Jerzy Zaruba był wybitnym przedstawicielem polskiej sztuki, urodzonym 17 lipca 1891 roku w Radomiu. Jego twórczość obejmowała różnorodne dziedziny, w tym malarstwo, karykaturę oraz scenografię. Zmarł tragicznie 12 stycznia 1971 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny.
Wielu krytyków sztuki zwraca uwagę na unikalny styl Zaruby, który odznaczał się nie tylko kreatywnością, ale również głęboką refleksją nad rzeczywistością społeczną swojej epoki. Jego prace do dziś są cenione i stanowią ważny element polskiego dziedzictwa kulturowego.
Życiorys
Jerzy Zaruba przyszedł na świat w rodzinie Bernarda, dyrygenta orkiestry oraz Bronisławy Zarubów. Swoje dzieciństwo spędził w Kijowie, gdzie uczęszczał do I Gimnazjum, a także wstąpił do Korporacji Uczniów Polaków. Po pewnym czasie został przeniesiony do Kijowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie rozpoczął naukę w zakresie architektury. Po ukończeniu matury, począwszy od 1910 roku, badał różne techniki artystyczne w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Stanisława Lentza, a od 1913 roku kontynuował naukę w École des Beaux-Arts oraz Académie de la Grande Chaumière w Paryżu.
W czasie I wojny światowej, Zaruba służył w oddziałach pomocniczych na terenach obecnie znanych jako Rumunia i Mołdawia. W 1917 roku dołączył do nowatorskiego ugrupowania artystycznego Ekspresjoniści Polscy, które w 1919 przekształciło się w Formistów. Wraz z grupą prezentował swoje prace na wystawach w Warszawie w latach 1921, 1922 i 1927 oraz w Paryżu w 1922 roku. Na początku lat 20. XX wieku łączył swoją pasję artystyczną z pracą urzędniczą. Od 1921 roku stał się współpracownikiem pisma „Formiści”, a także współzałożycielem Koła Artystów Grafików Reklamowych.
Debiutował jako karykaturzysta w 1920 roku w „Marchołcie”, a w dwudziestoleciu międzywojennym współpracował z wieloma czasopismami satyrycznymi oraz literackimi, takimi jak „Cyrulik”, „Wróble na dachu”, „Szczutek”, „Szarża”, „Wiadomości Literackie”, „Pani”, „Kronika Polski i Świata” oraz „Szpilki”. Przed wybuchem II wojny światowej stworzył serię rysunków o wyraźnie antysemickim charakterze, które w 2013 roku zostały pokazane na wystawie w Żydowskim Instytucie Historycznym. Mieszkając w podwarszawskim Aninie, był obiektem żartów ze strony kolegów redakcyjnych w „Cyruliku”. W latach 1931-1932 był odpowiedzialny za projektowanie dekoracji oraz kostiumów dla warszawskiego Teatru Ateneum, dla spektakli takich jak Dom otwarty oraz Damy i huzary, a także współpracował z teatrami rewiowymi, w tym Małe Qui Pro Quo oraz 13 Rzędów.
Po zakończeniu II wojny światowej publikował swoje karykatury oraz rysunki satyryczne w „Przekroju” i „Szpilkach”. W swoim dorobku stworzył ilustracje do około 80 pozycji książkowych, w tym do dzieł Stefana „Wiecha” Wiecheckiego oraz Janusza Minkiewicza. Projektował kukiełki do noworocznych szopek politycznych. W latach 1945-1949 zaprojektował scenografię do kilku sztuk w Teatrze Powszechnym oraz Teatrze Osa w Łodzi. Dodatkowo pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Teatrów Marionetkowych. W 1957 roku zaprojektował maski do przedstawienia Szwejka w Teatrze Dramatycznym, a w 1963 roku zajął się scenografią do sztuki Dyplomaci w Teatrze Rozmaitości.
Jego rezydencja w Aninie (ul. Stradomska 35) stała się kultowym miejscem spotkań warszawskich literatów. Często bywali tam Julian Tuwim oraz Konstanty Ildefons Gałczyński.
Jerzy Zaruba zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 135-6-9).
Ordery i odznaczenia
Jerzy Zaruba to postać, która zasłużyła się w historii Polski, odznaczając się wieloma wyjątkowymi wyróżnieniami. Wśród jego osiągnięć znajdują się:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 19 lipca 1955,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 16 lipca 1954,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej, otrzymany 11 stycznia 1955.
Nagrody
Jerzy Zaruba to artysta, którego twórczość została doceniona przez wiele instytucji w Polsce. Oto najważniejsze osiągnięcia:
- państwowa nagroda artystyczna III stopnia w dziale plastyki za twórczość w dziedzinie karykatury politycznej w 1950 roku,
- nagroda Komitetu ds. Radia i Telewizji za Szopkę Sylwestrową w telewizji w 1963 roku,
- złota szpilka z Wawrzynem przyznana w 1966 roku.
Upamiętnienie
5 grudnia 1977 roku, ku czci Jerzego Zaruby, jedna z ulic w Warszawie otrzymała jego imię. Ulica ta znajduje się w dzielnicy Ursynów, co stanowi piękne upamiętnienie jego postaci i osiągnięć.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Ned Glass | Rafał Roskowiński | Roman Turczynowicz | Henryk Rydzewski | Dariusz Kozłowski | Jakub Zucker | Marcel Pajestka | Michał Ichnowski | Jerzy Blaszyński | Michel Schwalbé | Jerzy Wróblewski (muzealnik) | Anna Smołowik | Henryk Modzelewski | Antoni Jahołkowski | Wiesław Grabek | Jolanta Piętek-Górecka | Leszek Jastrzębiowski | Maciej Starnawski | Bernard Gotfryd | Andrzej PrzedworskiOceń: Jerzy Zaruba