PODPISANIE UMÓW NA OBIEKTY KUBATUROWE
4 min read
Dotychczas Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało umowy na realizację siedmiu ważnych zadań inwestycyjnych na Sadkowie o łącznej wartości 435 mln zł. 7. września ta suma została powiększona o kwotę 45, 2 mln z. Chodzi o umowy zawarte z wykonawcą budynku administracyjnego, oraz hali magazynowo-garażowej na lotnisku pasażerskim w Radomiu.
Nazwa tego zamówienia publicznego dotyczącego obiektów kubaturowych brzmi: “Wykonanie w formule projektuj i wybuduj obiektów kubaturowych B1 i B3 w Porcie Lotniczym Radom – Sadków”.
Prezes PPL Mariusz Szpikowski powiedział na zwołanej w przylotniskowym Hotelu LORD w tej sprawie konferencji prasowej, że zwycięzca przetargu firma Anna-Bud zaprojektuje i wybuduje nowe budynki oraz dostosuje obecnie istniejące obiekty kontenerowe do przejęcia funkcji budynku socjalnego i służb utrzymania lotniska. W ramach tego kontraktu powstaną też wewnętrzne drogi połączone z układem komunikacyjnym portu lotniczego oraz z zewnętrznymi miejscami parkingowymi.
– Budowa tego lotniska jest elementem szerszego programu, który wynika wprost ze strategii, związanej z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Strategią CPK jest zorientowanie na wpisanie Polski w główne szlaki komunikacyjne świata. Porty lotnicze sa bowiem najszybszym środkiem komunikacyjnym zarówno dla ludzi, jak i towarów – podkreślił prezes Mariusz Szpikowski.
Głównymi użytkownikami obiektów, na które 7.września podpisano umowy będą: służby lotniskowe i administracja, Straż Graniczna, Urząd Celny i Agencja Obsługi Naziemnej.
– Cieszę się, że znów mogę spotkać się z państwem przy podpisaniu kolejnej umowy dotyczącej rozbudowy lotniska w Radomiu, na którym byłem i praca tam wre. Jest budowana droga startowa, która już wygląda imponująco, jest budowany terminal. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, nie ma żadnego zagrożenia i ta konferencja jest kolejnym potwierdzeniem, że lotnisko tu powstanie – mówił poseł Marek Suski. W kolejnej wypowiedzi dodał, że rozmawiał z wieloma specjalistami i doświadczonymi pilotami, którzy po zapoznaniu się z zamierzeniami inwestycyjnymi i zwiedzeniu placu budowy potwierdzają, że powstaje lotnisko bardzo nowoczesne i bezpieczne, które będzie służyć radomianom i całej Polsce przez kilkadziesiąt lat. Chcielibyśmy, żeby prezydent Radomia wraz ze służbami miejskimi zadbał o przystosowanie otoczenia lotniska do funkcji jaką ma spełniać po uruchomieniu czyli za dwa lata. Apeluje o to, gdyż nowoczesnemu lotnisku towarzyszyć powinna współgrająca z nim infrastruktura miejska.
Poseł Andrzej Kosztowniak, który jako prezydent Radomia zapoczątkował uruchamianie w Radomiu lotniska pasażerskiego powiedział m.in. – Cieszymy się niezmiernie, że to co rozpoczęliśmy na dobrą sprawę w 2008 roku, ma swoją kontynuację i już dziś możemy śmiało powiedzieć, że lotnisko w Radomiu już przeszło przez ten etap zaawansowania, w którym mamy pewność, że przez najbliższe dziesiątki, a może nawet setki lat, będą mogli z niego korzystać radomianie i wszyscy mieszkańcy Polski.
– Wierzę z całego serca, że uda nam się wspólnie zrealizować ten szczytny cel. Wszyscy razem idziemy w kierunku zakończenia tej inwestycji – powiedziała Anna Bartela z firmy Anna-Bud.
Przypomnijmy, że przedmiotem podpisanych dotychczas umów dotyczących budowy Lotniska Pasażerskiego Radom-Sadków im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 są następujące zadania realizowane na placu jego budowy:
* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków.
* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych.
* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.
* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków.
* Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.
* Budowę terminalu lotniska w Radomiu
* Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa masztów oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na lotnisku Radom-Sadków. (k)
Podpisy pod foto:
- Uczestnicy konferencji prasowej. Od lewej: Anna Bartela – prezes firmy Anna-Bud, Mariusz Szpikowski – szef Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze oraz posłowie – Marek Suski i Andrzej Kosztowniak.
- Prezes PPL Mariusz Szpikowski omówił rangę Portu Lotniczego w Radomiu dla lotniska Okęcie i Radomia dla regionu, jako miejsca skrzyżowania się także ważnych szlaków drogowych i kolejowych
- Poseł Marek Suski apelował do prezydenta Radomia o dostosowanie infrastruktury miejskiej z lotniskiem.
- Poseł Andrzej Kosztowniak trzyma kciuki za lotniskiem pasażerskim Radom- Sadków, którego budowa wkracza w ostatni etap.
- Ważny akt podpisania kolejnej umowy inwestycyjnej.
- Prezesi – Anna Bartela i Mariusz Szpikowski prezentują podpisane dokumenty
Wideo poniżej:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=638370177087056&ref=watch_permalink