Stare Miasto (Radom)


Stare Miasto to najstarsza część Radomia, która kryje w sobie bogatą historię oraz wiele atrakcji turystycznych.

Ta dzielnica jest nie tylko świadkiem minionych wieków, ale także miejscem, gdzie spotykają się tradycja z nowoczesnością.

Opis

Opisując obszar Starego Miasta w Radomiu, można zauważyć, że obszar ten rozciąga się wzdłuż rzeki Mlecznej oraz graniczących działek. Teren ten jest ograniczony ulicą Okulickiego, placem Kotlarza (przy czym teren placu nie jest uwzględniony), a także ulicą Limanowskiego oraz rondem Kisielewskiego (bez terenu ronda). Granice dzielnicy wyznaczają również ulica Dębowa oraz inne obszary działek.

Stare Miasto ma różne sąsiedztwa: na północny zachód przylega do osiedla Kaptur, na zachodzie styka się z Miastem Kazimierzowskim oraz Śródmieściem. Z drugiej strony, na południu znajduje się Planty oraz Borki, a dodatkowo także Zamłynie na zachód.

W obrębie tej historycznej dzielnicy można dostrzec wiele interesujących miejsc, takich jak grodzisko Piotrówka oraz najstarszy w Radomiu kościół św. Wacława, które przyciągają turystów oraz miłośników historii.

Dojazd do Starego Miasta zapewniają miejskie linie komunikacyjne, w tym numery 1, 2, 5, 6, 8, 10, 11, 15, 16, 17 oraz 23, co umożliwia łatwe przemieszczanie się w tym obszarze.

Historia

Odkrycia archeologiczne na Starym Mieście w Radomiu dostarczają fascynujących informacji o przeszłości tego miejsca. Warstwy kulturowe sięgające X wieku wskazują na długą historię osadnictwa. Znalezione pozostałości ceramiki datowane na XI–XIII wiek potwierdzają intensywną działalność ludzką w tym okresie. W trakcie badań naukowcy natrafili również na cmentarzysko, które należy do XI wieku i jest związane z grodem na Piotrówce, a grobowce były stosunkowo bogato wyposażone.

W ostatnich dekadach XII wieku doszło do istotnych zmian w strukturze przestrzennej Radomia. W XIII wieku oraz w pierwszej połowie XIV wieku, Stare Miasto stało się centrum osadnictwa, przechodząc transformację funkcjonalną w kierunku osady targowej, co przyczyniło się do rozwoju miejskiego organizmu.

Kościół św. Wacława jest jedynym zachowanym reliktem średniowiecznej zabudowy na Starym Mieście. Pomimo braku jednoznacznych dat budowy, podnoszone są hipotezy o jego pochodzeniu już z XI wieku, choć pozostają one niepotwierdzone. Przyjmuje się jednak, że część prezbiterialna powstała w XIII wieku, co czyni ją jedną z najstarszych części tej świątyni. Dodatkowo, w tym samym czasie rozpoczęto również pochówki na przykościelnym cmentarzu, który mógł mieć swoje początki jeszcze w XII wieku.

W ciągu kolejnych wieków, aż do 1797 roku, na tym cmentarzu dokonywano pochówków. W okresie przed końcem XIII wieku, Stary Radom uzyskał prawa średzkie, co stawiało go w szczególnej pozycji w hierarchii osadnictwa. W połowie XIV wieku, centrum osadnicze Radomia przeniosło się na obszar znany dzisiaj jako Miasto Kazimierzowskie, co spowodowało, że Stare Miasto straciło na znaczeniu, przekształcając się w osadę o charakterze rolniczym.

W czasie lokacji Nowego Radomia, kościół św. Wacława również uległ deprecjacji, zachowując jednak status kościoła parafialnego. W 1802 roku, zniszczony kościół został przekształcony w magazyn dla wojska austriackiego, co przyczyniło się do dalszej degradacji tego historycznego miejsca.

Przypisy

  1. Kupisz 2016 r., s. 35.
  2. Kupisz 2016 r., s. 52–53.
  3. Kupisz 2016 r., s. 53–54.
  4. Fuglewicz 2013 r., s. 41.
  5. Studium historyczno-urbanistyczne śródmieścia Radomia 1998 r., s. 11.
  6. Studium historyczno-urbanistyczne śródmieścia Radomia 1998 r., s. 12.
  7. Studium historyczno-urbanistyczne śródmieścia Radomia 1998 r., s. 13.
  8. Studium historyczno-urbanistyczne śródmieścia Radomia 1998 r., s. 13, 23.
  9. Uchwała nr 330/2012 Rady Miejskiej w Radomiu 2012 r., s. 3.
  10. Uchwała nr 330/2012 Rady Miejskiej w Radomiu 2012 r., Załącznik nr 2.

Oceń: Stare Miasto (Radom)

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:22