Kościół garnizonowy św. Stanisława Biskupa w Radomiu


Kościół garnizonowy św. Stanisława Biskupa w Radomiu to wyjątkowa budowla sakralna, która pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła garnizonowego w mieście. Zlokalizowany jest on przy Placu Konstytucji 3 Maja, w historycznej dzielnicy Śródmieście.

Ten zabytkowy obiekt jest nie tylko miejscem kultu, ale również istotnym punktem szlaku turystycznego Zabytki Radomia, przyciągającym turystów zainteresowanych historią oraz architekturą regionu.

Historia

Historia kościoła garnizonowego św. Stanisława Biskupa w Radomiu sięga początku XX wieku. Pierwotnie był to obiekt kultury prawosławnej – cerkiew pod wezwaniem świętego Mikołaja, która powstała w 1902 roku. Projekt wykonał Wiktor Syczugow, a następnie zmodyfikowany został przez innego rosyjskiego architekta, M. Prieobrażeńskiego. Warto zaznaczyć, że świątynia została poświęcona 9 lutego tego samego roku przez biskupa prawosławnego z Lublina, Germana.

W roku 1918 cerkiew znalazła się w rękach Wojska Polskiego. Niestety, budowla doznała znacznych zniszczeń w wyniku działań wojennych, co przyczyniło się do decyzji o jej przebudowie. Początkowe plany przewidywały przekształcenie cerkwi w Muzeum Ziemi Radomskiej. Ostatecznie jednak zdecydowano się na adaptację obiektu na kościół garnizonowy.

Proces przebudowy trwał od 1925 do 1930 roku, a jego pomysłodawcą oraz wykonawcą był radomski architekt Kazimierz Prokulski. Uroczysta konsekracja kościoła garnizonowego miała miejsce 5 października 1930 roku, a dokonał jej biskup polowy Wojska Polskiego, ksiądz Stanisław Gall. Kościół został poświęcony czci Patrona Polski, św. Stanisława Szczepanowskiego, biskupa oraz męczennika, co nadało mu szczególne znaczenie w historii lokalnej społeczności.

Proboszczowie parafii

W historii parafii garnizonowej św. Stanisława Biskupa w Radomiu, lista proboszczów odzwierciedla bogaty dorobek duchovnego prowadzenia. Oto osoby, które miały zaszczyt pełnić tę ważną funkcję:

  • ks. Jan Koziński,
  • ks. Bronisław Wyganowski,
  • ks. płk Kryspin Rak (2016–2021),
  • p.o. proboszcza ks. por. Karol Biegluk (2021),
  • ks. mjr Łukasz Hubacz (od 25 kwietnia 2021).

Przypisy

  1. Kościół św. Stanisława (garnizonowy). Radom na fotografii. [dostęp 03.01.2013 r.]
  2. Szlak Turystyczny Zabytki Radomia. Centrum Informacji Turystycznej w Radomiu.

Oceń: Kościół garnizonowy św. Stanisława Biskupa w Radomiu

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:14