sob. Cze 6th, 2020

Tygodnik Radomski

Trzy razy przez lewe ramię

2 min read

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza w niedzielę, 8 września na inaugurację wystawy „Trzy razy przez lewe ramię”, podczas której odbędzie się: oprowadzanie kuratorskie o godz. 12.00 i 15.00;  warsztaty „Ptaki szczęścia”  o godz. 13.00 i 16.00 oraz będziecie się Państwo mogli dowiedzieć czegoś o swojej przyszłości u cygańskiej wróżki.

Czego się boimy? w co wierzymy świadomie lub podświadomie. Czy przesądy tkwiące w naszej świadomości są jeszcze aktualne. Wystawa pokazuje najpopularniejsze przesądy: ich etymologię, źródła. Czarny kot, pohukiwanie puszczyka, rozbite lustro, wysypana sól – to wszystko tkwi w naszej podświadomości, wyzwala instynktowny niepokój, odruch odpukiwania w niemalowane drewno, splunięcie trzy razy przez lewe ramię. Mimo tego, ze wydaje się nam, że twardo stąpamy po ziemi, patrzymy na świat racjonalnie, wiara w przesądy w Polsce i na świecie jest wciąż żywa. Ciągle niektóre zwierzęta, przypadki losowe a nawet postacie odbierane są jako przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha. Wciąż jeszcze chodzi się po wróżby do Cyganki, szuka cudownych leków u zielarki, czy porady u wróżki. W przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wiara w nie wypływa ze stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji, to często pozostałości dawnego systemu wierzeń.
Wystawa podzielona na dwie części – strefę zabobonów negatywnych i strefę wierzeń przynoszących szczęście, jasną i ciemną. Pokażemy chatkę szeptuchy, sabat czarownic na Łysej Górze, leśne duszki, rusałki, południce, czarne koty, pechowe liczby. Na ekspozycji pojawią się zioła – ważne wademekum na choroby i uroki, zwierzęta przynoszące szczęście i pecha, kamienie szlachetne i półszlachetne, talie kart do wróżenia, dom z ważnymi miejscami: progiem i stołem, dobre i złe znaki i omeny. Wystawa pokazuje przesądy w nieco żartobliwym ujęciu i ma za zadanie uświadomienie zwiedzającemu, że często nie ma się czego bać, gdy się zrozumie sposób myślenia i podstawy wiary i bytu naszych przodków.
Wystawie będą towarzyszyć warsztaty „Ptaki szczęścia” – ptaszki wykonywane z juty, które mogą zapewnić pomyślność i dobrobyt. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.