śr. Sty 13th, 2021

Tygodnik Radomski

MAZOWIECKIE MUZEA ZAPRASZAJĄ DO ZWIEDZANIA

2 min read

Część mazowieckich muzeów i skansenów jest już gotowa na ponowne przyjęcie turystów. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, podczas zwiedzania obowiązują określone środki ostrożności. Cały czas można także korzystać z oferty instytucji kultury online.

Na turystów czekają już m.in. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Stacja Muzeum czy Zamek w Liwie. Otwarcie placówek kulturalnych poprzedziły konsultacje ze stacjami sanitarno -epidemiologicznymi. Aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, wprowadzono nowe zasady zwiedzania. Dotyczą one powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowania odpowiedniego dystansu, ale też dezynfekcji rąk. W salach wystawienniczych może przebywać określona liczba osób, kasy zostały odgrodzone, a urządzenia dotykowe wyłączone. Szczegółowe zasady zwiedzania należy sprawdzać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych poszczególnych instytucji kultury.

Nasze instytucje kultury, pomimo zamknięcia swoich siedzib, doskonale odnalazły się w wirtualnej rzeczywistości. Miłośnicy kultury, regionaliści czy uczniowie wciąż mogą korzystać z cyfrowych zbiorów, wystaw czy warsztatów. Z powodu epidemii branża turystyczna mocno ucierpiała, dlatego cieszę się, że część muzeów już jest dostępna dla zwiedzających, a kolejne przygotowują swoje przestrzenie do udostępnienia. Jestem przekonany, że nowe zasady ostrożności nie wpłyną na jakość zwiedzania i wkrótce mieszkańcy ponownie zagoszczą w naszych placówkach – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Mimo, że tegoroczna Noc Muzeów została przeniesiona na wrzesień, niektóre instytucje przygotowały wirtualne zwiedzanie. Już jutro, 16 maja, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprezentuje trzy ekspozycje: „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”, „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”, „Magia instrumentów. Osobliwości »inwencja trzygłosowa«”. Relacja będzie udostępniona na profilu muzeum na Facebooku. Oprowadzać będą muzealni przewodnicy. Start o godz. 18.00.

Do bezpiecznego przyjęcia gości przygotowują się kolejne placówki. Wciąż można je zwiedzać online. Wirtualne wystawy, warsztaty, koncerty, ciekawostki czy pomoc w przygotowaniu do matury – to tylko część atrakcji i pomocy dydaktycznych, z których można skorzystać.

Informacja prasowa: Biuro Prasowe, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.