Henryk Jan Knabe był osobą, której życie obeszło się z wieloma ważnymi wydarzeniami historycznymi. Urodził się w Radomiu 7 lub 12 lipca 1841 roku, gdzie rozpoczął swoją życiową drogę w rodzinnej atmosferze miasta, które miało swoją bogatą historię.
W 1909 roku, 7 lipca, opuścił ten świat w Tomaszowie Rawskim. Jego życie było naznaczone pasją oraz zaangażowaniem w działalność społeczną.
Henryk Jan Knabe pełnił rolę aptekarza, co było dla niego nie tylko zawodem, ale i powołaniem. Co więcej, brał udział w powstaniu styczniowym, wydarzeniu, które miało ogromne znaczenie dla polskiej historii i dążeń niepodległościowych. Jego akcje w tym trudnym czasie ukazują ducha odwagi i poświęcenia, które cechowały uczestników tego zrywu.
Życiorys
Henryk Jan Knabe urodził się w Radomiu, przyjmuje się daty 7 lub 12 lipca 1841 roku. Wywodził się z niezamożnej rodziny Knabe herbu Radwan. Jego ojcem był Mikołaj, który piastował stanowisko inspektora akcyzy tabacznej, a matką Karolina z domu Loeben. W rodzinie tej wychowywał się również jego starszy brat Karol, a także Aleksander i Adolf. Znana była również apteka rodziny Knabe, która funkcjonowała w Radomiu.
W roku 1855 Henryk rozpoczął naukę w aptece Juliusza Knolla w Łodzi, gdzie jego starszy brat Karol pracował na stanowisku podaptekarza. Swoje wykształcenie kontynuował na Wydziale Farmaceutycznym w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie, na którym uzyskał dyplom magistra farmacji w 1859 roku. Inne źródła sugerują, że był również wychowankiem Szkoły Głównej w Warszawie.
W 1863 roku, w trakcie powstania styczniowego, Henryk zaangażował się w walkę jako żołnierz w oddziałach takich dowódców jak Edmund Taczanowski, Józef Sołowiej, Marian Langiewicz oraz Zygmunt Chmieleński. Brał udział w bitwach m.in. w Pułtusku i w powiatach kieleckim oraz kaliskim. Na skutek odniesionych ran został przewieziony do Krakowa na leczenie. Należy wspomnieć, że również jego starszy brat Karol brał udział w powstaniu.
Po zakończeniu działań wojennych, Henryk stał się właścicielem apteki oraz fabryki pomad i perfum w Wieruszowie. Po tragicznym pożarze w 1877 roku, który zniszczył miasto, przeprowadził się z powrotem do Radomia. W 1897 roku osiedlił się w Tomaszowie Rawskim, gdzie prowadził aptekę aż do końca życia.
Henryk Jan Knabe ożenił się z Augustą Wilheminą z domu Anders, z którą doczekał się kilku córek oraz syna. Po długotrwałej chorobie zmarł 7 lipca 1909 roku w wieku 68 lat. Jego ciało po przewiezieniu z Tomaszowa zostało pochowane na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie 12 lipca 1903 roku.
O działalności aptearskiej Henryka Jana Knabe pamiętają także eksponaty, które znalazły swoje miejsce w Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi.
Przypisy
- Daniel Warzocha: Tomaszowianie w powstaniu styczniowym. muzeumtomaszow.pl, 22.01.2021 r. [dostęp 24.08.2021 r.]
- Jarosław Kita. Łodzianie wobec powstań narodowych XIX wieku. „Rocznik Łódzki”. Tom LXVIII, s. 19, 2018 r.
- Jakub Kossowski: Farmaceuci w powstaniu 1863 r.. aptekarzpolski.pl, 2013 r. [dostęp 24.08.2021 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: HENRYK JAN KNABE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 24.08.2021 r.]
- Karol Filip Knabe h. Radwan. sejm-wielki.pl. [dostęp 24.08.2021 r.]
- Aleksander Mikołaj Knabe h. Radwan. sejm-wielki.pl. [dostęp 24.08.2021 r.]
- Adolf Anastazy Knabe h. Radwan. sejm-wielki.pl. [dostęp 24.08.2021 r.]
- Spacerkiem po Radomiu. Informator turystyczny. s. 32, 69. [dostęp 24.08.2021 r.]
- Henryk Jan Knabe. Nekrolog. „Kurier Warszawski”. Nr 188, s. 8, 10.07.1909 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Adam Raciborski | Halina Szpilman | Andrzej Żebrowski (lekarz) | Antoni Kryszka | Józef Taniewski | Marek Modzelewski | Ignacy AdamskiOceń: Henryk Jan Knabe