nie. Lip 5th, 2020

Tygodnik Radomski

Dzień bez Samochodu i festyn na Obozisku

3 min read

Już w najbliższą niedzielę (22 września) odbędzie się wielki festyn z okazji Dnia bez Samochodu. Będzie to też okazja do oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego parku na Obozisku.

W ramach prowadzonych prac powstał skatepark, place zabaw dla najmłodszych mieszkańców osiedla oraz siłownia terenowa. Są też nowe alejki i ścieżki rowerowe, nowe oświetlenie, toalety. Pojawiły się także ławki, siedziska, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Od miesiąca działa również tężnia solankowa, która stanęła w centralnej części parku.

W najbliższym czasie pojawią się również nowe nasadzenia oraz miejsca postojowe od strony ulicy Parkowej.

Program festynu:

13:00-14:00 Prezentacje i pokaz rowerów retro

13:00-14:00 Joga na trawie

13:00-17:00 Akademia „Zwariowane rowery”. Wystrzałowe atrakcje rowerowe, między innymi 8 różnych niekonwencjonalnych rowerów: rower przeciwskrętny – zwany również pijanym rowerem, rower o dwóch kierownicach, minibike, energorower z bańkami mydlanymi czy energorower z produkcją soków naturalnych.

15:00-15:20 Pokaz freestyle z Radomskim Kolektywem

14:00-16:00 Spektakl plenerowy „Noe” Adama Walnego. „Noe” to oryginalnie zrealizowana, piękna opowieść o muzyku – demiurgu, którzy zabiera widzów w niezwykłą podróż do krainy wyobraźni. Tytułowy bohater – dyrygent – staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu na podstawie partytury o znamiennym tytule „Potop”. Niestety, członkowie orkiestry przerażeni zapisem treści utworu uciekają, a osamotniony maestro – aby nie zawieść oczekiwań publiczności – zaczyna improwizować. I tak na oczach widzów pojawiają się instrumenty – zwierzęta, a wśród nich: żyrafa-fortepian, kangur-kontrabas czy słoń-suzafon, z których wkrótce popłyną przepiękne dźwięki.

14:00-16:00 Warsztaty fotografii smartfonem. Jak komponować zdjęcie? Jak wykonać ciekawe selfie? Jak użyć telefonu do dokumentacji czy reportażu? Czym zwrócić uwagę fanów na Instagramie czy Facebooku? Jak używać dodatkowych gadżetów i czy ich potrzebujemy? Tego można dowiedzieć się podczas warsztatów z Karoliną Falkiewicz.

15.30 Pokaz tai-chi

15:00-18:00 Wyplatanie kolorowych warkoczyków. Prowadzenie: Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu.

16:00-17:30 Nightskating, czyli zorganizowany przejazd rolkarzy i rowerzystów przez miasto (długość: około 11 kilometrów). Start i meta przy ulicy Parkowej, trasa przejazdu prowadzi przez centrum Radomia.

16:00-18:00 Łukasz Bach mówi „Trach!” – warsztaty i pokazy naukowe

16:00 Gramy Vabank! – potańcówka na dechach

17:00-18:00 Warsztaty „Las w słoju” – zabierz do domu kawałek natury!

19:00 Wielki finał – koncert zespołu InoRos (muzyka rozrywkowa inspirowana folkiem pasma Karpat)

20:30 Zakończenie festynu

W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu 22 września w godz. 14.00- 15.30 w trakcie festynu na Obozisku, Miejska Pracownia Urbanistyczna przeprowadzi sondę publiczną na potrzeby studium uwarunkowań. Ankiety będą związane z tematyką transportową/komunikacyjną miasta Radomia.

Przypominamy, że 22 WRZEŚNIA KOMUNIKACJA MIEJSKA BĘDZIE BEZPŁATNA DLA WSZYSTKICH PASAŻERÓW.  

Specjalna linia dowozowa P

Od godziny 12:18 do 20:40 z przystanku Park Obozisko będą odjeżdżały autobusy specjalnej linii P, która zapewni dojazd na festyn w parku, a potem powrót z niego. Trasa linii: Parkowa, Warszawska, Malczewskiego, Wałowa, Lekarska, Tochtermana, Traugutta, Narutowicza, Kościuszki, Dowkontta, Poniatowskiego, plac Dworcowy, Beliny-Prażmowskiego, trasa N-S, Szklana, Struga, 11 Listopada, Zbrowskiego, Paderewskiego, Sempołowskiej, Rapackiego, Chrobrego, 11 Listopada, Warszawska, Parkowa (okrężna linia jednokierunkowa, tylko z jednym przystankiem końcowym). Obsługę linii zapewnią: jedyny radomski Ikarus 280.26 i Solaris Urbino 12 CNG.

Wycieczki z przewodnikiem zabytkowym autobusem

Okolicznościowe przejazdy po mieście z okazji obchodów Dnia bez Samochodu to już niemal tradycja w Radomiu. W tym roku stołeczny Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej wypożyczy nam jelcza 043, zwanego potocznie ogórkiem. Autobus wykona 10 piętnastominutowych kursów przez osiedle XV-lecia oraz Śródmieście, zaś przewodniczka turystyczna Alina Osieniecka będzie w tym czasie opowiadała pasażerom o najważniejszych mijanych obiektach i miejscach. Odjazdy z parkingu obok gmachu sądów u zbiegu ulic Warszawskiej i Parkowej będą o godzinach 14:05, 14:35, 15:05, 15:35, 16:10, 16:35, 17:05, 17:35, 18:05 i 18:35. Wejście do autobusu będzie możliwe wyłącznie na podstawie okolicznościowych bezpłatnych biletów, które będą wydawane w namiocie Urzędu Miejskiego w pobliskim parku na Obozisku (podczas festynu). Na każdy kurs będzie dostępnych 45 biletów, z czego maksymalnie 20 można pobrać wcześniej (już od godziny 13:00), a wydawanie 25 pozostałych będzie od 30 do 5 minut przed odjazdem! Szczegóły będą też podane na rozkładzie jazdy na przystanku.

Godzina darmowej jazdy rowerem miejskim

Z okazji Dnia bez Samochodu firma Nextbike (operator Radomskiego Roweru Miejskiego) wydłuża czas bezpłatnych wypożyczeń jednośladów 22 września – z 20 aż do 60 minut!

źródło: radom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.