Festiwal ludowej muzyki, tańca i pieśni w Odrzywole
4 min read
20 kapel, 12 zespołów dorosłych śpiewaków ludowych i 5. dziecięcych, 9. solistów, 11 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Ziemi Przysuskiej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Myślakowic i Dom Senior z Odrzywołu uczestniczyło 17. listopada w organizowanym w Odrzywole od 2007 roku Festiwalu Folklorystycznym Ziemi Przysuskiej. Zgłoszeni do konkursów uczestnicy skupiają w sumie około 300 uzdolnionych kontynuatorów ludowej muzyki, tańca, pieśni i specjalistów od przyrządzania tradycyjnych wiejskich potraw. Od początku nadaje festiwalowi ton i zwyżkującą żywotność Marian Kmieciak Wójt Gminy Odrzywół, wspomagany profesjonalnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Odrzywole, Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe Ziemi Odrzywolskiej oraz wielu miłośników tradycyjnych ludowych obyczajów i kultury ziemi opoczyńskiej, przysuskiej i radomskiej..
Otwierając 17 listopada wraz z dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Bogumiłą Stępień, tegoroczną imprezę ,wójt Marian Kmieciak nawiązał do początków Festiwalu Folklorystycznego Ziemi Przysuskiej. Przypomniał, że niewielkiej grupie jego inicjatorów i organizatorów przyświecało hasło ,,Ocalić od zapomnienia!”. Przyznał, że wspólne, konsekwentne działanie przynosi efekty. Widoczna jest na festiwalu żywotność folkloru opoczyńsko- radomskiego .W tym roku ilość zgłoszeń jest tak duża, że zaistniała konieczność skrócenia wystąpień uczestników konkursów zespołów śpiewaczych i solistów. Jurorzy też musieli dać z siebie wszystko. Na szczęście komisje konkursową tworzyły panie o dużym doświadczeniu zdobytym nie tylko w organizacji tej dorocznej imprezy. Chodzi o szefową Gminnej Biblioteki Publicznej Bogumiłę Stępień, o Barbarę Rataj prezes Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Ziemi Odrzywolskiej , Sekretarz Gminy Odrzywół – Genowefę Cecylię Pogorzałą i przedstawicielkę LGD Wszyscy Razem- Katarzynę K. Jastrzębską. Gimnastykował się też intelektualnie prowadzący imprezę red. Andrzej Dąbrowski.
Festiwal był z pewnością wielkim przeżyciem dla zespołów i osób uczestniczących w rywalizacjach konkursowych lecz jednocześnie wielką frajdą dla tysięcy aktywnych widzów, w tym miłośników tańca. Zaczął się tańcem, był nim wypełniony i zakończył ogólną zabawą. Trwał ponad 8 godzin, praktycznie prawie w trzech czwartych wypełnionych tańcem przy grze uzdolnionych muzyków na przeróżnych instrumentach.
Już pół godziny przed otwarciem imprezy, przygrywała do tańca Kapela Pańczaków z Adamem Tarnowskim – zdobywczyni w ubiegłym roku Grand Prix w prestiżowym sprawdzianie w Kazimierzu Dolnym. Festiwal zakończyła też zabawa taneczna. Od początku bardzo aktywnym w tańcach był gospodarz imprezy wójt Marian Kmieciak. Ruchliwością taneczną wyróżniała się też kapela z Końskich.
W eliminacjach 5. zespołów dziecięcych (w sumie 69 uczestników) też brali udział uzdolnieni grajkowie. Grand Prix Festiwalu Folklorystycznego w kategorii dziecięcej zdobył Zespół Ludowy RCK ,,Urwisy” z Drzewicy, prowadzony przez nauczyciela Marka Gapysa. Wyróżnienia otrzymały zespoły dziecięce: ,,Stokrotki” z Gałek, ,,Papryczki” z Potworowa, ,,Bielińska Polka” z Bielin i ,,Przepióreczka” z PSP w Odrzywole. W kategorii dorosłych rywalizowało 12 zespołów. Nagrodę główną wywalczyła ,,Wieniawa” z Wieniawy.
Z grona 20 kapel jurorki najwyżej oceniły Kapelę Romana Wojciechowskiego ze Sławna. Specjalną nagrodę w tej kategorii otrzymał też Jana Kmity z Przystałowic Małych. Ufundował ją starosta przysuski Marian Niemirski. Nie zapomniał też o chórzystce Oli , najmłodszej uczestniczce zespołów dziecięcych. Spośród solistów i instrumentalistów (9. uczestników) komisja konkursowa oceniła najwyżej grającego na akordeonie Piotra Bieńkowskiego z Domaniowa.
Bardzo ważnym, pomocnym uczestnikiem Festiwalu Folklorystycznego w Odrzywole były Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia Ziemi Przysuskiej. Przygotowały one 11 stoisk z wystrojem nawiązującym do ludowej tradycji, a przede wszystkim pyszne potrawy tradycyjnej kuchni ludowej. Wszystkie uczestniczyły w konkursie. Opiniowała je m.in. społeczna komisja złożona z gości. Gospodarz imprezy zaprosił ich do zwiedzenia stoisk. Wśród smakujących potrawy widzieliśmy m.in. starostę koneckiego Grzegorza Pieca, Władysława Czarneckiego i Andrzeja Sokołowskiego – wójtów gmin Gielniów i Rusinów. W Festiwalu folkloru uczestniczyli też radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Ewa Białecka, przewodniczący Rady Stowarzyszenia LGD Wszyscy Razem- Marek Mikołajewski i jej członkowie. Wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski przesłał list gratulacyjny. Jurorzy najwyżej ocenili stoisko Środowiskowego Domu Samopomocy z Myślakowic, choć wyróżnili wszystkie. Jurorzy wyróżnili upominkami (parasole) także najlepszych tancerzy i specjalistów prezentujących na festiwalu staropolską technikę lepienia garnków. Zwiedzający to stoisko przekonali sie, że rzeczywiście nie święci garnki lepią.
Więcej o Festiwalu Folklorystycznym w Odrzywole na fotkach, filmikach oraz w zamieszczonej na ,,fejsie” oraz w wersji internetowej wydania papierowego nr 185 Tygodnika Radomskiego w Gminach i Powiatach. Zachęcamy do lektury i polubienia. /M.K./