Mocne słowa w radomskim Klubie Koalicji Polskiej
6 min read
Adam Duszyk w imieniu posła Mirosława Maliszewskiego zaprosił polityków i media na zorganizowane 3. lutego otwarcie radomskiej siedziby Klubu Koalicji Polskiej. Klub został urządzony na drugim piętrze budynku przy ul. Żeromskiego 94; Pod tym adresem umiejscowione są też biura – europosła Jarosława Kalinowskiego i właśnie posła Mirosława Maliszewskiego.
– Realizowana dzisiaj inicjatywa otwarcia Klubu Koalicji Polskiej ma pobudzać ludzi aktywnych, których łączą a nie dzielą zamierzenia i pomysły mające na celu rozwój oraz polepszanie życia mieszkańców. Klub okaże się dobrym miejscem na zgłaszania takich pomysłów, propozycji czy gotowych już projektów. My parlamentarzyści obecnej kadencji, będziemy je pilotować. Pod znanym już adresem przy ulicy Żeromskiego 94 będą się spotykać aktywni społecznie ludzie widzący swoje miejsce w środku w zestawie wyznawanych poglądów Polsce, miejsce w środku , a nie po skrajnie prawej czy lewej stronie – powiedział m.in. poseł Mirosław Maliszewski.
-Prosimy o zgłaszanie wszelkich cennych pomysłów do otwieranego dziś Klubu Koalicji Polskiej . Będę pierwszym, zabiegającym o to, żeby w Radomiu powstawało jak najwięcej inwestycji ze środków województwa mazowieckiego, pod warunkiem, że zachowamy jego integrację – zadeklarował gość uroczystości poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
-Ważna jest współpraca PSL, w ramach Koalicji Polskiej z organizacjami społecznymi, pozarządowymi itp. Osobiście interesuje mnie rozwój Radomia. Ważnym zadaniem inwestycyjnym, będzie zapowiedziana budowa nowego biurowca Fabryki Broni. Niektórzy moi znajomi opowiadają się za odbudową zabytkowego budynku.. Osobiście jestem za wzniesieniem nowoczesnego biurowca, w którym mogłyby znaleźć pomieszczenie innowacyjne firmy, bardzo ważne dla rozwoju Radomia, połączonego z krajem nowoczesnymi drogami i szybką koleją. Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczyć na ten cel 130 mln zł. Warto wspólnie o tę inwestycję powalczyć – zadeklarował Robert Mordak, wywodzący się ze środowiska Kukiz 15…
.. I tak, metodą od słowa, do słowa, zaproszone osoby przystąpiły do otwarcia Klubu Koalicji Polskiej przez symboliczne przecięcie biało czerwonej wstęgi. Dalsza wymiana poglądów przybrała formę konferencji prasowej czyli odpowiedzi na pytania przedstawicieli mediów. Dotyczyły one spraw regionu. Na czoło wysunęły się rozpoczęte już przygotowania przez instancje i parlamentarzystów PiS do podziału Mazowsza na dwa województwa i niebezpieczna zapaść jaka zaistniała w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Aleksandrowicza 5, zarządzanego przez Urząd Marszalkowski..Pierwszy odniósł się do nich gość uroczystości – poseł Władysław Kosiniak –Kamysz – prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
Powiedział m.in.: – W parlamencie polskim trwają kuluarowe prace dotyczące podziału Mazowsza. Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Polska są za utrzymaniem integracji województwa mazowieckiego, razem z jego sercem, stołeczną Warszawą i obszarem metropolitalnym. Chciałbym odkłamać fakenewsy rozpowszechniane przez posłów PiS, zwłaszcza jednego z najważniejszych posłów PiS w kraju, reprezentującego wyborczy okręg radomski. Poseł ten zachęca do podziału, jest inspiratorem podziału Mazowsza. To się może skończyć źle dla całej wspólnoty województwa mazowieckiego, dla jego mieszkańców. Opieram te obawy nie na odczuciach, lecz na suchych faktach. Oto one:.
2 miliardy złotych do budżetu Mazowsza trafia z Warszawy i obszaru metropolitalnego, obejmującego w zasadzie powiaty sąsiadujące ze stolicą.. Z pozostałej części Mazowsza wpływa do budżetu obecnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego około 338 milionów. Jak kształtują się wydatki? Na dominującą obszarowo część Mazowsze poza obszarem metropolitalnym trafia 1 miliard 650 milionów złotych, pozostały 1 miliard trafia Warszawy i na obszar metropolitalny. W podziale środków przeznaczanych dla KGW i OSP 75% sumy trafia na tereny poza obszarem metropolitalnym .
Władysław Kosiniak-Kamysz krytykował polityków partii rządzącej także za granie na emocjach ludzi:
– Ja wiem, że jest pokusa. Nie dziwię się, że te emocje grają choćby u mieszkańców Radomia. Przyjeżdża jeden czy drugi poseł PiS-u i mówi w Siedlcach, że tutaj będzie stolica regionu. Inny jedzie do Radomia i mówi: “w Radomiu będzie stolica”, a jeszcze inny powie: “a w Płocku będzie stolica regionu”. Dzisiaj nie patrzmy przez pryzmat takich emocji. Jestem w stanie ją zrozumieć. Województwo pozbawione Warszawy ma tyle samo zadań i trzeba będzie to wszystko utrzymać, ale nie ze 100% podatków – bez podatków, które wpływają z Warszawy. Bez 2 miliardów trzeba będzie utrzymać drogi, szpitale, instytucje kultury i to będzie niemożliwe, bo to tylko 13% budżetu dzisiejszego Mazowsza. Największe zagrożenie to utrata środków europejskich .
Poseł Mirosław Maliszewski uzupełnił, że budżet takiego województwa pozawarszawskiego, obejmującego obszar województw z okresu Gierka ze stolicami w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ciechanowie i Ostrołęce może wynieść tylko około 500 mln zł. Inicjatywę parlamentarzystów PIS uzewnętrznianą głównie prze posła Marka Suskiego nazwał grą polityczną.
Dlatego inicjatorzy i polityczni goście spotkania jednoznacznie ustosunkowali się do niej trzymanymi w rękach plakietkami z napisem: NIE dla podziału MAZOWSZA.
Niemniej mocne wypowiedzi dotyczyły sytuacji w radomskim lecznictwie a szczególnie w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Aleksandrowicza 5 i jego Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. SOR przy Miejskim Szpitalu przy ul. Tochtermana obsługuje bowiem wyłącznie pacjentów zainfekowanych koronawirusem COVID-19.. Jakie stwarza to problemy dla pacjentów zwierzył się podczas konferencji prasowej lekarz internista Piotr Kołodziej. Z grubsza wygląda to w ten sposób, że oddziały internistyczne tego szpitala dysponują tylko kilkoma wolnymi łóżkami a przyjmują po kilkadziesiąt chorych., którzy czekają na wolne łóżko przez kilka a nawet kilkanaście godzin. Zmęczeni lub drzemiący bezwiednie zdejmują maseczki, stając się łatwym łupem dla koronawirusa lub zarażając innych. Dyrektor szpitala przy ul. Aleksandrowicza 5, dr Tomasz Skura powiedział, że służby wojewody mazowieckiego od dawna są informowane o sytuacji w jedynym radomskim SOR obsługującym nie tylko 200 tysięczny Radom, lecz także liczący 150 tys. mieszkańców powiat radomski oraz powiaty: szydłowiecki i przysuski oraz inne. Wojewoda mazowiecki dowodzi z kolei, że funkcjonuje też SOR przy szpitalu w Kozienicach Ten oddalonym jest od Radomia o 30 km i ma do obsługi także kolejne powiaty: kozienicki, zwoleński, lipski czy białobrzeski.
Poseł Władysław Kosiniak – Kamysz, też z zawodu lekarz, zapoznany z tym, co się dzieje w radomskich SOR, zaapelował do ministra zdrowia, by zainteresował się sytuacją w SOR przy Mazowieckim Szpitalu przy ul. Aleksandrowicza w Radomiu i wpłynął na wojewodę .mazowieckiego.
Jako prezes PSL i lekarz z wieloletnim stażem, ponowił też apel do rządu, by zdecydował się na oddłużenie polskich szpitali, w tym radomskich. Nie jest tajemnicą, że polski szpitalnictwo jest zadłużone na sumę około15 mld złotych. Wiele polskich szpitali nie posiada środków na zatrudnienie niezbędnej ilości lekarzy różnych specjalności i wykwalifikowanego personelu medycznego. Radykalnej poprawy wymaga też organizacja pracy, w tym Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Prawda jest i taka, że pacjenci napotykający trudności z bezpośrednim kontaktem z lekarzem rodzinnym lub specjalistą w swojej poradni, stosujących obecnie nagminnie praktykę telefonicznej obsługi pacjentów, usiłują z konieczności dostać się do szpitala za pośrednictwem SOR. Prawdą jest też, że utrzymująca sie epidemia koronawirusa, stwarza największe kłopoty i wymaga niespotykanych dotychczas wyrzeczeń.
Apele do wojewody mazowieckiego skierowali też marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i komisja zdrowia Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ich przedstawiciele wizytowali nie raz szpital przy ul. Aleksandrowicza 5. Wojewoda też wysyłał swoje kontrole. Nie wszystkie przedstawiły już końcowe wyniki kontroli lecz wiadomo, że wskazują na błędy popełniane w zarządzaniu tym największym szpitalem południowego Mazowsza.. Niektórzy dopatrują się w stanowisku wojewody polityki stawiającej na przygotowania do skupienia sieci szpitali pod scentralizowanym , państwowym kierownictwem administracyjnym.
Więcej szczegółów w publikacji udostępnionej przez portal radom24.pl pod tytułem ,, Dramatyczna sytuacja szpitala na radomskim Józefowie. (facebook.com/tygodnikradomski).



