Południe (Radom)


Osiedle Południe, znajdujące się w Radomiu, usytuowane jest w jego południowej części. To interesująca dzielnica, która dzieli się na dwie jednostki, oddzielone korytem Strumienia Godowskiego. Wzdłuż tego strumienia rozciąga się malowniczy Park Południe.

Północna część Południa, formalnie określana jako Osiedle im. Jana Kochanowskiego, nawiązuje do słynnego polskiego poety. Warto zaznaczyć, że nazwy ulic w tej jednostce również są z nim związane, co możemy zaobserwować na przykładzie ul. Posłów Greckich, ul. Czarnoleska, ul. Urszuli, oraz ul. Sycyńska. Główną arterią komunikacyjną w tej części jest ulica Czarnoleska. Mieszkańcy północnej jednostki często określają ją jako "dołek" lub Południe I, zgodnie z oznaczeniem Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe", jednostka ta jest znana jako "G".

W jednostce "G" znajdują się ważne placówki edukacyjne oraz infrastrukturalne, takie jak:

  • Publiczne Gimnazjum nr 3 (obecnie zlikwidowane),
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 17 im. Przyjaciół Dzieci,
  • Przedszkole Publiczne Nr 5 im. Tadeusza Kościuszki,
  • Przedszkole Publiczne Nr 23,
  • Przychodnia NZOZ "Południe",
  • Urząd Pocztowy nr 18,
  • 27 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" im. Jana Kochanowskiego,
  • 9 bloków Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Natomiast w części południowej, formalnie uznawanej za Osiedle im. O. Kolberga, również nazwy ulic są nierozerwalnie powiązane z dorobkiem poetyckim Kochanowskiego. Ulice noszą takie nazwy jak ul. Padewska, ul. Pieśni, ul. Sobótki, czy ul. Trojańska. Główne arterie południowej jednostki to ul. Wierzbicka oraz ul. Sycyńska. Ta część osiedla jest powszechnie nazywana "górką" lub Południem II, a według klasyfikacji Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe", jest to jednostka "A".

W jednostce "A" mamy do czynienia z:

  • Publiczną Szkołą Podstawową nr 21 im. ks. Jana Twardowskiego,
  • Filia Urzędu Pocztowego nr 18,
  • 56 blokami Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" im. Jana Kochanowskiego,
  • 4 blokami należącymi do Spółdzielni Mieszkaniowej Inżynieria,
  • 2 blokami należącymi do RTBS Administrator.

Jednostki "G" oraz "A" łączą dwie kluczowe ulice - ul. Wierzbicka znajdująca się na zachodzie oraz ul. Sycyńska po stronie wschodniej. Na południowym krańcu osiedla usytuowana jest pętla autobusowa obsługująca linie nr 1, 7, 12, 14 i 25, co znacząco ułatwia komunikację z innymi częściami Radomia.

W latach 2014-2017 przy ul. Warsztatowej planowano realizację przyciągającego projekt deweloperskiego, czyli budowę czterech nowych bloków w ramach osiedla "4 pory roku". Również w 2015 roku otwarto dla ruchu Południową Obwodnicę Radomia, która biegnie wzdłuż wschodnich i południowych granic osiedla, znacząco poprawiając jego komunikację z innymi rejonami miasta, a także z Drogą krajową nr 7.

Od dłuższego czasu w mieście pojawiają się postulaty dotyczące wykorzystania miejskiego odcinka torów kolejowych, aby umożliwić uruchomienie połączenia szynobusowego z osiedla Południe do Dworca PKP w celu dotarcia do osiedla Gołębiów I.

Przypisy

  1. Tomasz Dybalski: Obwodnica Południowa już prawie gotowa. Kiedy otworzą?. Gazeta Wyborcza Radom. [dostęp 08.01.2015 r.]
  2. Osiedle 4 Pory Roku. rosa-invest.pl. [dostęp 08.01.2015 r.]
  3. Schemat sieci komunikacji miejskiej w Radomiu. mzdik.pl. [dostęp 08.01.2015 r.]
  4. a b Spółdzielnia Mieszkaniowa "Południe". [dostęp 08.01.2015 r.]

Oceń: Południe (Radom)

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:14