Dom Brandta w Radomiu


Dom Brandta w Radomiu to niezwykle cenny zabytek architektury, pochodzący z końca XIX wieku. Znajduje się on przy ul. Piłsudskiego 9. Niezwykle wyróżniająca się ozdobna fasada budynku utrzymana jest w stylu pompejskim, przyciągając uwagę przechodniów.

Kamienica była własnością Krystyny z Brandtów Tyszkiewiczowej, córki renomowanego malarza batalisty, Józefa Brandta. Artysta ten, reprezentujący szkołę monachijską, spędził w tym pomieszczeniu ostatnie miesiące swojego życia. Na ścianie budynku umieszczono tablicę, która upamiętnia jego dorobek artystyczny oraz związek z tym wyjątkowym miejscem.

We wnętrzu klatki schodowej, goście mogą podziwiać polichromie, które prawdopodobnie przedstawiają wizerunki Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, jak również putta, nadające przestrzeni niepowtarzalny charakter.

Co więcej, kamienica ta została wpisana do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod numerem 442/A/90 w dniu 6 sierpnia 1990 roku, co podkreśla jej znaczenie w kontekście polskiego dziedzictwa kulturowego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 31.10.2019 r.]
  2. Spacerkiem po Radomiu 2015, s. 36–37.
  3. Sekulski 2009, s. 201–202.

Oceń: Dom Brandta w Radomiu

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:9