Wośniki


Wośniki to interesująca dzielnica Radomia, która kiedyś była samodzielną wsią. Zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części miasta, co zapewnia jej dogodny dostęp do różnych miejsc w Radomiu.

Dla mieszkańców tej dzielnicy komunikację zapewniają cztery linie autobusowe: 5, 8, 13 oraz 16, co umożliwia łatwe poruszanie się po okolicy.

Wośniki są w głównej mierze osiedlem domów jednorodzinnych, które mają docelowo tworzyć obszerne osiedle wraz z sąsiednim Halinowem. Mieszkańcy mogą również korzystać z kilkunastu bloków mieszkalnych, które są zbudowane w formie czteropiętrowych budynków.

Na terenie dawnego majątku ziemskiego waziłującego stary, zabytkowy dwór, planowane jest obszerne centrum hippiczne. Taka inwestycja może znacznie wzbogacić ofertę rekreacyjną tej dzielnicy.

W zakresie edukacji, na obszarze Wośnik znajduje się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26, co stanowi istotny element infrastruktury dla lokalnych rodzin i dzieci.

Dwór w Wośnikach

Wośniki to miejscowość, która po raz pierwszy została wspomniana w 1417 roku, kiedy to jej właścicielem był Mikołaj z Wośnik. Z biegiem lat, w 1508 roku, majątek przeszedł w ręce Jeremiego z Wośnik, a w 1569 roku został nabyty przez Jana Podlodowskiego. Wieś ta, będąca własnością szlachecką, w drugiej połowie XVI wieku znajdowała się w powiecie radomskim województwa sandomierskiego.

W tym czasie wzniesiono tu dwór renesansowy, z którego do dzisiaj zachowały się piwnice, schody, mury przyziemia oraz oryginalne renesansowe drzwi z metalowymi okuciami, osadzone na profilowanych odrzwiach.

W 1763 roku właścicielem był podczaszy Galicki. W okresie późniejszym, na przełomie XVIII i XIX wieku, obecny dwór o charakterze klasycystycznym został zbudowany przez Jana Bukowieckiego. W jego murach wciąż można dostrzec pozostałości renesansowego dworu Jana Podlodowskiego. W 1789 roku, po Janie Bukowieckim, majątek został zakupiony przez Franciszka Józefa Kiernickiego, a w 1804 roku przeszedł na własność jego syna, Ksawerego Kiernickiego.

Po wielu zmianach właścicieli, w 1862 roku dwór przypadł Edwardowi Brzozowskiemu. Z kolei w 1896 roku majątek został sprzedany Eufemii Brzozowskiej, która przekazała go Władysławowi Aleksandrowi Pruszakowi herbu Leliwa. W 1938 roku z kolei akt przekazania otrzymał jego syn, Maciej.

W trakcie II wojny światowej rodzina Pruszaków została zmuszona do opuszczenia dworu przez okupantów niemieckich. W tym czasie w budynku mieścił się majątek doświadczalny. Po zakończeniu wojny w 1945 roku majątek przeszedł w ręce państwowe i został rozparcelowany. Dwór stał się siedzibą Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywieniowej.

W 2008 roku zrujnowany dwór został odzyskany przez rodzinę Pruszaków, która następnie sprzedała go Markowi Romanowskiemu, dealerowi marki Toyota i Lexus. Wspólnie z konserwatorem zabytków przeprowadzono prace zabezpieczające.

Dzięki staraniom, dwór został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 141/A/82 z datą 15.03.1982 oraz z dnia 5.06.2009.

Przypisy

  1. „Cudze chwalicie, swego nie znacie.” Dworek Pruszaków [online], webcache.googleusercontent.com [dostęp 28.06.2019 r.]
  2. Kiedy remont dworku na Wośnikach? [online], radom.wyborcza.pl [dostęp 28.06.2019 r.]
  3. Strona główna - Mój serwis WWW [online], www.psp26.radom.pl [dostęp 20.09.2018 r.]
  4. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Pracownia Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
  5. Dz.U. z 1953 r. nr 41, poz. 190

Oceń: Wośniki

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:15