lub licencjata, oraz drugim – studia magisterskie. Dodatkowo, dla osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje, uczelnia organizuje również studia podyplomowe. Przeważający język wykładowy to język polski, choć w niektórych przypadkach zajęcia prowadzone są również w języku angielskim.

Uczelnia dysponuje trzema budynkami w Radomiu oraz stacją pomiarowo-badawczą usytuowaną w Gzówce. Ponadto, posiada ośrodek dydaktyczno-rekreacyjny w Zakopanem oraz dom studencki w Jedlni Letnisko. Warto dodać, że PWSOŚ wielokrotnie uzyskała pozytywne oceny z Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz posiada certyfikat „Wiarygodna Szkoła”.

W roku akademickim 2006/2007 w uczelni kształciło się około 2500 studentów, a zespół pracowników naukowo-dydaktycznych liczył 177 osób, wśród których znajdowało się kilkudziesięciu profesorów.

Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska wydaje także czasopismo naukowo-dydaktyczne pod nazwą Przegląd Naukowo-Dydaktyczny Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska, które jest publikowane w dwóch językach: angielskim i polskim (Transactions of the University College of Environmental Sciences).

Uczelnia nawiązała współpracę z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, w tym z Uniwersytetem w Bolonii – najstarszym uniwersytetem na świecie, Uniwersytetem w Innsbrucku oraz Państwowym Uniwersytetem w Tomsku. Dodatkowo, PWSOŚ zawarła porozumienie z władzami miasta Wiednia, co umożliwia studentom na poziomie magisterskim uczestnictwo w terenowych zajęciach szkoleniowych.

Warto również zaznaczyć, że uczelnia przystąpiła do międzynarodowego systemu uniwersytetów Magna Charta Universitatum, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój nauki i edukacji na arenie międzynarodowej.

Wydziały i kierunki kształcenia

Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu rozpoczęła swoją działalność jako uczelnia jednowydziałowa, jednak z biegiem lat ewoluowała, oferując studentom cztery kierunki kształcenia na poziomach pierwszego oraz drugiego. Obecnie funkcjonuje w ramach pięciu wydziałów, w tym dwóch zamiejscowych.

  • Wydział Ochrony Środowiska
    • Ochrona środowiska,
  • Wydział Turystyki i Rekreacji
    • Turystyka i Rekreacja,
  • Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa, Higieny Pracy i Logistyki
    • Bezpieczeństwo i higiena pracy,
    • Inżynieria bezpieczeństwa,
  • Wydział Zamiejscowy Ochrony Środowiska w Miechowie,
  • Wydział Zamiejscowy Turystyki i Rekreacji w Zakopanem.

Władze uczelni

Na dzień czerwca 2007 roku, władze uczelni składają się z następujących osób:

  • Senat,
  • Rektor: Anatol Peretiatkowicz,
  • Prorektor ds. dydaktycznych: Zofia Czempińska-Świtalska,
  • Prorektor ds. naukowych, współpracy z zagranicą i wydawnictw: Mariusz R. Sławomirski.

Przypisy

  1. Oferta edukacyjna PWSOŚ. pwsos.pl. [dostęp 30.03.2014 r.]

Oceń: Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:6