UWAGA! Dołącz do nowej grupy Radom - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Adam Gocel


Adam Gocel, urodzony 11 kwietnia 1939 roku w Radomiu, był to znany polski dziennikarz telewizyjny oraz radiowy. Zmarł 13 listopada 2023 roku. Jego wszechstronność przejawiała się także w innych dziedzinach, gdyż był także lekarzem weterynarii oraz bioenergoterapeutą.

Wśród jego osiągnięć wyróżnia się program "Piłkarska kadra czeka", który był nie tylko jego pomysłem, ale również twórczo prowadzonym przedsięwzięciem.

Życiorys

Adam Gocel jest osobą, której kariera i osiągnięcia rozciągają się na różnorodne dziedziny. Jej edukacja rozpoczęła się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, które ukończył w 1956 roku. Następnie postanowił kontynuować naukę na Wydziale Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1963 roku. W 1969 roku uzyskał tytuł w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 1963–1967 Adam Gocel pracował jako weterynarz, zdobywając doświadczenie w Kielcach, Radomiu oraz Jedlińsku. Z kolei w latach 1967-1977 związał swoją karierę z Polskim Radiem, działając jako dziennikarz. W 1977 roku przeniósł się do Maroka, gdzie do 1980 roku pełnił funkcję lekarza weterynarii w Urzędzie ds. Rozwoju Rolnictwa. Warto dodać, że w 1980 roku miał również okazję być trenerem II-ligowej drużyny piłkarskiej Amhal Tiznit.

Po powrocie do Polski, Adam Gocel kontynuował działalność dziennikarską w redakcjach rolnych, a następnie sportowych, zarówno w Telewizji Polskiej, jak i Polskim Radiu. W latach 80. XX wieku rozpoczął obowiązki związane z programem telewizyjnym „Piłkarska kadra czeka”, w którym prezentowano młodzież i drużyny piłkarskie z mniejszych miejscowości. W programie wystąpili m.in. Janusz Chomontek, Jerzy Brzęczek, Piotr Mosór oraz Rafał Niżnik. Adam Gocel został uhonorowany w 1987 roku nagrodą „Złoty Ekran”, przyznawaną przez tygodnik „Ekran”. W 1998 roku odznaczono go francuskim Orderem Zasługi Rolniczej, a w tym samym roku przeszedł na emeryturę.

Po pewnym czasie, w wyniku wypadku samochodowego, odkrył w sobie zdolności bioenergoterapeutyczne. Z jego usług korzystało wielu polskich piłkarzy, w tym Tomasz Frankowski, Jacek Krzynówek, Sławomir Peszko, Wojciech Kowalewski oraz Artur Sarnat. W swojej praktyce stosował różne techniki terapeutyczne, w tym hipnozę oraz reiki, jednak zawsze podkreślał znaczenie medycyny tradycyjnej.

Adam Gocel był także autorem licznych reportaży i opowiadań, a niektóre z nich zostały zebrane w publikacji „Portrety w marokańskim słońcu”. W 2017 roku wydał biografię zatytułowaną „Moje trzecie życie”. Wyróżnienia, które uzyskał za swoje osiągnięcia, obejmują Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, które otrzymał w odpowiednio w 1974 i 1985 roku.

Przypisy

  1. Adam Gocel. Nekrolog
  2. a b c Elżbieta Ciborska Leksykon polskiego dziennikarstwa, wyd. Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2000 r., s. 169-170

Oceń: Adam Gocel

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:8