czw. Cze 4th, 2020

Tygodnik Radomski

Uroczystości 75 – lecia wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej

2 min read

16 stycznia, w 75 rocznicę wyzwolenia Radomia oraz  okolicznych  gmin i powiatów spod  okupacji hitlerowskiej, na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul Warszawskiej  w Radomiu odbyły się, jak co roku, okolicznościowe uroczystości.

Przypomnijmy, że wyzwolenie miejscowości   nadwiślańskich  ziemi radomskiej nastąpiło już na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku. W rezultacie sforsowania wówczas Wisły przez jednostki radzieckie i pododdziały Wojska Polskiego powstały przyczółki frontowe: puławski i warecko – magnuszewski, na których do 16 stycznia 1945 roku trwały  boje o ich utrzymanie bądź poszerzanie.  Ciężkie walki toczyli polscy czołgiści z Brygady Pancernej im.  Bohaterów Westerplatte  w rejonie miejscowości Studzianki  nazwanej  dla   upamiętnienia  ciężkich   bojów o  zdobywanie i w końcowym  efekcie  utrzymaniu  tej miejscowości – Studziankami Pancernymi. Na przyczółku puławskim a następnie  warecko -magnuszewskim dowódcą  pododdziału zwiadowców był  por. Wojciech  Jaruzelski. Rozstrzygająca  zimowa ofensywa  Amii Czerwonej rozpoczęta 12 stycznia 1945 roku, przyspieszona na prośbę rządów  aliantów zachodnich-amerykańskiego  i angielskiego, których  wojska operujące w Ardenach były  ofensywnie atakowane przez Wehrmacht. Walki rozpoczęte  12 stycznia na wymienionych polskich przyczółkach kanonadą artyleryjską   przerodziły  się w zwycięski,  lecz krwawy marsz.

16 stycznia  hitlerowcy zostali wypędzeni z ziemi radomskiej. Dzień później  została wyzwolona  również stolica Polski – Warszawa. W walkach o oswobodzenie ziemi radomskiej poległo tysiące krasnoarmiejców. Wielu jako jeńcy zostało uśmierconych  katorżniczą pracą i głodem w hitlerowskich  obozach pracy m.in. w rejonie Wolanowa i Jastrzębi. Szczątki ponad  dwu tysięcy spoczywają na cmentarzu przy ul. Warszawskiej gdzie znajduje się też  niewielka cerkiew prawosławna.

To w jej sąsiedztwie, przy obelisku ku czci poległych, odbyła się rocznicowa uroczystość. Obecni byli przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie, weterani wojenni, żołnierze  i oficerowie WP w stanie  spoczynku.  Modlitwy w intencji poległych  poprowadzili ksiądz  prawosławny Paweł Sidoruk i ks. kan. Stanisław Drąg z kościoła garnizonowego w Radomiu. Uczestnicy uroczystości  złożyli na płycie obelisku wieńce i kwiaty. Zapalili też znicze. Pokłon wyzwolicielom  oddały poczty sztandarowe. W imieniu Zarządu Okręgowego  Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych  w Radomiu jego   prezes Adolf Czekaj i  wiceprezes Zbigniew Gołąbek, Zarządu Oddziału Powiatowego  Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, pod nieobecność  chorego prezesa Stanisława Kuśmierskiego, jego przedstawiciel, podobnie  w przypadku Związku Weteranów i Rezerwistów WP i  Stowarzyszenia  Współpracy  Polska – Wschód, Stowarzyszenia  ,,Pokolenia” – Mirosław Ciura,  członków  organizacji miejskiej  SLD – jej przewodniczący Waldemar Kaczmarski, a ,,Wiosny” – jej szef  Patryk Fajdek.

Przebieg uroczystości na załączonych zdjęciach. (k)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.