pt. Lis 22nd, 2019

Tygodnik Radomski

Zaczęło się Radomiu: Cześć i chwała bohaterom!

3 min read

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów, parlamentarzystów, samorządowców, ale przede wszystkim z udziałem samych uczestników wydarzeń z czerwca 1976 roku, w Radomiu odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego. Głównym punktem obchodów była msza święta odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, przy pomniku ludzi skrzywdzonych w 1976 roku.

– Mimo brutalnych represji, mimo stłumienia protestów, nic już nie było w stanie zatrzymać polskiej walki o wolność. Dzisiaj po latach, chcę pochylić czoło przed bohaterstwem wspaniałych Polaków tamtych lat. Przed bohaterstwem, które było jednym z kluczowych wydarzeń na drodze do pełnej wolności. Mimo, że władza komunistyczna wydawała się nienaruszona, to już niewiele czasu było trzeba, by ta jutrzenka wolności przyniosła prawdziwą niepodległość (…). Bez tamtej determinacji, odwagi, nie byłoby dzisiejszej wolności. Zachowaliście się wszyscy jak trzeba. Cześć i chwała bohaterom! – mówił podczas oficjalnych obchodów rocznicy premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski przypomniał, że chociaż od tamtych wydarzeń minęły już 43 lata, to niezmienna pozostała potrzeba pielęgnowania wartości, jaką jest zwykła ludzka godność. – O to właśnie upomnieli się radomscy robotnicy w 1976 roku. Powiedzieli stanowcze nie dla kłamstwa, dla pogardy i dla wszelkich przejawów niesprawiedliwości. I chociaż później wielu zapłaciło za to wysoką cenę, to protest przyniósł efekt. Występując przeciwko komunistycznej władzy, radomscy robotnicy uruchomili potężny mechanizm społecznego oporu i solidarności. I dziś, po latach, mogą podnieść głowy wysoko, dumni z tego, co wtedy zrobili i jak zapisali się w polskiej historii. Jestem przekonany, że ten niepokorny duch wciąż tkwi w sercach i umysłach radomian. To pozwala wierzyć, że tego co jest naszą wspólną zdobyczą, nie zaprzepaścimy. Za nic na świecie! – powiedział.

Były oczywiście też podziękowania bohaterom radomskiego Czerwca. Wszyscy bowiem przypominali, że gdyby nie oni, dzisiaj najpewniej nie żylibyśmy w wolnej Polsce.

Homilii przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Podczas uroczystości, minister Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, a minister Marek Suski, list od prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Oficjalne obchody zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Radomski Protest Robotniczy Czerwiec ’76.

Obchody 43. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76 potrwają do niedzieli. W piątek, 28 czerwca, o godz. 19.00 odbędzie się widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności” na Placu Jagiellońskim. Wystąpią zespoły Lady Pank, Oddział Zamknięty i Myslovitz. W sobotę, 29 czerwca, o godz. 14.00 na Placu Corazziego odbędzie się tradycyjny piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”. W programie przewidziano m.in. przejazdy pojazdami rodem z PRL, wystawy, występy sceniczne, gry planszowe oraz grę miejską. Jak zwykle będzie to też okazja, by porozmawiać z uczestnikami wydarzeń sprzed 43 lat. Tegoroczne obchody zakończy niedzielny koncert z udziałem radomskiego zespołu JMS Band, a także grupy Proletaryat. Początek koncertu 30 czerwca, o godz. 17.00 na Placu Corazziego.

Źródło:radom24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.