pt. Lut 26th, 2021

Tygodnik Radomski

NASZ CHLEB PACHNIE TRADYCJĄ…

4 min read

Prezentacja stoisk piekarniczych, festyn rodzinny i występy artystyczne złożyły się na 22. Radomskie Święto Chleba, które tym razem odbyło się w centrum Radomia, na Placu Corazziego.

Imprezę, jak zawsze ze znawstwem tematu  i swadą , prowadził  red. Marek Mioduszewski. Święto chleba dziś wróciło do miasta. Ale nie zapomina o wiejskich polach i łanach zbóż. Tam się zaczyna chlebowy cykl produkcyjny. To tam rolnik sieje i zbiera zboże, które  młynarz zmiele na mąkę, a potem piekarz z tej mąki upiecze chleb…Dlatego pierwszy wykonawca, którego na święto chlebową scen zaprosili radomscy piekarze, przeniesie nas na wieś, do świata  ludowej muzyki i tradycji…

Moi drodzy, specjalnie dla Was z Guzowa, z maleńkiej wioski niedaleko stąd, muzyczny produkt regionalny Ziemi Radomskiej –  Młodzieżowy Zespół Ludowy GUZOWIANKI! – zręcznie  wprowadził w temat.

Po brawach, jakimi zespół Guzowianki  został nagrodzony przez radomian, konferansjer poprosił na scenę  Jarosława Gajdę 

– Przez lata organizowaliśmy to wydarzenie w Muzeum Wsi Radomskiej, ale postanowiliśmy wrócić do korzeni. Przypomnę, że pierwsze Święto Chleba odbyło się w centrum miasta, na ulicy Wałowej. Trochę ryzykowaliśmy, ale publiczność dopisała, więc uważam, że to był dobry pomysł – oznajmił  Jarosław Gajda – Starszy  Cechu Piekarzy w Radomiu.

Przechodząc do programu już 22 z kolei Święta Chleba gospodarz dorocznej  imprezy, rozpoczął cytatem: ,,Chleb to bohater naszych czasów”. Dziś już nie pamiętam  gdzie to zdanie przeczytałem, ale zapadło mi w pamięć. Nie bez powodu, bo w Polsce trudno się z tym nie zgodzić. Polski chleb, w polskiej tradycji, ma szacunek godny bohatera. O polskiej kruszynie chleba podnoszonej z ziemi przez uszanowanie pisał na obczyźnie, tęskniący za ojczyzna wieszcz…

Doszliśmy do wniosku, że hasło.  ,,Nasz chleb pachnie tradycją”, będzie przyświecać także XXII Radomskiemu Świętu Chleba. I jest to hasło na ten czas, ale i na następne lata. Już niebawem pojawi się we wszystkich piekarniach zrzeszonych w Cechu Piekarzy w Radomiu. W ten sposób hasło ,, Nasz chleb pachnie tradycją”, które do tej pory realizowaliśmy bez rozgłosu, z potrzeby serca, zobowiązani rodzinna, piekarska tradycją i przyzwoitością, stanie się nasza misją, naszym zobowiązaniem i znakiem jakości.

 Wieloletni starszy cechu powiedział  jeszcze coś ważnego.-Radomski Plac Corazziego, to nowe miejsce i (mamy nadzieję)  nowa tradycja dla Święta Chleba, które wróciło do miasta. Chcemy być tutaj, w tym świątecznym dniu, bliżej mieszkańców Radomia, bez biletów i ograniczeń, razem z naszymi Klientami.

Współorganizatorem Święta Chleba były władze miasta Radomia. – To bardzo ważne wydarzenie zarówno dla miasta, jak i dla radomskich piekarzy, a fakt, że organizujemy je w centrum miasta dodaje mu splendoru. Plac Corazziego ma swój szczególny charakter i stał się atrakcyjnym miejscem spotkań radomian, którzy szukają ciekawych form spędzania wolnego czasu. Współorganizatorów będę namawiał, aby w przyszłym roku Święto Chleba także odbyło się w tym miejscu – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Jak co roku na Święcie Chleba nie zabrakło stoisk, na których można było kupić wyroby piekarnicze. Nie obyło się też  bez konkursów. Oto ich nazwy: Chleb w mowie i piśmie, Ciastolepy (dla młodzieży), Poznaj Stachu po smaku, kształcie i zapachu (dla panów), Smaczne zagadki Pana Kanapki (dla dzieci), Pakerzy (dla par, Kanapeńki (dla pań).

Brawami  nagradzali wierni widzowie   zespoły i solistów, wspomniane już  Guzowianki, wokalistów z Domu Kultury Borki i  autora  Kropli deszczu. Chodzi o koncert Gabriela Fleszara  pod takim właśnie tytułem.

 Gabriel Fleszar  jest: muzykiem, wokalistą i autorem tekstów. Jako młody chłopak osiągnął ogromny sukces w polskiej branży muzycznej, a jego przebój “Kropla deszczu” rozbrzmiewał w  stacjach radiowych przez kilka lat. W 1998 roku wraz z przyjaciółmi założył grupę teatralną „300 Chwil Do Deja Vu”, z którą wystawił spektakl “4/4” nagrodzony na Festiwalu Teatrów Amatorskich w Legnicy. Zagrał główną rolę w filmie “Sezon na leszcza” w reżyserii Bogusława Lindy.

Był uczestnikiem pierwszej edycji programu TVP2 „The Voice of Poland” (2011) i jednym z jurorów drugiej edycji programu Polsatu „Śpiewajmy razem. All Together Now” (2019)..

Organizatorami 22. Radomskiego Święta Chleba byli: Cech Piekarzy w Radomiu, Urząd Miejski w Radomiu i Dom Kultury “Borki”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski. ( Opracował M.K.)

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.