Glinice (Radom)


Glinice to atrakcyjna dzielnica jednorodzinnych domów zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie centrum Radomia. Niezwykle ważnym atutem tej dzielnicy jest jej dogodne położenie, które graniczy z takimi obszarami jak Śródmieście, Ustronie, Dierzków, Długojów, Idalin oraz Sadków.

W jednostce tej znajduje się również kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który jest znanym punktem na mapie Glinic. Parafia została założona w 1921 roku, a pierwszym proboszczem, który jej przewodził, był ks. Roman Maliszewski. W historii kościoła zapisany jest również tragiczny los błogosławionego Bolesława Strzeleckiego, który był związany z tym miejscem, a jego życie zakończyło się w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest największym obiektem sakralnym w Radomiu zaraz po katedrze NMP. Glinice mogą również pochwalić się zabytkową wieżą ciśnień, która została zbudowana w 1926 roku. Więcej na jej temat można znaleźć pod tym odnośnikiem: wieża ciśnień.

W dzielnicy tej znajduje się także wiele instytucji edukacyjnych, takich jak Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 im. Lotników Polskich. Co więcej, mieszkańcy Glinic mają dostęp do centrum handlowego - Galerii "Feniks", co niewątpliwie ułatwia codzienne zakupy i korzystanie z różnorodnych usług.

Historia

Historia Glinic, wsi królewskiej, sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to znajdowała się w powiecie radomskim w województwie sandomierskim. W 1892 roku folwark Glinice został włączony w granice miasta, co rozpoczęło proces przekształcania tej lokalizacji. Dzielnica była włączana etapowo – w latach 1899 oraz 1916. Od przełomu XIX i XX wieku na tym terenie zaczęto lokować zakłady przemysłowe, co przyczyniło się do intensywnego rozwoju zabudowy jednorodzinnej.

W trudnych czasach drugiej wojny światowej, Glinice stały się miejscem tragedii. Na obszarze między ulicami Słowackiego, Złotą, Białą i Kwiatkowskiego stworzono przez Niemców getto, w którym zgrupowano około 8 tysięcy żydowskich mieszkańców miasta. To smutne wydarzenie odcisnęło swoje piętno na historii tej dzielnicy.

W późniejszym okresie Glinice stały się siedzibą licznych zakładów przemysłowych, w tym znanych odlewni oraz RZPS „Radoskór”, który przed wojną funkcjonował jako Bata. Rozwój przemysłowy był kluczowym elementem w kształtowaniu się współczesnego wizerunku tej dzielnicy.

Przypisy

  1. Urząd Miejski wU.M. Radomiu Urząd Miejski wU.M., Uchwała nr 330/2012 w sprawie podziału Radomia na obszary Systemu Informacji Miejskiej [online], Urząd Miejski w Radomiu [dostęp 30.12.2021 r.]
  2. Historia | Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3. ZSP3 Radom. [online] [dostęp 30.12.2021 r.]
  3. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Pracownia Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  4. Urbanistyka i architektura Radomia. Lublin: Wydawnictwo Lubelskie, 1979.
  5. Dziennik Rozporządzeń c. i k. Jeneralnego Gubernatorstwa Wojskowego dla Austryacko-Węgierskiego Obszaru Okupowanego w Polsce 1916, Cz. 13 (27.10.1916 r.)
  6. Małgorzata Busse, Szkic monograficzny szkoły podstawowej i gimnazjum nr 10 w Radomiu w latach 1934 – 2004 pobrane z http://pg10radom.ids.pl/szkic.rtf w styczniu 2009 r.
  7. Zob. Radom. Szkice z dziejów miasta, s. 29.
  8. Dokumentacja Geograficzna.

Oceń: Glinice (Radom)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:7