Gmach Dyrekcji Lasów Państwowych to nie tylko obiekt użyteczności publicznej, lecz również cenny zabytek, który przyciąga uwagę swoimi unikalnymi cechami architektonicznymi. Położony w Radomiu, przy ulicy 25 Czerwca 68, budynek ten ma doniosłe znaczenie w kontekście lokalnej historii i kulturalnego dziedzictwa regionu.
Warto zwrócić uwagę na jego styl architektoniczny oraz walory estetyczne, które zostały zachowane przez lata. Gmach stanowi doskonały przykład przemyślanej koncepcji urbanistycznej z czasów jego budowy, a jego położenie w sercu Radomia sprawia, że jest on częścią większej narracji o rozwoju miasta.
Historia
Historia gospodarki leśnej w regionie radomskim oraz na Sandomierszczyźnie ma swoje korzenie w 1809 roku. W tym czasie nowo powstały departament radomski Księstwa Warszawskiego miał swoją specjalną jednostkę, która nadzorowała gospodarkę leśną. Z chwilą utworzenia Królestwa Kongresowego, w 1818 roku, powołano Wydział Dóbr i Lasów Państwowych, który podlegał sandomierskiej komisji wojewódzkiej.
W 1837 roku dokonano zmian administracyjnych i województwo sandomierskie przemianowano na gubernię sandomierską. Wówczas to Sekcja Dóbr i Lasów Wydziału Skarbowego przejęła funkcję Wydziału Dóbr i Lasów Państwowych. Kolejnym ważnym krokiem było utworzenie w 1880 roku trzech okręgów leśnych, z których jednym był radomski, z zarządzał Radomski Okręgowy Urząd Leśny. Okręg ten obejmował gubernie lubelską, radomską, siedlecką i kielecką.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, powstało dziesięć dyrekcji okręgowych lasów państwowych. W 1924 roku utworzono Radomską Dyrekcję Lasów Państwowych, obejmującą województwa lubelskie i kieleckie. W latach 1924–1938 siedzibą urzędu był Pałac Sandomierski. Jednak w 1938 roku oddano do użytku nową siedzibę wzniesioną przy ówczesnej ulicy 1 Maja 68, obecnie znanej jako ul. 25 Czerwca.
W trakcie II wojny światowej gmach został zajęty przez niemiecki Urząd Leśny, a po jej zakończeniu, od 1945 do 1975 roku, budynek zamieszkiwali leśnicy. Z kolei w momencie likwidacji radomskiej dyrekcji okręgowej, obiekt przeszedł na własność radomskiego Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W czerwcu 1976 roku, podczas wydarzeń radomskich, budynek został zdemolowany oraz spalony przez protestujących robotników.
Mimo reaktywacji Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Radomiu w 1983 roku, budynek do 1990 roku pozostał siedzibą władz partyjnych. W końcu został zwrócony leśnikom. Od 1992 roku gmach ten pełni funkcję siedziby jednej z siedemnastu Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, która obejmuje większość Sandomierszczyzny, w tym województwo świętokrzyskie oraz południowe powiaty województwa mazowieckiego.
Architektura
Gmach, który został wzniesiony w 1938 roku, jest efektem pracy inż. Walerego Sahajdakowskiego pod nadzorem inż. arch. J. Zabłockiego. To obiekt, który doskonale wpisuje się w kanony architektury modernistycznej, stanowiący przykład jej realizacji w Radomiu w trudnych latach trzydziestych XX wieku.
Wewnątrz i na zewnątrz budynku zachowały się cenne elementy, w tym oryginalny wystrój elewacji. Jest on wzbogacony między innymi o godło państwowe z okresu II Rzeczypospolitej, które mieści się na fasadzie północnej. Obok godła znajduje się również napis LASY PAŃSTWOWE, co podkreśla znaczenie obiektu w tamtym okresie.
Niestety, w wyniku tragicznego pożaru, wywołanego protestami robotniczymi w 1976 roku, budynek stracił część swojego oryginalnego wyposażenia wnętrza. Mimo tego, gmach pozostaje istotnym elementem historycznym architektury regionu. Warto zwrócić uwagę, że znajduje się w bliskim sąsiedztwie ulicy 25 Czerwca, która również ma swoje unikalne walory kulturowe i zabytkowe.
Otoczenie
Wschodnia strona gmachu otoczona jest zabytkowym Parkiem Leśniczówka, który dawniej był własnością Lasów Państwowych. Teren ten oferuje piękne widoki oraz spokojną atmosferę, idealną do odpoczynku na świeżym powietrzu.
Natomiast od północy z gmachu sąsiaduje obiekt Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, znany z promowania sztuki muzycznej oraz edukacji artystycznej w regionie.
Przypisy
- Siedziba RDLP zabytkiem. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, 27.00.2014 r.
- Budynek Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w rejestrze zabytków. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, 27.00.2014 r.
- a b c d e f g h i j red. J. Sekulski, Encyklopedia Radomia, Radom 2009 r., s. 133
- a b c d e red. W. Kalinowski, Urbanistyka i architektura Radomia, Lublin 1975 r., s. 195
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki biurowe":
Nowy Ratusz w Radomiu | Dom Rzemiosła w Radomiu | Biurowiec Zakładów Energetycznych Okręgu Wschodniego w RadomiuOceń: Gmach Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu