sob. Wrz 19th, 2020

Tygodnik Radomski

MŁODZIEŹOWY SEJMIK WOJEWODZTWA MAZOWIECKIEGO WYSTARTOWAŁ!

5 min read

12 grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach wzięło udział 51 radnych, z tego aż 23 panie. To młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą decydować o tym, co dzieje się w ich regionie. Wielu z nich, mimo młodego wieku, ma duże doświadczenie w działalności społecznej. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, radni podobnie jak ich dorośli koledzy, złożyli ślubowanie.


Mimo, że to pierwsza kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, to zainteresowanie projektem było bardzo duże. Zgłosiło się w sumie 197 kandydatów, spośród których komisje wybrały 51 radnych. Warto podkreślić, że w tej grupie są aż 23 panie. Z okręgów warszawskich chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiły 44 osoby, spośród których ostatecznie wybranych zostało 15 radnych.
– Młodzi ludzie mogą wiele wnieść do samorządu województwa mazowieckiego. Jesteśmy otwarci na ich pomysły i opinie. Trzymam kciuki za wszystkich radnych. Mam nadzieję, że będzie to dla nich ciekawe i wartościowe doświadczenie – mówi przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski.
Młodzieżowy sejmik będzie reprezentować młodych ludzi, konsultować projekty aktów prawa miejscowego, zgłaszać własne pomysły i mówić o problemach środowiska, które reprezentuje. Marszałek Adam Struzik zaznacza, że władze województwa nie chcą młodzieży niczego narzucać. Mają być wsparciem i doradcą, ale inicjatywa powinna być po stronie młodzieży.
– To pierwsza edycja, co oznacza, że ta właśnie grupa radnych ma przed sobą sporo pracy. Będą musieli nie tylko wyłonić prezydium, ale i wypracować styl działania młodzieżowego sejmiku – zauważa. – Chociaż patrząc na dotychczasowe doświadczenia i sukcesy naszych nowych radnych, jestem pewien, że zdziałają wiele dobrego. Myślę, że będzie to inspirujące i konstruktywne doświadczenie zarówno dla nich, jak i dla nas – dodaje marszałek Adam Struzik.


Nabór do młodzieżowego sejmiku trwał od października do grudnia tego roku. Współorganizowała go fundacja Civis Polonus. Spośród 197 kandydatów komisje wyłoniły 51 radnych – 15 reprezentuje okręgi warszawskie, 11 okręg podwarszawski, 9 – płocko-ciechanowski, 9 – siedlecko-ostrołęcki i 7 – radomski. Większość z nich to osoby ze sporym doświadczeniem – działające w samorządach szkolnych lub młodzieżowych radach gminnych czy miejskich.
To czym w istocie zajmie się młodzieżowy sejmik będzie zależeć od samych radnych. Jednak w trakcie rekrutacji wśród najczęściej pojawiających się tematów młodzież wymieniała problemy związane z ochroną środowiska, zdrowiem psychicznym i fizycznym swych rówieśników, dyskryminacją. Ważną dla młodych ludzi kwestia była też potrzeba wzmacniania, promocji i integracji młodzieżowych rad i samorządów szkolnych. Można się więc spodziewać, że właśnie wokół tych tematów koncentrować się będzie aktywność radnych Młodzieżowego Sejmiku I kadencji. Na jednym z pierwszych posiedzeniach sejmiku młodzieżowi radni będą musieli dokonać wyboru przewodniczącego sejmiku, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji.


Młodzieżowy sejmik będzie działał zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”. Jego głównym zadaniem będzie przede wszystkim reprezentowanie interesów młodzieży, działanie na rzecz zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym województwa, a także na rzecz integracji środowisk młodzieżowych. Młodzi radni będą opiniowali różnego rodzaju dokumenty i propozycje rozwiązań władz Mazowsza. Będą mogli również inicjować działania, które będą odpowiedzią na potrzeby i problemy młodych mieszkańców naszego regionu. Będą również brać udział w różnego rodzaju debatach i dyskusjach. Każdy radny będzie mógł uczestniczyć w pracach co najmniej jednej komisji. Młodzieżowi radni będą również mogli zgłaszać wnioski, zapytania, postulaty czy inicjatywy. Będą pracować podczas sesji, komisji oraz spotkań roboczych w okręgach.
Radni z okręgu radomskiego:

  • Nikola Dziuba – mieszka w gminie Kozienice. Jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. Jako radna chce aktywnie uczestniczyć w pracach sejmiku, bronić interesów młodych ludzi i godnie ich reprezentować.
  • Antoni Gumiński – mieszka w Radomiu. Jest uczniem III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Za najważniejsze w działaniu sejmiku uważa zachowanie apolityczności przy jednoczesnym przyglądaniu się wielkiej polityce.
    3. Kacper Kaleta – mieszka w Szydłowcu. Jest uczniem Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Jako radny chce realizować projekty, które przyczynią się do rozwoju dzieci i młodzieży w różnych dziedzinach oraz pomóc w rozwoju młodzieżowych rad w województwie.
  • Wiktoria Nowocień – mieszka w Szydłowcu. Jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Uważa, że sejmik powinien dążyć do integracji młodych aktywistów i zachęcenia tych, którzy jeszcze nie działają w organizacjach, do zmiany myślenia i zwrócenia go w stronę działalności społecznej.
    5. Kacper Ośko – mieszka w Radomiu. Jest uczniem Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu. Jest zdania, że radni powinni się integrować i wymieniać spostrzeżeniami, by móc skutecznie działać na rzecz młodzieży i rozwoju regionu.
  • Julia Senator – mieszka w gminie Błędów, w powiecie grójeckim. Jest uczennicą V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Za priorytet uważa propagowanie wśród rówieśników takich spraw, jak chodzenie na wybory czy walka ze zmianami klimatycznymi.
  • Anastazja Wiktoria Stępień– mieszka w gminie Pionki, w powiecie radomskim. Jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Uważa, że młodzi radni powinni skupić się na dwóch kwestiach: ogólnych problemach młodzieży oraz popularyzacji regionu wśród młodzieży polskiej i zagranicznej.

Źródło: Biuro Prasowe
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.