Stadion im. Braci Czachorów to ważny obiekt sportowy, znajdujący się w Radomiu, przy ulicy Struga 63. Jest to miejski stadion piłkarski, który jest częścią Radomskiego Centrum Sportu. Stadion nie tylko służy lokalnej społeczności, ale także stanowi domowy obiekt dla drużyny z Radomia, jaką jest Radomiak Radom.
Obiekt jest istotnym punktem spotkań dla fanów futbolu, a jego nowoczesne wyposażenie oraz dogodna lokalizacja czynią go sprzężonym z życiem sportowym miasta. Stadion im. Braci Czachorów dąży do promowania zdrowego stylu życia oraz organizacji wydarzeń sportowych na wysokim poziomie.
Projekt i budowa
W sąsiedztwie nowego stadionu powstaje hala widowiskowo-sportowa, a oba te obiekty będą częścią nowoczesnego kompleksu Radomskiego Centrum Sportu. Planowane oddanie trybun do użytku miało nastąpić do końca 2019 roku, a koszty ich budowy szacowano na około 30 milionów złotych. Całkowita wartość inwestycji, która obejmuje zarówno halę, jak i pierwszy etap budowy stadionu, miała osiągnąć poziom 110 milionów złotych.
Nowa arena budowlana powstaje częściowo na terenie obiektu, który funkcjonował w latach 1925–2016. W odróżnieniu od swojego poprzednika, stadion został przesunięty w kierunku północnym oraz obrócony, co zmienia jego orientację z tradycyjnej północ-południe na wschód-zachód. Tego rodzaju zmiany były konieczne z uwagi na aktualne plany miejskie, wynikające z sytuacji prawnej dotyczącej gruntów.
Budowa Radomskiego Centrum Sportu rozpoczęła się na początku maja 2016 roku. Wówczas to, w pierwszym miesiącu prac, konsorcjum firm Rosa-Bud z Radomia oraz Maxto z Krakowa przeprowadziło rozbiórkę starych trybun i budynku klubowego. W drugiej połowie maja rozpoczęto również wykopy pod nową halę widowiskowo-sportową, a 24 września 2016 roku została zatwierdzona koncepcja stadionu. Warto dodać, że dokumentację projektową przygotował radomski architekt Wojciech Gęsiak, który jest również autorem projektu Stadionu Lekkoatletyczno-Piłkarskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu.
15 maja 2017 roku miało miejsce uroczyste wbicie pierwszej łopaty, które zainaugurowało prace budowlane na stadionie piłkarskim przy ul. Struga 63. W pierwszej fazie inwestycji powstaną dwie trybuny wzdłuż boiska, które będą mogły pomieścić co najmniej 8,5 tysiąca widzów. Początkowo przewidywano pojemność na poziomie 5,5 tys., jednak później podjęto decyzję o jej zwiększeniu. W drugiej fazie budowy planowane jest wybudowanie trybun za bramkami, co pozwoli uzyskać docelową pojemność stadionu na poziomie około 15 tysięcy widzów, wszystko pod dachem.
Patronat
W dniu 31 maja 2010 roku Rada Miejska w Radomiu podjęła jednogłośną decyzję, wspierając wniosek złożony przez Stowarzyszenie Kibiców „Tylko Radomiak” oraz Spółkę Akcyjną Radomiak 1910, dotyczący nadania stadionowi zaszczytnego imienia „Braci Czachorów”. Odbyło się to w kontekście wielkiej chwały oraz historycznego znaczenia tego miejsca dla lokalnej społeczności.
Oficjalne nadanie nazwy miało miejsce 9 października 2010 roku, tuż przed jubileuszowym spotkaniem Radomiaka z Widzewem Łódź, które było częścią obchodów 100-lecia istnienia klubu. To wydarzenie nie tylko podkreśliło pamięć o braciach Czachorach, ale również zjednoczyło kibiców oraz mieszkańców Radomia.
Bracia Czachorowie
- Marian Czachor (Maryś) (ur. 1924, zm. 2018) – to fenomentalny piłkarz, który zapisał się w annałach klubu jako pierwszy i jedyny zawodnik Radomiaka występujący w pierwszej reprezentacji Polski. Jego osiągnięcia w plebiscycie na piłkarza 85-lecia Radomiaka również zyskały mu uznanie, zajmując drugie miejsce.
- Jerzy Czachor (Jerzyk) (zm. 1945) – był efektywnym organizatorem, który zapoczątkował działalność Szkolnego Klubu Sportowego Radom. Niestety, zginął tragicznie z rąk okupanta 14 stycznia 1945 roku, kiedy to próbował uciec z obozu przy ul. Szkolnej, tylko dwa dni przed wyzwoleniem Radomia.
- Aleksander Czachor (Lolek) (zm. 2001) – w latach 1945-1952 był aktywnym zawodnikiem Radomiaka. Do jego osiągnięć należy projektowanie trybun na stadionie przy ul. Struga, a także krótka kadencja jako prezes klubu. Zmarł w lipcu 2001 roku, pozostawiając za sobą ważne ślady w historii klubu.
- Ryszard Czachor – najstarszy z braci, był organizatorem pamiętnego meczu z Polonią-Okęcie Warszawa, który miał miejsce w czerwcu 1944 roku. Po tym wydarzeniu został uwięziony przez hitlerowców, co podkreśla jego odwagę i zaangażowanie w sport.
Przypisy
- Stadion - Klub - TylkoRadomiak.pl - najstarszy serwis o Radomiaku Radom. Historia, statystyki, zestawienia, fotorelacja [online], pl/klub/stadion,4.htm [dostęp 25.04.2024 r.]
- Stadion Radomiaka imienia "Braci Czachorów" - TylkoRadomiak.pl [online], pl/klub/stadion/stadion_radomiaka_imienia_braci_czachorow,6.html [dostęp 25.04.2024 r.]
- Łopata wbita, będzie budowa stadionu [online], radioradom.pl [dostęp 01.05.2018 r.]
- O stadionie [online], haladlaradomia.pl [dostęp 03.05.2018 r.]
- Projekt: Stadion Radomiaka [online], stadiony.net [dostęp 01.05.2018 r.]
- Już widać zarysy nowej hali i stadionu [online], dami24.pl [dostęp 01.05.2018 r.]
- Radom ma pomysł na nowy stadion piłkarski [online], biznes.interia.pl [dostęp 01.05.2018 r.]
- Oficjalnie: Rozpoczęła się budowa stadionu piłkarskiego w Radomiu [online], radom.wyborcza.pl [dostęp 01.05.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty sportowe":
Hala MOSiR im. Kazimierza Paździora | Stadion Lekkoatletyczno-Piłkarski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego | Nowa Hala Sportowa Akademickiego Centrum Sportu RadomOceń: Stadion im. Braci Czachorów